Bananet e patatet, të mira për arteriet e zemrës

SHPËRNDAJE

Bananet, avokadot dhe patatet përmbajnë shumë kalium, pasi mbrojnë arteriet e rrjedhimisht reduktojnë rrezikun e problemeve të zemrës.

Janë studiuesit ata që shpjegojnë efektet pozitive të kaliumit, ndërsa gjetjet e tyre i kanë botuar në revistën “JSI insight”. Për herë të parë, ata kanë studiuar efektet e një diete të ulët me kalium te minjtë, duke provuar kështu se mund të lindin probleme me zemrën.

Por kjo nuk është e gjitha. Shkencëtarët panë se rritja e kalcifikimit vaskular ishte i prirur për t’u ulur, duke çuar në ngushtësim të arterieve. Më pak fjalë, kaliumi është i mirë për zemrën, pasi ul rrezikun për arteriosklerozë.

banane dieta“Studimi ka një rol të madh, pasi tregon përfitimet që mund të kenë njerëzit nëse fusin kaliumin në dietë për të parandaluar kalcifikimin vaskular dhe efektet negative të një diete me pak kalium. Por sa kalium nevojitet? Avokado përmban 975 mg, patatja 925 mg, banania 425, spinaqi 420 në një gjysmë filxhani, qumështi 350

Te lidhura

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.