Anëtari i KED komenton refuzimin e vizave nga SHBA: Rezervat e mia për Reformën në Drejtësi

SHPËRNDAJE

Prokurori i Prokurorisë së Apelit të Tiranës, Gentian Trenova, një nga 9 anëtarët e Këshillit të Emërimeve të Drejtësisë i sapozgjedhur, si i pari institucion i ngrirur rishtas si pjesë e paketës së reformës në drejtësi shpreh kundërshtimet e tij lidhur me reformën.

trenova

I ftuar ekskluziv në emisionin “Debati në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku, bashkë një grup juristësh dhe profesorë të jurisprudencës, ai deklaroi se Kam pretendimet e mia lidhur me këtë reformë dhe jam shumë skeptik me të”.

Thembra e Akilit, roli i ri Prokurorit të Përgjithshëm, për Trenovën ka një problem themelor në këtë drejtim sepse nga një Kryeprokuror me fuqi dhe pushtet të madh kalojmë në një stad tjetër me një Kryeprokuror pa pushtet dhe një prokuror të thjeshtë të pushtetshëm, i cili nuk do ketë mbështetje dhe mbrojtje për ushtrimin e detyrës.

“Atëherë si mund të kemi efikasitet me një prokruor të tillë kur nuk e kishim këtë me një kryeprokuror të fuqishëm”?

Trenova e cilësoi pikërisht këtë një gabim të kësaj reforme. Sipas tij, Prokurori duhet të krijojë besim në vetëvete dhe më pas të publiku.  “Sipas meje personat e zgjedhur në poste të rëndësishme në institucionet e politikës janë të papërshtatshëm dhe të gjithë kërkojnë drejtësi te të tjerët”- tha ai.

Komenti për vizat amerikane

Ai komentoiedhe përplasjen mes prokurorit Adriatik Llalla dhe ambasadorit amerikan Donald Lu.

Trenova deklaron se kryeprokurori Llalla ka zbatuar ligjin dhe nuk ka bërë asnjë gabim me dërgimin e tre emrave për anëtarë të KED, sepse sipas tij vetëm tre prokurorë i plotësonin kriteret.

Nga ana tjetër, i pyetur për historinë e vizave të refuzuara nga Ambasada për një grup gjykatësish dhe prokurorësh ai u përgjigj:

“Nëse jep apo jo vizë dikujt, këtë e di Ambasada amerikane dhe askush nuk mund të kërkojë, insitojë dhe ta komentojë këtë. Por unë dua të them personalisht nuk kam kërkuar vizë dhe nuk më është refuzuar viza. Por nëse një ditë do ndodhte kjo nuk do më krijonte asnjë shqetësim. Nuk do ishte hata nëse nuk ke marrë vizë amerikane”- tha ai.

 

 

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakVIDEO/ Pajisja speciale që do të çojë në kapjen e "Eskobarit të Ballkanit"
Artikulli tjetërDenoncimet e deputetëve/ Kapen hajdutët e banesave në Dropull, dy të rinj në pranga

3 KOMENTET

  1. Po ikni more plehra se asnjeri prej jush dhe se bashku me ju edhe politikanet e te gjitha forcave politike, nuk e keni dashur dhe nuk e doni reformen ne drejtesi. Tani po del fare qarte se Shqiperia eshte kapur totalisht nga krimi i organizuar dhe qenka shume e veshtire per ta shkermoqur ate. Une mendoj se i duhet bere thirrje popullit shqiptar qe te ngrihemi te gjithe ne kembe per berjen e reformes ne drejtesi dhe jo per t'u shkuar nga pas politikaneve e Lulzim Bashes, Asnjeri nga keto nuk e don kete reforme. Ata kane shume frike nga reforma, ndaj dhe nuk po mundet te behet komisioni i Vetingut. Po Ilir Meta qe rrin aq urte e bute, ky eshte me i rrezikshmi i kombit shqiptar. ndaj puna e pare qe duhet bere, eshte arrestimi apo ndalimi I Ilir Metes, Sali Berishes e me radhe, vetem atehere do filloje A-ja e reformes. Dedl Ilir meta dhe thote se nje ambasador nuk mund te perzihet ne punet e brendeshme te nje shteti, ai eshte vetem ambasador. Po nese s'do ishin keta ambasadore, keta palo politikane do benin dasmen edhe me te madhe nga ç'e kane bere deri me tani. Kjo fare e keqe duhet zhdukur qe te mos mbije me o POPULLI SHQIPTAR, ngrihuni nga gjumi letargjik,

  2. TY MBASE STE BEHET HATAJA PER VIZEN AMERIKANE ..PO HATAJA NA BEHET NEVE PER ARSYHET QE JUVE ZOTERI JU NDALUA VIZA..

  3. Shume gjera te paligjshme keni kryer duke thene se kemi urdher nga lart dhe nuk mund te bejme gje se ashtu na e kerkojne shefat duke hequr te gjitha pergjegjesite nga vetja juaj dhe duke denuar edhe njerez te pafajeshem me pretendimin se skeni cte beni. Nje nga ata je dhe ti Gentian, I ndergjegjshem se nuk ke c're besh se keshtu ta kerkojne, duke shkelur kushtetuten , ligjin dhe rregulloren e brendeshme te prokurorise. Vetem duke qene I pavarur prokurori do te pergjigjet per veprimet dhe mosveprimet e tij ne zbatim te detyrave funksionale . Gentian edhe ti nuk do te shpetosh nga kerkesat antiligjore qe u ke kerkuar gjykatave ne proceset qe ti ke zhvilluar, ti Gentian nuk ke goje te flasesh as per retormen ne drejtesi dhe as per rolin e Prokurorit pasi edhe ti duhet te japesh llogari per punen tende. Persa I perket magjistrateve te zgjedhur , ti Gentian prokuror ne shkallen e pare , te cuan ne
    apel pasi I duheshe qe yogurti te vendoste njerezit e tij, pasi kishte me dhjetra prokurore mgjistrate ne shkallet e para. Gentian ti nuk duhet te flasesh, vetem ti Gentian.

Comments are closed.