Apeli im për Edi Ramën

| 10:27
SHPËRNDAJE

MUSTAFA NANO nano-mustafa

Kohët e fundit e kemi parë Kryeministrin Edi Rama në një rol “profetik”. Menjëherë pas tërmetit, në ditë të vështira të vetat, por edhe për kombin, ai është parë dhe dëgjuar të përdorë referenca biblike, kuranike apo edhe nga librat e tjerë të shenjtë. I ka përdorur aq shumë sa ka rënë në sy dhe ka krijuar edhe një lloj bezdie te disa, një lloj agresioni, në thonjëza, megjithëse edhe pse thonjëzat mund t’i heqim. Në fund fare, për t’u mbrojtur, Kryeministri Rama ka thënë që këto referenca i kam përdorur dhe i kam marrë nga librat e shenjtë që janë më të urtë të botës dhe nëpërmjet të cilave përcillen mesazhe konstruktive të botës. Ky ishte pak a shumë mesazhi që përcolli Rama në mbrojtje të asaj që ai po bën.

Dhe unë kam vendosur ta përforcoj mesazhin e Ramës, kam vendosur t’i bashkëngjitëm qëndrimit të tij. Kam sjellë edhe unë disa mesazhe të marra nga librat e shenjtë. P.sh., një pasazh nga librat e shenjtë thotë: “Besimtarë, nëse gratë nuk ju binden, këshillojini: nëse këshillës nuk ia vënë veshin, mos i pranoni në shtrat; nëse prapë nuk binden, atëherë jepuni një dru të mirë (të lehtë) Kurani”.

Nga Kurani, nuk është se është një frazë e thënë “Shën” Erion Braçe fjala vjen, por është thënë nga Kurani në kapitullin 4. Doni më fraza të urta të marrë nga librat e shenjtë?

“Kush nuk i jep dru fëmijës së vet, ai nuk e do atë”. Nga Bibla, Testamenti i Vjetër. Proverbi 13:24″. Ky është marrë nga Bibla.

Tjetër: “Nëse vajza që arrin pubertetin gjendet ende në shtëpinë e prindërve ,atëherë mëkati bie mbi babain. Prandaj, ky i fundit duhet ta nxjerrë të bijën nga shtëpia sa më herët të jetë e mundur, edhe kur ajo është aq e vogël sa vjen rreth lakuriq në shtëpi”. Kjo është marrë nga shkrimet e shenjta hinduiste, sepse Rama iu referua edhe iu referua edhe shkrimeve të lashta hinduiste. Doni më mesazhe të urta të marra nga librat e shenjtë, që aq të shenjtë nuk janë.

“Nëse dy burra janë duke u zënë me shoshoqin dhe gruaja e njërit prej tyre, duke dashur t’i vijë në ndihmë të shoqit, e mbërthen tjetrin nga organet gjenitale, atëherë asaj i duhet prerë dora pa një, pa dy”. Duket si frazë e marrë nga një libër lapërdharë, është marrë nga Bibla nga Testamenti i Vjetër. Duket si shaka, por e gjeni në Bibël.

Doni më: “Besimtarë mos u bëni miq me familjarë tuaj që nuk janë myslimanë”. Ky kuptohet është mesazh kuranik.

Është edhe një i fundit: “Besimtarë, mos u bëni miq me hebrenjtë e të krishterët”. Duket sikur e kam sajuar unë. Jo, e keni në Kuran.

Zoti Kryeministër, unë kam një apel shumë të thjeshtë. Lërini librat e shenjtë se aq të shenjtë nuk janë, por apeli im është lërini, mos i përfshini në një diskutim publik dhe bëni atë që njerëzit presin, të përvishni mëngët dhe dilini për zot situatës. Ky është mesazhi im për sonte.

*Marrë nga monologu në “Provokacija”

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.