“Aspiratë bashkimi Shqipëri-Kosovë”/ Pas deklaratave të kryeministrit Rama, reagon Ministria e Jashtme e Rusisë: E papranueshme! Minon stabilitetin në rajon

Oct 11, 2021 | 9:50
SHPËRNDAJE

Ministria e Jashtme e Rusisë ka reaguar pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama, i cili në një intervistë televizive u shpreh se bashkimi Shqipëri-Kosovë mbetet një aspiratë e tij. 

ambasada ruse

Ne e konsiderojmë deklaratën e Kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama mbi bashkimin e Shqipërisë dhe Kosovës absolutisht të papranueshme. Promovimi i planeve për krijimin e një “Shqipërie të Madhe” bie ndesh me dispozitat e Rezolutës 1244 të Këshilli të Sigurimit të OKB-së dhe minon stabilitetin në rajon. Pozicione të tilla nuk janë në përputhje me përpjekjet e përbashkëta të Beogradit dhe Tiranës për të krijuar një treg të vetëm. Ne mezi presim të dëgjojmë një përgjigje të përshtatshme nga rojet perëndimore të projektit të” ndërtimit të kombit “në Kosovë ndaj kësaj sfide të hapur. Ne jemi të habitur që thirrjet e tilla subversive po injorohen ndërsa Beogradi po kritikohet për nismat e tij humanitare për” botën serbe “, të cilat janë të justifikuara dhe në përputhje me të drejtën ndërkombëtare”, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Jashtme të Rusisë.

Deklarata është bërë nga zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Maria Zakharova, dhe është publikuar në uebsajtin e Ambasadës së Rusisë.

Gjatë intervistës në “Zonë e Lirë” kreu i qeverisë Rama u pyet nëse synimi i tij është të jetë president i Shqipërisë dhe Kosovës. Rama u përgjigj duke thënë se: “Nuk është në planet e mia. Bashkimi Kosovës me Shqipërinë po. Kjo nuk është projekt personal, kjo është aspiratë. Ambicia ime është të kem një jetë të tretë, që të mos ketë lidhje me politikën e përditshme”.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura