Arrihet marrëveshja për emrin e Maqedonisë, Tsipras shkon në Presidencë: Kemi lajme të mira

SHPËRNDAJE

Nga sot emri i ri i do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut, nacionaliteti maqedonas të veriut, gjuha maqedonase dhe po ashtu do të përkthehet në të gjitha gjuhët e botës.

Një marrëveshje “që ruan trashëgiminë kulturore të lashtë të Maqedonisë greke dhe ofron ndryshime të gjerë në Kushtetutën e vendit fqinj,” u dërgua këtë pasdite në Presidencë, nga kryeministrit Aleksis Tsipras për të informuar Prokopis Pavlopulos, ndërsa emri i ri i Maqedonisë do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut.

Kryeministri grek, i tha Presidenti i Republikës se tashmë ka një marrëveshje për një çështje që rrënoi për vite me radhë politikën greke të jashtme, një marrëveshje e mirë dhe e dobishme për Greqinë në lidhje me emrin e vendit fqinj.

31403411_19638926.limghandler

“Lajm i mirë. Ne kemi arritur një marrëveshje me kryeministrin maqedonas për një çështje që na intereson shumë vite,” i tha Tsipras Presidentit të Republikës.

“Ne kemi një marrëveshje të mirë, e cila mbulon të gjitha kushtet e vendosura nga pala greke të cilët janë bazat e asaj që ne e quajmë linjën kombëtare: Ne kemi një emër të përbërë me përcaktim gjeografik, si jashtë vendit dhe bilateral, ndërkombëtare si dhe brenda. Pra, fqinjët marrin detyrimin tonë për rishikim kushtetues”, tha ai.

Ai theksoi se marrëveshja parashikon ndryshime përtej emrit. Më e rëndësishmja, kjo marrëveshje është për të siguruar dhe mbrojtur trashëgiminë kulturore dhe trashëgiminë e lashtë të Maqedonisë greke, theksoi kryeministri, duke vënë në dukje se ka pasur disa në të kaluarën të cilët janë përpjekur për të përvetësuar këtë trashëgimi, “kjo ishte një pengesë e përhershme të marrëdhënieve mes dy vende”.

Marrëveshja do të ratifikohet nga pala greke, pas rishikimit kushtetues në Shkup.

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakModeli i njohur rrëfen lidhjet me vajzat e showbiz-it: Nga sherri me Fjolla Morinën te seksi i çmendur me Linda Rein
Artikulli tjetërMenaxheri i VIP-ave sulmon ish-banoren e “Big Brother”: K*rvën e sotme mos…

S'KA KOMENTE

Comments are closed.