A është vrasja e Andi Zylyfit shkaku i hasmërisë mes dy vrasësve brutalë Talo Çela – Nuredin Dumani? Dëshmia mbi përplasjet e dhunshme me rivalin

May 21, 2022 | 22:10
SHPËRNDAJE

NIKOLETA KOVAÇI/ Andi Zylyfi është i riu, i cili u vra sapo Nuredin Dumani kishte dalë nga burgu.

Andi Zylyfi
Andi Zylyfi

Ai kishte qenë bashkë me një shokun e tij kur ishte ekzekutuar, ndërkohë që Talo Çela kishte përdorur për atë ekzekutim makinën e Dumanit. Ky i fundit mësohet se ishte zemëruar me Talon se nuk e pagoi dhe se në atë kohë ishte keq për lekë, meqë sapo kishte dalë nga burgu dhe nuk kishte mundur ende të bënte ndonjë punë, pra, ndonjë vrasje, pasi ajo quhej punë për të.

Dëshmia e tij, lënë për prokurorët e dosjes që lidhet me momentin e zemërimit me Talo Çelën dhe deri në momentin e fundit që daton 29 marsin e këtij viti, dëshmon se hasmëria mes tyre shkoi në ekstrem, kur Dumani vendosi t’i vriste vëllanë për shkak se i ishte vrarë shoku i tij, Klevis Kapllani.

Që në momentin e krisjes së miqësisë mes tyre, janë shënuar mbi 5 akte të rënda në Durrës dhe në Elbasan, që mbajnë shenjën e armiqësisë së tyre vetëm brenda vitit 2020.

Megjithatë, në dëshminë e tij, Dumani ka treguar se në dy vrasjet e Durrësit, Talo Çela nuk ka qenë i përfshirë pasi kanë qenë punë që i kishte marrë përsipër vetë Dumani bashkë me grupin e tij për shkak se ishin ‘punët’ e tij, duke bërë të mundur kështu që emri i Çelës të mos jetë i përfshirë në dy ekzekutimet e dyfishta në shkurt dhe prill të 2020-s kur u vranë katër persona, mes tyre dy vëllezërit pukjanë, Besmir dhe Viktor Haxhia.

Por ajo që bie në sy është fakti se për asnjë nga vrasjet e ndodhura në këtë vit, Dumani nuk ka treguar shkaqet e ngjarjeve, përveç arsyes se përse kishte vrarë vëllanë e Talos, Bujarin. Prokuroria ka vetëm një motiv për të gjitha ato ngjarje, që lidhet me vrasjen e një të pafajshmi siç ishte taksisti Bujar Çela.

Në dosje gjendet edhe dëshmia që tregon se ku nisi krisja mes Talos dhe Nuredinit, ndërkohë që përgjatë gjithë këtyre viteve, Dumani ka rezultuar shumë aktiv në të gjitha ngjarjet që ia ka besuar SPAK-ut.

DËSHMIA E NUREDIN DUMANIT PËR KRISJEN E MIQËSISË

Nga ana e organit procedues në prani të mbrojtësit janë marrë deklarimet e shtetasit Nuredin Dumani, i cili shpjegon se: Në vitin 2019, pasi kam dalë nga burgu më ndodhi një konflikt me Talo Çelën.

Pas vrasjes së Andi Zylyfit e ndjeva veten të përdorur për arsye se ‘Benz’i që u përdor në ngjarjen e vrasjes mua ma kishin falur dhe unë po e mbaja që ta shfrytëzoja për ndonjë ngjarje tjetër, grabitje ose vrasje, këto ma kërkuan duke më thënë që i duhej shpejt pasi do kryenin vrasjen e Andi Zylyfit.

Makina ishte ‘Mercedez Benz E’ ose ‘C Clas’, ngjyrë gri, të cilën e kam pasur tek garazhi i Gim Gjinit. Kjo makinë ka ndryshuar ngjyrë tri herë nga e bardhë, e zezë dhe gri, te servisi i Dorjan Shkozës, në zonën e Nishtullës.

Unë vetë i kërkova Talos të merrja pjesë pasi kisha mbetur pa lekë, por ai më tha nuk të fus dot se është në pjesë Miri Haxhia dhe Altin Ndoci, ata kanë marrë kaparin. Talo më tha që do ta zëvendësonte makinën pasi të mbaronte ngjarja. Makinën nuk ma zëvendësoi dhe nuk më dha as lekët që më premtoi.

Disa ditë më vonë, 2 ose 3 ditë pas ngjarjes, po debatoja me Talo Çelën se ngjarja kishte ndodhur në Peqin dhe ata kishin ardhur në Durrës për kontroll te shtëpia ime, thërritën dhe vëllain e madh, po s’kishte lidhje.

