GRAZIA
Home » Flash, Lajmi i Fundit, Sociale » Vizita te mjeku me kartë elektronike, hiqet libreza

Vizita te mjeku me kartë elektronike, hiqet libreza

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian

Ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqja, në analizën e Fondit

Për të marrë shërbim shëndetësor, pacientët nuk do të paraqiten më pranë mjekut me librezën shëndetësore, por me kartën e shëndetit.

Drejtori Fondit të Sigurimeve Shëndetësore, Astrit Beci, bëri të ditur se projekti do të pilotohet fillimisht në disa qendra shëndetësore në kryeqytet, për t’u shtrirë më pas në të gjithë vendin. “Ky projekt do të përmirësojë dukshëm cilësinë e punës së mjekëve dhe farmacistëve, si dhe kontrollin e tyre. Ne do të kthejmë kështu kohën dhe rolin e mjekut të familjes në funksion të shërbimit ndaj pacientëve, pasi ata nuk do të jenë më të detyruar të plotësojnë fletë libreze pa fund, por me një mjet të thjeshtë, kartën e shëndetit, pacientët do të marrin shërbim e duhur dhe mjeku do të shfrytëzojë kohën për të vizituar sa më mirë pacientët”, u shpreh Beci gjatë analizës vjetore të institucionit që ai drejton.

RECETAT
Në analizë ka marrë pjesë edhe ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqja, i cili tha se së shpejti do të vihen në përdorim edhe recetat elektronike, ku mjekët nuk do munden t’i shkruajnë më emrat tregtarë të ilaçeve që pacientët blejnë në farmaci private. Beqja kërkoi nga bluzat e bardha që të jenë të kujdesshëm në analizat dhe ekzaminimet imazherike që u kërkojnë pacientëve, të cilat, siç tha ministri, mjekët po i kërkojnë me tepri. “Kam vënë re që në spitale nuk ka një lloj analize të efektshmërisë të shumë ekzaminimeve që bëhen, duke filluar nga QSUT-ja e deri në Spitalin e Tropojës. Nëse kërkohet të bëhet një numër i caktuar analizash kimiko-biokimike, 90% e tyre, ose edhe më shumë, dalin rezultate të sakta, do të thotë që ata mjekët që i kërkojnë, i kërkojnë me tepri, me papërgjegjshmëri, për të kaluar radhën, por ajo kushton. Vërtet që në Shqipëri, duhet ta pranojmë, nuk kemi një numër të mjaftueshëm për banorë të skanerëve, rezonancave, por edhe përdorimi i tyre duhet të jetë me efektivitet, duhet të ketë protokolle”, deklaroi ministri. Beqja tha se kjo situatë abuzuese e bën të vështirë përcaktimin e kostove për shërbime të ndryshme në spitale, ndërkohë që rëndon xhepat e qytetarëve.

PAKETAT

Aktualisht, Fondi i Sigurimeve Shëndetësore është duke hartuar pesë paketat e para të shërbimeve, proces nga i cili do të mësohen kostot e ndërhyrjeve kardiovaskulare, të dializës dhe transplantit të veshkave, heparit dhe implantit koklear për fëmijët me probleme të dëgjimit. Drejtori i Fondit, Astrit Beci, tha se paketat e para të shërbimeve do të jenë gati në fillim të muajit prill.

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

7 Komente per “Vizita te mjeku me kartë elektronike, hiqet libreza”

 1. Keta skane pare per pagat e jo me te kene para qe te mbulojne tere infrastrukturen qe kerkohet per vendosjen e kartave …. hahahaha

  • bravo ministri beqaj dhe qeveria rama po bejne nje hap galoand x heqjen e librezes dhe futjen e kartes elektronike qe do zhvillonte kete sektor shume dh edo e largonte njeher e mire korrupsionin

   • me ne fund s’do kete me nga ato kartelat me shkrim arabisht qe nuk i merrnin vesh as vete mjeket, per me teper qe pacienti s’do te kete nevoje te marre kartele me vete, mjafton karta e pacientit qe tek kushdo mjek qe te shkoje ka gati anamnezen. Kjo eshte vertet arritje.

 2. Super. Bravo ju qofte

 3. Kjo nismë është shumë e rëndësishme dhe sigurisht mjaft e dobishme. Krijon lehtësira të konsiderueshme në të gjitha llojet e shërbimeve shëndetësore,si në atë ambulator dhe hospitalor. Krahas kësaj, nisma duhet përforcuar me Aktorët Kryesorë të të gjitha Institucioneve Private Shëndetësore në vend që,Karta Elektronike e Shëndetit,të ketë vlerë edhe këtu,qoftë në një përqindje të vlerës më të ulët ,në varësi të marë veshjeve që Ministria përkatëse duhet të bëjë me këto Institucione Private. Atëhere themi se Krta Elektronike merr me të vërtetë atë vlerë që ne qytetarët presim. Kto nuk janë shpikje të reja ku pothuajse gjithë Europa operon në këtë mënyrë dhe me shumë sukses.Unë Ju pergëzoj për këtë inisiativë,sepse asnjëherë nuk është vonë për të bërë gjëra të vlefshme në dobi të popullit.

 4. ashtu eshte o zamo..po meqe ra fjala kam per te bere 1operacion kete muaj po ata duan lek..jam me sigurime dhe punoj ne shtet..lek per vizita e lek kudo..tani pa me thuaj sa bravo shendetesia??????

 5. Inisiativa eshte e mire por per tu vene ne praktike kerkone fonde te medha dhe ato mungojne por megjithate duhet te filloje te behet diçka,por dua te theksoj se korupsioni do te vazhdoje se eshte rrenjosur ne mendjen e te gjitheve mjek e pacientdhe duhet te luftohet nga te gjithe,ne shtet ske pse te paguash asnje qindark per asgje

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy