Ambasadori amerikan takoi Bashën në PD, ja tre çështjet që diskutuan

SHPËRNDAJE

Zbardhen detaje nga takimi i sotem mes ambasadorit amerikan Donald Lu dhe kreut te PD-se, Lulzim Basha.

Ambasadori ka takuar paraditen e sotme kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha, në selinë e PD.

Donald-Lu-Lulzim-Basha-e1462349798940

“Panorama” duke iu referuar burimeve te veta prane PD, raporton se “kreu i PD Basha dhe ambasadori Lu shkembyen pikepamje mbi zbatimin e reformes ne drejtesi, luften kunder krimit dhe droges dhe proceset e ardhshme politike brenda Partise Demokratike”.

***

Takimi vjen ne nje moment qe ka plasur debati lidhur me kontratat e lobimit te PD, qe jane hedhur dyshime per financim nga burime te paidentifikuara ruse.

Vetë kreu i PD i ka mohuar keto akuza, teksa kryeministri Edi Rama i ka kerkuar te shkoje ne prokurori te jape shpjegime per kete ceshtje.

Sa i perket publikimit te artikullit nga revista amerikane “Mother Jones”, qe nxori dolumentet, Basha eshte shprehur pak dite me pare ne studion e gazetarit Blendi Fevziu:

“Ky përkthim është i shtrembëruar ka qenë në duart e anëtarëve socialist të komisionit.
Partia Demokratike ka marrë dy lobistë me kontrata publike të finanacuara nga burimet e ligjshme të partisë demokratike dh të deklarauar në kqz. Ky lobist ka dhe dy marrëdhënie të tjera që po kështu i ka deklaruar ligjërisht dhe tani ky artikull i paguarr pjese e njee fushate të paguar nga Edi Rama. Muzin ka plotësuar detyrimet e tij ligjore përpara ligjit amerikan, PD ka plotesuar detyrimet e saj ligjore para ligjit shqiptar , amerikan dhe europian. Muzin ka deklaruar kontrata që përbehen nga dy pjesë, kontratat me Partine Demokratike dhe me palët e treta. PD dhe ene mbajme përgjegjësi dhe japim llogari për për të gjitha veprimet e kryera në emër të Partisë Demokrarike”.

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakVeliaj ironi me Bashën: Partia që ka gjysmë milionë euro nga rusët, mund ta mbjellë edhe një pemë
Artikulli tjetërFierakja i kërkon njohjen e fëmijës, burri befason me përgjigjen: 14 vite i martuar, por unë...

S'KA KOMENTE

Comments are closed.