Akuza dhe kriza të shumta/ Ja çfarë mendonte mbretëresha Elizabeth për raportet e Meghan me babain e saj dhe princ Harryt me familjen mbretërore

Sep 28, 2022 | 8:56
SHPËRNDAJE

Panoramaplus.al/ Mbretëresha Elizabeth II u përpoq të bindte Meghan Markle që të rregullonte marrëdhënien e saj me babain e saj, Thomas Markle.

20220928_073118

“Mbretëresha mund të shihte se sa e dëmshme ishte situata midis Meghan dhe babait të saj dhe ajo foli me Meghan për këtë dhe u përpoq ta inkurajonte atë të fliste me Thomas,” shkroi ekspertja mbretërore Katie Nicholl në librin e saj të ri, “The New Royals”

Një burim mbretëror i tha Nicholl se monarkja e ndjerë mendonte se “e gjithë kjo ishte trajtuar shumë keq me Thomas Markle dhe nëse do të ishte bërë ndryshe, do të kishte dalë më mirë”.

Ish-drejtori i ndriçimit për serialet televizive dhe sitcoms, 78 vjeç, ishte vendosur të ecte me vajzën e tij drejt altarit në dasmën e të bijës me princ Harryn.

Ai më vonë pranoi se kishte bashkëpunuar fshehurazi me një paparac për të nxjerrë fotot dhe u tërhoq nga ceremonia, duke iu nënshtruar më vonë një operacioni në zemër.

Shërbimi ishte i bukur dhe është histori. Gjithmonë do të pendohem që nuk mund të isha atje dhe nuk mund të mbaja dorën e vajzës sime, “tha babai i Markle për ceremoninë, të cilën ai e pa nga shtrati i tij.

Thomas gjithashtu rrëfeu më vonë se Princi Harry e kishte paralajmëruar të mos bashkëpunonte me shtypin dhe se ai e kishte gënjyer dhe e kishte mbyllur telefonin Harry-n gjatë një telefonate të nxehtë përpara dasmës mbretërore.

Marrëdhënia e dukeshës me babain e saj u përkeqësua më tej pasi ajo e akuzoi atë për zbulimin e një letre private që kishte shkruar pas dasmës. Ylli i “Suits” paditi dhe fitoi një padi kundër “Daily Mail” për publikimin e letrës emocionale.

Në të, ajo iu lut babait të saj që “të ndalonte së krijuari kaq shumë dhimbje”.

“Të lutem, ndalo së shfrytëzuari marrëdhënien time me burrin tim… e kuptoj se je aq larg  saqë ndjen (ose mund të ndjesh) se nuk ka rrugëdalje, por nëse merr një moment për të ndaluar, mendoj se do të shohësh se jen në gjendje të jetosh me një ndërgjegje të pastër është më e vlefshme se çdo pagesë në botë, “shkruante ajo.

Mbreti Charles përfundoi duke ecur me nusen e tij në korridor.

Nicholl më tej vuri në dukje se mbretëresha mendoi se ishte një gabim që Harry nuk udhëtoi kurrë në Meksikë për të takuar vjehrrin e tij të ardhshëm. “Unë mendoj se ajo ndjeu se Harry me siguri duhet të kishte takuar Thomas Markle dhe ishte për të ardhur keq që kjo duhej të ndodhte, “tha Nicholl. Jo vetëm që mbretëresha, e cila vdiq më 8 shtator, në moshën 96-vjeçare, donte që Meghan të rregullonte raportet me babanë e saj, por ajo gjithashtu dëshironte të njëjtën gjë për Harry-n dhe pjesën tjetër të familjes mbretërore.

Mbretëresha e adhuroi Harryn deri në fund dhe Harry e adhuroi atë,” i tha “People” Robert Hardman. “Unë mendoj se ajo ishte një nga kanalet midis Windsor dhe Kalifornisë dhe do të kishte qenë një nga dëshirat e saj më të mëdha që ata të rregullonin gjërat.

“The New Royals: Trashëgimia e Mbretëreshës Elizabeth dhe e ardhmja e kurorës” do të dalë më 4 tetor.

© Panorama.al

Te lidhura