Aleksis Tsipras publikon ndryshimet në kabinetin qeveritar, ja lëvizjet që ka bërë

SHPËRNDAJE

Kryeministri i Greqisë, Aleksis Tsipras ka bërë disa ndryshimet në kabinetin qeverisës. Mediat greke duke cituar Ministrin e Shtetit, Dimitris Tzanakopoulos, thanë se janë bërë ndryshime të shumta në qeveri.

Në qeverinë e re shihen hyrje si znj. Mariliza Xenogiannakopoulou (Ministri i Rindërtimit Administrativ) dhe Znj. Katerina Papakosta (Zëvendës Ministri i Mbrojtjes së Qytetarëve), që vijnë nga PASOK dhe SË përkatësisht.

Jashtë qeverisë ishin Stavros Kontonis, Lydia Koniordou dhe Panagiotis Kourouplis, të cilët u propozuan për përfaqësuesin parlamentar të SYRIZA-s.

gre1984579_33337580-thumb-large

Përbërja e qeverisë:

 1. Zëvendëskryeministër: Yannis Dragasakis
 2. Ministria e Brendshme: Aleksandros Haritsis
 3. Ministria e Mbrojtjes Civile: Olga Gerovassilis
 4. Ministria e Ekonomisë dhe Zhvillimit: Yiannis Dragasagis
 5. Ministria e Politikave Dixhitale, Telekomunikacionit dhe Informacionit: Nikos Pappas
 6. Ministria e Mbrojtjes: Panos Kammenos
 7. Ministria e Arsimit, Kërkimit dhe Çështjeve Fetare: Kostas Gavroglou
 8. ministria e Punës, Sigurisë Sociale dhe Solidaritetit Social: Efi Achitsoglou
 9. Ministri alternativ i solidaritetit social: Theano Fotiou
 10. Ministria e Punëve të Jashtme: Nikos Kotzias
 11. Ministria e Drejtësisë, Transparenca dhe të Drejtat e Njeriut: Michalis Kalogirou
 12. Ministria e Financave: Euklid Tsakalotos
 13. Ministria e Shëndetësisë: Andreas Xanthos
 14. Ministria e Rindërtimit Administrativ: Mariliza Xenogiannakopoulou
 15. Ministria e Kulturës dhe Sporteve: Myrsini Zorba
 16. Ministria e Mjedisit dhe Energjisë: Giorgos Stathakis
 17. Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit: Christos Spirtzis
 18. Ministria e Politikave të Imigracionit: Dimitris Vitsas
 19. Ministria e Transportit dhe Politikave të Ishujve: Fotis Kouvelis
 20. Ministria e Zhvillimit Rural dhe Ushqimit: Stavros Arachovitis
 21. Ministria e Turizmit: Elena Kountoura

 

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprak “Çmend'' rrjetin me foton seksi, fansi ofendon Françeka Jaçen
Artikulli tjetërMurinjo me një “këmbë” jashtë Mançesterit, ja emrat që mund ta pasojnë

S'KA KOMENTE

Comments are closed.