GRAZIA
Home » Aktualitet, Flash » Konsulta në SHBA. Reforma e pensioneve, 6 ministra në Harvard

Konsulta në SHBA. Reforma e pensioneve, 6 ministra në Harvard

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
Ministrat Cani, Veliaj, Ahmetaj, Gjermeni, Panariti e Gjiknuri në Universitet, program për ndryshimin e skemës së pensioneve.

Program i veçantë konsultimi me universitetin e njohur në SHBA.

Qeveria ka filluar konsultimet për reformën në pensione dhe politikat sociale. Gjashtë ministra të saj ndodhen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për të marrë eksperiencën më të mirë në politikat sociale. Ministri i Financave, Shkëlqim Cani, ministri i Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Arben Ahmetaj, ministri i Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri, ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti, ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Erion Veliaj dhe ministrja e Zhvillimit Urban dhe Turizmit, Eglantina Gjermeni kanë shkuar në Universitetin e njohur të Harvardit, ku po marrin pjesë në një program të përbashkët me këtë universitet për politikat dhe reformat sociale. Mungesa e tyre ra në sy dje në seancën plenare të Kuvendit, kur nga kabineti qeveritar ishin prezentë vetëm 12 anëtarë të tij. Edhe tre ministra të tjerë mungonin. Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, ndodhet për një vizitë zyrtare në Turqi, ndërsa ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqja dhe ministri i Infrastrukturës dhe Transportit, Edmond Haxhinasto, ndodhen në Itali. Mungesën e ministrave të tij në seancën plenare është munduar ta justifikojë dhe Kryeministri Rama. “Së pari, do dëshiroja që të kërkoj ndjesë për mungesën e disa ministrave, të cilët kishin arsye të veçantë sot për mosprezencën, pasi janë pjesë e programit të përbashkët në ekipin e ngritur në Universitetin e Harvardit, posaçërisht për të asistuar qeverinë shqiptare në çështje të veçanta të ekonomisë dhe të shërbimeve sociale. Mosprezenca në seancën e Parlamentit nuk është në vijën e sjelljes së kësaj qeverie”, tha Rama para deputetëve të Kuvendit.

REFORMAT
Qeveria është në pritje të marrjes së ndihmës prej afro një miliardë dollarësh nga Banka Botërore, Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe Bashkimi Europian, përmes të cilave do të shlyejë të gjitha borxhet që qeveria i ka biznesit nga punët e papaguara dhe mosrimbursimi i TVSHsë ndaj kompanive. Por marrja e kësaj ndihme me interesa të buta do të shoqërohet dhe me reformën fiskale të taksimit progresiv, nga e cila në arkën e shtetit do të mungojnë disa miliona euro të ardhura. Në këtë pikë qeveria po asistohet nga ekspertët e Universitetit me emrin më të mirë në botë, veçanërisht për politikat ekonomike dhe financiare, siç është ai i Harvardit. Gjithashtu qeveria ka hartuar një skemë të re për pensionet, duke alternuar pagesën e detyrueshme të sigurimit dhe atë fakultative për një pension më të mirë për të gjithë ata që kanë mundësi të paguajnë.

Rama në konferencën rajonale të BERZH
Kryeministri Edi Rama do të marrë pjesë në forumin rajonal me 7 ministrat e Ballkanit Perëndimor të organizuar nga BERZH më 24 shkurt në Londër. Qëllimi i forumit është që të nxjerrë në pah investimet e mundshme dhe mundësitë e biznesit në rajon dhe për të nxitur fluksin e projekteve të investimeve dhe ndërkufitare të huaja direkte. Konferenca do të sigurojë një mundësi të veçantë për një shkëmbim që arrin deri në pikëpamjet për të kapërcyer hendekun midis angazhimit politik dhe projekteve reale rajonale.

ARISTIR LUMEZI

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

3 Komente per “Konsulta në SHBA. Reforma e pensioneve, 6 ministra në Harvard”

 1. Kane vajtur per te marre anen pozitive, apo nen pretekstin se mesuam nga amerikanet dhe ulin pensionet, rritin moshen etj.Te shofim çfare do bejne, por me mente socialiste ata do e shterngojne litarin,se do vjedhin, prandaj kane ardhur ne pushtrt.

 2. Nese Amerika nxori ligjin qe nuk do te kete page nen 10 dollare/ora, mendoj se edhe skema e pensioneve per ne nuk do te kete tendencen per tu ulur, por te krijoje mundesi qe ata qe punojne te kene mundesi vete per te zgjedhur e kontribuar per pensionin. Se keshtu sic jemi ne, qe kemi punuar 35 vjet te siguruara( dhe me vlera te larta per kontribute shoqerore) e te perfundosh me pension me te vogel se 25.000 leke ( ose 230 dollare/muaj)… Kjo duhet te korigjohet e te mos jete pensionisti si lypsar i BOTES.

 3. Pse duhet te shkojne ministrat dhe jo ekspertet e pensioneve? Keta 4 vjet supozohen te jene pergjegjes per pensionet, kurse ekspertet do kene pergjegjesi per mbarevajtjen deri sa te dalin edhe vete ne pension.

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS

Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy