Ambasada amerikane: Mbështesim gazetarët që promovojnë transparencën dhe nxisin kërkesën e llogarisë ndaj individëve të korruptuar

Dec 9, 2022 | 11:13
SHPËRNDAJE

Ambasada amerikane në Tiranë ka reaguar në Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit.

ambasada-amerikane-ne-shqiperi-1-675x450-1

Përmes një postimi në rrjetet sociale, ambasada shkruan se DASH “e lufton korrupsionin përmes diplomacisë”.

Metoda të tjera përmes të cilave DASH e lufton korrupsionin, janë “duke përdorur kufizimet e vizave dhe sanksionet ndaj zyrtarëve të korruptuar dhe duke mbështetur gazetarët dhe organizatat jo-qeveritare që promovojnë transparencën dhe nxisin kërkesën e llogarisë ndaj individëve të korruptuar”.

Ambasada ndër të tjera thekson se “Shtetet e Bashkuara janë thellësisht të përkushtuara për të vazhduar këto përpjekje” kundr korrupsionit.

REAGIMI I PLOTE

Sot është Dita Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit. Departamenti i Shtetit i SHBA lufton korrupsionin përmes diplomacisë, duke zhvilluar standarde të forta ndërkombëtare dhe duke mbështetur zbatimin e tyre, duke ndërtuar dhe forcuar institucionet qeveritare dhe rrjetet ndërkombëtare, duke përdorur kufizimet e vizave dhe sanksionet ndaj zyrtarëve të korruptuar dhe duke mbështetur gazetarët dhe organizatat jo-qeveritare që promovojnë transparencën dhe nxisin kërkesën e llogarisë ndaj individëve të korruptuar. Shtetet e Bashkuara janë thellësisht të përkushtuara për të vazhduar këto përpjekje dhe për të rritur transparencën në komunitetin global.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura