Abuzoi seksualisht me mbi 300 fëmijë, vdes francezi 65 vjeçar. Rojet e burgut e gjetën të…

Jul 13, 2020 | 20:21
SHPËRNDAJE

Një shtetas francez i arrestuar në Indonezi me akuzën e abuzimit seksual të 305 të miturve ka vdekur në një spital të Xhakartë, pas asaj që policia tha të hënën se ishte një ofertë vetëvrasëse në qelinë e tij të burgut.

5f0c6a1a3f9f4.image

Francois Abello Camille, 65 vjeç, vdiq në një spital policie tre ditë pasi u përpoq të vriste veten, tha Yusri Yunus, zëdhënës për policinë në kryeqytetin indonezian.

“Ai kishte tentuar vetëvrasje të enjten, pasi rojet e burgut e zbuluan dhe u përpoqëm ta ndihmonin“, shtoi Junus.

“Ai u dërgua në spital pasi një roje e gjeti të shtrirë në qelinë e tij me një tel të mbështjellë rreth qafës”, tha zëdhënësi i policisë.

Ai vdiq natën e kaluar.”

“Gjendja e tij ishte e qëndrueshme një ditë më vonë, por më pas u përkeqësua [për shkak] të dëmtimit të trurit për shkak të mungesës së oksigjenit pas përpjekjes për vetëvrasje,” tha Yunus.

Një autopsi ende nuk është bërë. Ambasada Franceze në Xhakartë nuk pranoi të komentojë. Edhe pse policia konfirmoi se Camille kishte një avokat, ata nuk e identifikuan, shkruan Reuters.

Camille u arrestua në një hotel në Xhakartë muajin e kaluar pas ankesave në polici se ai bëri abuzime seksuale tek gratë dhe tek fëmijët e mitur pasi paguante t’i fotografonte. Kur ata nuk pranonin,  ai bëhej i dhunshëm, tha policia.

Shefi i policisë së Xhakartës Nana Sudjana tha se Abello nuk kishte bashkëpunuar me hetuesit dhe nuk pranoi të sigurojë fjalëkalimet për programet në kompjuterin e tij.

Ai tha se shumica e viktimave ishin fëmijë në rrugë, të cilëve Abello u kishte agruar punë si modele. Abello i pagoi ato midis 17 dhe 70 dollarë për angazhime në akte seksuale dhe mundi ata që refuzuan, tha Sudjana.

Policia tha se ai ishte akuzuar për akuza të abuzimit seksual dhe seksit me të mitur dhe kishte rrëfyer për veprat penale. Nëse shpallet fajtor, ai do të përballej me burgim të përjetshëm, kastrim kimik ose vdekje.

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.