“Asnjë kompromis”, Mesi: “Forca e ligjit”, do goditen edhe grupe të tjera kriminale

SHPËRNDAJE

“Operacioni “Forca e Ligjit” është duke vepruar prej kohësh dhe ka dhënë rezultate konkrete ku disa grupe kriminale janë goditur, hetimet vazhdojnë dhe të tjerë do të goditen”. Kështu është shprehur nga foltorja e Kuvendit, Zëvendës Kryeministrja Senida Mesi, teksa ka folur për luftën ndaj krimit të organizuar.

SENIDA MESI

Ndonëse projektligji në diskutim të rendit të ditës kishte bënte me çështje të bujqësisë, Mesi si deputete e qarkut të Shkodrës, nuk ka mundur të mos prekë çështjet e sigurisë dhe rendit, veçanërisht pas ndalimit të grupit famëkeq “Bajri” nga ana e policisë.

“Lufta ndaj krimit të organizuar nuk lejon asnjë kompromis sado risk që mbart dhe ne jemi të vendosur të sigurojmë jetën dhe mirëqenien e çdo shqiptari, çdo investitori të huaj apo vendas”, u shpreh Mesi.

Në fjalën e saj, teksa foli për investimet në ekonomi, Zëvendës Kryeministrja u ndal edhe tek reforma në drejtësi dhe vetingu, si parakusht për zhvillimin ekonomik.

“Reforma në drejtësi do të vazhdojë të thellohet, vettingu po jep rezultatet dhe ngritja e organeve të reja do të mundësojë më në fund drejtësinë e re që është parakusht për çdo hap që hedhim drejt zhvillimit ekonomik dhe demokratizimit të vendit”, u shpreh Zëvendës Kryeministrja.

Ndërkohë, lidhur me investimet në bujqësi, Mesi tha se janë marrë të gjitha masat e nevojshme nga ana e qeverisë shqiptare për hapjen e programit të finacimit IPARD II. “71 milionë Euro grante për sektorin e zhvillimit rural të Shqipërisë do të financohen nga BE, dhe 23 milionë Euro do të jetë vlera e financimit nga ana Qeverisë Shqiptare, në mbështetje të fermerëve dhe agrobizneseve shqiptare”, tha Senida Mesi.

PANORAMA

Te lidhura

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.