GRAZIA
Home » Sport » Stadiumi i Elbasanit, zbardhet plani për rikonstruksionin

Stadiumi i Elbasanit, zbardhet plani për rikonstruksionin

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
Një stadium thuajse i gjithi nga e para. “Ruzhdi Bizhuta” do të bëhet i pari impiant shqiptar që do të plotësojë kriteret e UEFA-s deri edhe për ndeshjet e fazës në grupe të kompeticionit të Ligës së Kampioneve. Sekretari i Përgjithshëm i FSHF-së, Ilir Shulku, ka zbardhur dje për “Panorama Sport” projektin që pritet të vihet së shpejti në zbatim në stadiumin e Elbasanit, ku Kombëtarja do të luajë ndeshjet eliminatore në kuadër të      “EURO 2016”.
Detajet – “Në total do të jetë një investim që shkon te rreth 1 milion e 350 mijë euro. Por, çfarë do të ndryshohet në stadium? Duke filluar që nga tapeti, i cili do të ketë një cilësi si të impianteve të tjera europiane. Do të rindërtohet pista, si dhe  rrethimi i jashtëm e i brendshëm i tij. Në total, impianti do të ketë një kapacitet prej 12 mijë vendesh. Do të porositen 12 mijë stola të rinj, ndërkohë që do të vendoset edhe një orë elektronike. Për sa u përket tribunave, ajo qendrore do të ketë një rikonstruksion total. Do të ketë 400 vende për sektorin VIP, ndërsa kushtet do të jenë moderne, si për ata që qëndrojnë në tribunën kryesore, por veçanërisht për mediat. Do të ketë kënde që mund të shfrytëzohen në pushimin e ndeshjes, duke filluar nga baret dhe restorantet. Një ndërhyrje në themel do të bëhet në ambientet e brendshme, duke përfshirë këtu dhomat e zhveshjes, sallat e konferencave etj. Në këtë rikonstruksion, vend të veçantë do të zërë edhe rregullimi i parkimit, qoftë përpara stadiumit, ashtu edhe në sektorët e tjerë rreth tij. Për sa u  përket tribunave, nuk do të ketë ngritje të shkallëve për të shtuar kapacitetin e impiantit. Pra, do të mbetet 12 mijë vende. Mund të them se do të jetë një stadium, i cili do të plotësojë të gjitha kriteret e UEFA-s jo vetëm për Kombëtaren, por edhe për klubet tona që përfaqësohen në Kupat e Europës. Nëse ndonjë ekip shqiptar arrin deri në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve, atëherë do mund të luajë në stadiumin e Elbasanit”, – ka treguar dje sekretari i Përgjithshëm i FSHF-së, Ilir Shulku.

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

3 Komente per “Stadiumi i Elbasanit, zbardhet plani për rikonstruksionin”

 1. shume mire i duhet stadiumu Elbasanit po skuadren ku eka

 2. Pe pari duhet te asfaltohet rrugica perreth dhe te prishen lokalet perpara.

 3. me 12 mije vende nuk quhet stadium por pallat sporti ,,,,NUK KENI TURP JU NE SHQIPERI ///EDHE NE AFRIKE KA STADIUME ME 30 MIJE VENDE /DHE JU PO LAVDEROHENI SE DO BENI NJE STADIUM PER PIONIERET ///////RAMA DUHET TE DALI PAK TE SHIKOJE JASHTE /////APO KA FRIKE SE HUMBAT LEKE //DHE DON TI FUSI NE XHEPAT E VET ////EDHE NE KATEGORINE E 4 NE FRANCE KANE STADIUME ME 20 MIJE VETA /////PRANDAJ OSE TA BEJNE OSE TE FSHIHEN ////////

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy