Aksioni i Lulzim Bashës, tërheq deputetët e PD të dhënë ‘hua’! Ja si janë shpërndarë përkrahësit e tij në Grupet Parlamentare

Sep 14, 2023 | 11:34
SHPËRNDAJE

Kryetarja e Parlamentit, Lindita Nikolla njoftoi ditën e sotme një lëvizje të deputetëve të opozitës nga Grupet Parlamentare. Deputetja demokrate Merita Bakiu është larguar nga Grupi Parlamentar i Aleanca për Ndryshim ku ishte dhënë ‘hua’ i drejtuar nga Fatmir Mediu.

Lulzim-Basha-Grupi-perkrahesit-deputetet-bashistet-Kush-jane-grupi-Bashes (1)

Merita Bakiu është përkrahëse e Lulzim Bashës dhe është pjesë e 10 deputetëve që i kanë dalë në krah, tashme që Basha u rizgjodh në krye të PD-së dhe që me statut mori dhe postin e Kryetarit të Grupit Parlamentar të PD-së.

Sipas rregullores së Kuvendit, Merita Bakiu duhet të qëndrojë 6 muaj pa një Grup parlamentar, për të patur më pas të drejtën për t’u futur në një të tillë.

Largimi i Merita Bakiu, është pasuar me një tjetër lëvizje, deputeti i pavarur Petrit Doda është bashkuar me grupin e Fatmir Mediut, ç’ka i mundëson që të këtë 7 deputetë për të patur në fuqi grupimin “Aleanca për Ndryshim”.

Grupi i Mediut1

Por ku janë tjetër përkrahësit e Bashës?  Dy deputetë të tjerë që kanë dalë hapur krahë Bashës, duke u distancuar nga aksioni politik i Sali Berishës dhe Gazment Bardhit janë Andia Ulliri dhe Seladin Jakupllari.

Këta të fundit nuk janë pjesë e Grupit Parlamentar të PD-së, por janë dhënë ua në grupin “Demokraci dhe Integrim” i drejtuar nga Shpëtim Idrizi.

Nuk dihet ende nëse Basha do i tërheqë dhe dy deputetët pjesë e grupit të Shpëtim Idrizit, i cili ka nuk është bërë pjesë e tryezës së 43 deputetëve të cilët janë bashkuar me Berishën dhe Bardhin.

Grupi i Idrizit1

Edhe pa dy deputetët, Andia Ulliri dhe Seladin Jakupllari me numrat që ka në dispozicion, Lulzim Basha mund ta formojë një grup të ri parlamentar, pasi i nevojiten vetëm 7 ligjvënës në krahë. Por duket se aksioni i Bashës është përqëndruar për të grumbulluar sa më shumë numra për të forcuar pozitat e tij për të rimarrë dhe kreun e Grupit të Parlamentar të PD-së.

Deputetët që mbështetin Lulzim Bashën

Eneklejd Alibeaj
Oriola Pampuri
Flutura Açka
Eranda Tase Bano
Kreshnik Collaku
Oriela Nebija
Arbi Agalliu

Merita Bakiu (Iku nga grupi i Mediut)
Seladin Jakupllari (Pjesë e grupit të Shpëtim Idrizit)
Andia Ulliri (Pjesë e grupit të Shpëtim Idrizit) 

Lulzim-Basha-Grupi-perkrahesit-deputetet-bashistet-Kush-jane-grupi-Bashes (1) Lulzim-Basha-Grupi-perkrahesit-deputetet-bashistet-Kush-jane-grupi-Bashes (2) Lulzim-Basha-Grupi-perkrahesit-deputetet-bashistet-Kush-jane-grupi-Bashes (3) Lulzim-Basha-Grupi-perkrahesit-deputetet-bashistet-Kush-jane-grupi-Bashes (4) Lulzim-Basha-Grupi-perkrahesit-deputetet-bashistet-Kush-jane-grupi-Bashes (7) Lulzim-Basha-Grupi-perkrahesit-deputetet-bashistet-Kush-jane-grupi-Bashes (8) Lulzim-Basha-Grupi-perkrahesit-deputetet-bashistet-Kush-jane-grupi-Bashes (9) Lulzim-Basha-Grupi-perkrahesit-deputetet-bashistet-Kush-jane-grupi-Bashes (10) Lulzim-Basha-Grupi-perkrahesit-deputetet-bashistet-Kush-jane-grupi-Bashes (11) Lulzim-Basha-Grupi-perkrahesit-deputetet-bashistet-Kush-jane-grupi-Bashes (6)

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura