Kërkimet për: aurenc bebja

 • Ndryshimi i regjimit, kur Japonia e Kolumbia njihnin Ahmet Zogun si mbret të shqiptarëve
 • “E shkreta Geraldinë, fati i saj nuk ishte për t’u patur zili”, rrëfimi i rrallë nga vajza e rritur me të në manastir
 • ‘Le Radical’ 1922: Kur respekti ndaj grave shqiptare kërkohej të bëhej shembull edhe për ato franceze
 • Fati i 100 hebrenjve që pranoi Zogu në Durrës, shtypi francez: Frikësohemi se…
 • Deklarata revoltuese e Ismail Qemalit ndaj Esad Pashës: Kur populli shqiptar të kuptojë…
 • Nga rrugët te urat, anijet e hotelet. Ç’shkruante shtypi francez për Shqipërinë në kohën e Zogut
 • Publikohet mesazhi historik i Zogut drejtuar Asamblesë së parë kushtetuese shqiptare
 • “Si e ëma dhe i biri”/ Ç’nuk dinit për Mbretëreshën Sadije, nënën e Ahmet Zogut
 • Fejesa dhe martesa e Mbretit Zog I me ‘Trëndafilin e bardhë të Hungarisë’, ç’shkruante shtypi francez
 • Rrëfimi i Mbretit Zog: Kjo është arsyeja e bashkëpunimit me Italinë
 • Intervista e rrallë/ Sekreti i motrave të mbretit Zog, ç’thanë në Paris para dasmës: Kemi ardhur për…
 • Shkrimi i rrallë në librin francez, si e pasqyronin Gjergj Kastriot Skënderbeun
 • COMOEDIA (1929)/ Kur simpatizantët e Hitlerit sulmonin Aleksandër Moisiun
 • Fotografitë e rralla të mbretit Zog dhe mbretëreshës Geraldinë gjatë vizitës në Stamboll
 • Dokumenti i rrallë/ 7 ultimatumet që Musolini i dha Mbretit Zog, pse i refuzoi
 • “Asnjë kryetar shteti s’ka bërë për vendin atë që ka bërë Ahmet Zogu”, ja çfarë shkruante media franceze
 • Deklarata e Mbretëreshës Geraldinë drejtuar Fuqive të Mëdha për mbrojtjen e Shqipërisë
 • Fotot e rralla të mbërritjes dhe largimit të mbretit Zog dhe Geraldinës, nga Stambolli në shtypin francez
 • “Populli do ta bëjë detyrën…”, Mbreti Zog përballë 40 gazetarëve. Ç’tha për kërkesën për azil dhe Shqipërinë
 • Gurë të çmuar, perla e argjend, ku e porositi Mbretëresha Geraldinë fustanin e nusërisë
 • “Le Petit Journal”: Janica Martinaj, Kryengritësja 22-vjeçare është Zhanë D’ark-a shqiptare
 • Nga Amerika në Francë/ Udhëtimi i motrave të Zogut me producentin e famshëm, premtimi që morën dhe pse e shpejtuan kthimin
 • Zbulohet dokumenti/ Ja kërkesat e Italisë fashiste që mbreti Zog i refuzoi para pushtimit
 • Dokumenti/ Kur Uashingtoni njihte zyrtarisht Mbretërinë shqiptare
 • Si e refuzoi Mbretëresha Geraldinë ofertën marramendëse prej një milion dollarëshe të Hollywood
 • Vetëvrasja misterioze e shqiptares së divorcuar në Londër, kush është Zeinep Vlora
 • Shkrimi i 1885 në gazetën Franceze: Gratë suliote, këto heroina shqiptare me një fund tragjik
 • Portreti i rrallë i Skënderbeut në veprën e Dhimitër Frangut
 • Kur presidenti amerikan Roosevelt përgatitej për të ndëshkuar Italinë për shkak të pushtimit të Shqipërisë
 • Shkrimi i “Le Petit Parisien” në 1925: Lufta për naftën shqiptare mes SHBA, Britanisë dhe Italisë
 • Poezia e rrallë e poetit nga Franca: Imitoni Skënderbeun, o francez
 • Dokument i vitit 1830/ Kënga e rrallë e marinarëve ilirë për bukuroshet e tyre
 • Fotografia e rrallë e Leka Zogut dhe një pyetje në lidhje me fronin mbretëror
 • Intervista e rrallë/ Nëna e mbretëreshës Geraldinë: Orët e tmerrit mes lindjes së Lekës dhe pushtimit italian
 • Mosko Xhavella dhe gratë suliote, heroinat shqiptare me fund tragjik
 • Fjalimi i fundit madhështor i Gjergj Kastriotit
 • Këngë të viteve 1800 për nuset e Shqipërisë Veriore
 • Deklarata e Ismail Qemalit që bëri bujë: Nëse Roosevelt kandidon për fronin e Shqipërisë, fiton
 • Një studim i rrallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848-1939
 • Intervista e rrallë e mbretit Zog dhe mbretëreshës Geraldinë: Nuk mund të heqë dorë nga liria
 • Censusi i 1901/ Shqipja flitej në 47 komuna, sa shqiptarë jetonin në Itali
 • Si e sfidoi Ismail Qemali kryeministrin Pashiç, në nëntor 1912, serbët donin të shfarosnin shqiptarët
 • “Ja ç’duam ne shqiptarët”, intervista e Ismail Qemalit në Vjenë në 1912
 • 1920/ Mit’hat Frashërit i shkruan letër revistës franceze për copëtimin e Shqipërisë
 • Intervista e Ismail Qemalit në Vjenë: Evropa s’do ketë kurrë paqe nëse Shqipëria…
 • Intervista e rrallë e mbretit Zog me zyrtarin francez: Çfarë thoshte për zhvillimin e Shqipërisë
 • Zbulohet apeli i mbretit Zog, në lidhje me pushtimin e Italisë: Ushtria shqiptare i bëri ballë…
 • Zbulohet fjalim i fundit i Skënderbeut: Më i vogli dhe më i varfëri mund të ju rrëzojë
 • ‘Shqiptaret e bukura zbuluan fytyrën’, vendimi i Zogut për heqjen e ferexheve
 • E dini se kush ishte femra që i “çliroi” gratë shqiptare nga ferexheja?
 • Nga ferexheja tek mbajtja e kaskës, çlirimi i grave nga tutela mashkullore. Motra e zogut, udhërrëfyesja emancipimit
 • Shkrimi i 1606/ Cili ishte sekreti i Skënderbeut në fushën e betejës
 • Intervista e rrallë e Isa Boletinit në “Daily Telegraph”: Deri në vdekje do luftoj serbët, grekët dhe…
 • Zbardhet intervista e Ismail Qemalit më 1914 për “Corriere del Puglia”: Ja lidhjet me Italinë, Princ Vidin dhe Greqinë
 • Intervista e rrallë e Ismail Qemalit në Vjenë, në vitin 1912
 • ‘Tradhtar, kusar, do të hakmerrem’, letra e Xhavellas drejtuar Ali Pashë Tepelenës
 • Dokumentet e 1804/ “Si visheshin e kërcenin në dasma gratë shqiptare në Athinë”
 • Intervista rrallë e Isa Boletinit: Shqiptarët nuk do të heqin dorë nga Shkupi, Janina, Gjakova…
 • ‘Lufta është profesioni i preferuar i shqiptarit’, publikohet intervista e rrallë e Ismail Qemalit
 • Ç’gjak rrjedh në damarët e shqiptarëve? Rrëfimi i 1872: Origjinën e fustanellës helene kërkojeni në Shqipëri