ROLI I TOS GOSËS

Fajin Talo ia vinte Tos Gosës, sepse ky ishte informator i lëvizjes së Andi Zylyfit. Tos Gosa është bashkëpunëtor te të gjitha vrasjet që kanë ndodhur në Elbasan duke filluar nga Indrit Dylgjeri, 2 vëllezërit Baho dhe tek Andi Zylyfi. Tosi është diku mbi 40 vjeç, ka një lokal ose restorant në Peqin, ka pasur një golf i zi dhe një BMV seria 3. Tosi është kuqalosh diku te 175cm.

Këtë jua them me siguri pasi e kam takuar dhe vetë Tosin. Mbasi i është bërë atentati Andi Zylyfit kam shkuar me urdhër të Talos te Dine Çami, i cili ka një lokal diku në qendër të Elbasanit, ka fast food. Kam shkuar te Dine Çami kam marr një qese të zezë me lekë të ndara në 2 pjesë.

Unë Dine Çamin nuk e kisha parë më parë, por kisha dëgjuar për të. Në dijeninë time, Dine Çamit lekët për vrasjen e Andi Zylyfit ia ka dhënë Kel Kamami. Dine Çami është burri i tezes së Kel Kamamit.

Dine ka pasur lidhje familjare me Kelin, nëpërmjet tij ka krijuar kontakt dhe me grupin e Çopajve (vëllezërit Çopja) dhe kjo i ka mundësuar Dine të investojë shuma parash të marra prej tyre në biznese të ndryshme. Dine ka një lokal, fast food dhe një servis. Ka shumë prona që janë investime të Çopajve. Dine Çami është trup i shkurtër, i shëndoshë dhe qeros. Talo më tha do marrësh disa lekë, ato të voglat ndarjen me të vogël do t’ia japësh Tos Gosës. Tos Gosën e kam takuar te pishat në Peqin, mesa mbaj mend ka pasur një makinë të vogël, por s’e mbaj mend, ndërsa Tosi ka ardh me një Golf 5, i zi. Kemi biseduar pak dhe i kam thënë ja ku e ke porosinë tënde.

Pjesën tjetër ia kam dhënë Altin Ndocit, i cili ka ardhur te rrugica e lagjes time. Altini ka ardhur më një ‘C Class’ 2008/2009. Mbaj mend që ka qenë aksham kur i kam dhënë lekët. Altinin e pyeta për pjesën time, ai më tha për këtë punë merret Lala (Talo Çela).

ANIMI I ALTIN NDOCIT NGA TALO

Konflikti vazhdoi më Talon edhe në telefon, edhe ballë përballë. Ai për çdo gjë me sillte Altin Ndocin për të biseduar, ndërkohë kishte lidhje me Dorjan Shkozën. Një ditë kam sharë/ ofenduar Altinin te lagjja.

Dorjani nuk më la ta godisja. Unë isha me vëllain tim, Dashnorin. Pas 2 ose 3 ditësh, Altin Ndoci i ka dalë vëllait tim Dashit, e ka ndaluar në rrugë, vëllai ka qenë me BMV seria 3, Altini i ka nxjerrë pistoletën me mulli vëllait, siç duket ka shkrep armën, por nuk ka realizuar qitjen.

Në atë moment, vëllai del dhe e rreh keq Altinin në afërsi të lagjes sime. Vëllai më vuri në dijeni për ngjarjen. Unë i shkruajta Talos dhe e shava goxha rëndë dhe i thashë tani e tutje keni punë me mua pas kësaj ngjarje.

Talo më tha që nuk e kam bërë, s’kam çuar njeri dhe vëllait tënd i blej dhe makinë të re. Altin Ndoci na provokonte goxha herë bashkë me Mirin e Kolës, saqë nuk po dinim të reagonim në atë kohë. Pashë situatën që nuk ishte e mirë, Dorjan Shkoza ishte gjatë gjithë kohës pas meje në çdo lëvizje duke më vëzhguar.

Më pas u ula me vëllain dhe i thashë që duhet të largohemi nga Shqipëria pasi ato duan të na vrasin, unë nuk lëvizja dot pasi isha me ekspuls……”

ANALIZA E SPAK

Prokuroria lidhur me këtë ngjarje ka arsyetuar në kërkesë: Në analizë të provave të grumbulluara deri në këtë fazë të hetimit krijohet dyshimi i arsyeshëm se shtetasit Talo Çela, Altin Ndoci, Dine Cami dhe Tos Gosa kanë konsumuar elementë të veprave penale të “Vrasjes në rrethana të tjera cilësuese” dhe “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit”, e kryer në bashkëpunim në formën e grupit të strukturuar kriminal.

© Panorama.al

Te lidhura