Armëpushim mes Izraelit dhe Gazës, pas disa ditësh dhunë që u mori jetën 44 personave

Aug 8, 2022 | 7:52
SHPËRNDAJE

Një armëpushim midis Izraelit dhe militantëve palestinezë u mbajt gjatë natës, pas tre ditësh dhunë e bombardime.

_126231985_gettyimages-1242361666

Armëpushimi ishte ndërmjetësuar nga Egjipti.

Të paktën 44 persona kanë vdekur në tre ditë në shpërthimin më të rëndë që nga konflikti 11-ditor në maj 2021.

Udhëheqësit e SHBA dhe Kombeve të Bashkuara u kërkuan të dyja palëve të vazhdojnë të respektojnë armëpushimin.

Në një deklaratë, presidenti amerikan Joe Biden vlerësoi armëpushimin dhe u bëri thirrje të gjitha palëve “të zbatojnë plotësisht [atë] dhe të sigurojnë që sasitë e karburanteve dhe furnizimet humanitare të arrijnë në Gaza”.

Ai gjithashtu kërkoi që raportet për viktimat civile të hetohen në kohën e duhur.

BBC

© Panorama.al

Te lidhura