Alarm në Athinë, mediat greke: Avionët turq janë “lëshuar” drejt ishujve tanë

Nov 24, 2022 | 15:25
SHPËRNDAJE

Gjashtë avionë turq kanë fluturuar përmes ishujve grekë në lindje të vendit duke alarmuar flotën ajrore greke gjatë mëngjesit të sotëm.

yperptisi-30-4

Lajmin e kanë bërë të ditur mediat greke, të cilat raportojnë se ishin 3 formacione F-16 turke, që sipas tyre kanë kryer shkelje të vazhdueshme të të hapësirës ajrore të Athinës si dhe fluturime nga territori grek.

Konkretisht, një çift avionësh fluturoi në orën 13:31 mbi ishujt Kanibalë dhe Makronisi në lartësinë 28,000 metra.

Tre minuta më vonë, dy çiftet e tjera të avionëve fluturuan mbi të njëjtët ishuj, njëri në 24,000 metra dhe tjetri më ulët, në 15,000 metra.

Sipas mediave greke, fluturimi i avionëve turq sipër ishujve të tyre është një veprim që përsëritet dhe përbën një shkelje të rëndë të ligjeve ndërkombëtare.

Kujtojmë se tensionet mes dy vendeve vijojnë të mbeten të larta, që prej konfliktit të tyre lidhur me mosmarrëveshjet për ujërat territoriale.

© Panorama.al

Te lidhura