GRAZIA
Home » Kronike » Aksidentohet autokolona e Burgjeve, plagosen 12 policë

Aksidentohet autokolona e Burgjeve, plagosen 12 policë

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian

Makinat e Policisë së Burgjeve mbrëmë pas aksidentit

Përfshihen në aksident pesë mjete të Policisë së Burgjeve të Tiranës, të cilët po shkonin për një kontroll në paraburgimin e Vlorës. Për pasojë, 12 efektivë mbetën të plagosur, dy prej të cilëve në gjendje më të rëndë. Siç mësohet nga Policia e Vlorës, katër furgonë me efektivë të Burgjeve dhe një fuoristradë në të cilën paraprakisht bëhet e ditur se kanë qenë shefat e tyre, kanë qenë autokolonë në distancë të afërt njëra pas tjetrës në drejtim të qytetit bregdetar. Qëllimi ishte një kontroll blic në lidhje me sendet e ndaluara që përdoren nga të burgosurit. Në afërsi të Novoselës, mjeti i parë ka humbur kontrollin dhe ka dalë nga rruga. Për shkak të shpejtësisë dhe distancës së afërt, mjeti vijues është përplasur në një cep të furgonit, që ishte gjysmë i dalë nga rruga. Manovra e shoferit për të frenuar në kohë dhe humbja e kontrollit të timonit ka bërë që pas përplasjes makina të kthehet me kokë nga ana e kundërt. Për rrjedhojë, as mjetet pasuese nuk kanë mundur të frenojnë. Me sa duket, për shkak të errësirës, por edhe të lagështirës në rrugë, situata ka dalë jashtë kontrollit. Makina e tretë është përplasur ballë për ballë me mjetin që ishte kthyer në kahun e kundërt. Më pas, mjeti i katërt dhe i pestë janë përplasur njëra pas tjetrës. Pas përfshirjes së pesë makinave në këtë aksident, 12 prej efektivëve që ndodheshin në mjetet e para kanë pësuar tronditje dhe plagë. Kolegë të tyre kanë sinjalizuar menjëherë policinë, e cila mbërriti në vendin e ngjarjes, ndërsa të plagosurit u transportuan me shpejtësi drejt Spitalit të Vlorës. Pas ndihmës së parë, gjendja e 10 prej tyre paraqitej jashtë rrezikut dhe pa pasoja serioze. Ndërsa dy të tjerë, që ishin më rëndë, pas ndihmës së parë janë nisur me urgjencë me autoambulancë drejt Tiranës. Burime nga Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve konfirmuan mbrëmë se efektivët e grupit të DAP-it, (Grupi i Transferim-Shoqërimeve dhe Sigurisë) po shkonin në Vlorë për inspektim, ku ndodhen rreth 130 të paraburgosur. Këtë fakt e pohuan mbrëmë në Spitalin e Vlorës edhe efektivë që kishin pësuar tronditje të lehtë dhe ishin në gjendje të saktësonin në lidhje me ngjarjen. “U nisëm me urdhër të Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve për kontroll në Burgun dhe paraburgimin e Vlorës. Urdhri është dhënë pas kërkesës së bërë nga autoritetet në Vlorë, pasi me sa duket kishin të dhëna për sende të jashtëligjshme”, u shpreh njëri prej të plagosurve mbrëmë në Spitalin e Vlorës. Mbrëmë në spital, veç krerëve të Burgjeve të Tiranës, ishin edhe ata të Vlorës, të cilët vizituan të plagosurit. Ndërkaq, Policia e Vlorës bëri të ditur se është duke hetuar për ngjarjen. Nuk përjashtohet dyshimi se mjetet kanë qenë me shpejtësi shumë të madhe, por shkak është bërë edhe errësira dhe lagështira në rrugë. Ekspertë të Qarkullimit Rrugor, të cilët kryen këqyrjen e vendit të ngjarjes, pohuan paraprakisht se shkak është bërë shpejtësia dhe humbja e kontrollit të njërës prej makinave. Më pas, mjetet e tjera kanë humbur kontrollin dhe nuk kanë mundur të frenojnë në kohën e duhur. Sipas të dhënave, efektivët që janë ndodhur në mjetet e fundit nuk kanë pësuar plagë dhe as ka qenë e nevojshme marrja e ndihmës mjekësore në spital. Ata kanë qëndruar gjatë të gjithë kohës afër kolegëve të tyre, ndonëse sipas mjekëve të Vlorës, asnjëri prej të plagosurve nuk rrezikon për jetën.

Makinat e Policisë së Burgjeve mbrëmë pas aksidentit

Makinat e Policisë së Burgjeve mbrëmë pas aksidentit

Një prej efektivëve të plagosur në spitalin e Vlorës

demtimet
Kreu i Spitalit të Vlorës, Remzi Haxhiu, u shpreh mbrëmë se 10 prej të plagosurve nuk kanë probleme shëndetësore. Sipas tij, ata kanë marrë dëmtime si pasojë e xhamave apo përplasjeve të lehta. “Dy prej tyre u nisën me autoambulancë drejt Spitalit Ushtarak, pasi prezantojnë dëmtime më të rënda. Njëri kishte dëmtime në kokë dhe tjetri në trup”, u shpreh kreu i Spitalit të Vlorës. Sipas tij, të plagosurit kanë marrë ndihmë të menjëhershme dhe asnjëri prej tyre nuk paraqiste rrezikshmëri për jetën.

Drejtori i Përgjithshëm në Vlorë
Pas lajmit për përfshirjen në aksident në afërsi të Vlorës të të gjithë togës së efektivëve të Policisë së Burgjeve, është nisur drejt vendit të ngjarjes edhe drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve, Artur Zoto. Ai mbërriti mbrëmë në Vlorë dhe vizitoi vartësit e tij, të cilët ishin nisur me mision pune në këtë qytet. Veç tij ishin edhe drejtues të tjerë të Burgjeve. Siç mësohet, nisja nga Tirana ka qenë e menjëhershme, pasi pasojat e këtij aksidenti të rëndë ende nuk ishin të konfirmuara. Dëmtimet më të rënda i kanë marrë tre prej furgonëve si dhe fuoristrada.

VLORE/ QEMAL BIRAKU

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

2 Komente per “Aksidentohet autokolona e Burgjeve, plagosen 12 policë”

 1. Po normale qe do ndodhin aksidente me keto shoferat e fushates qe kan mare ne pune , hoqen pilotat dhe moren karrocieret per te drejtuar makinat e shtetit . Per mendimin tim prokuroria duhet te hetoje shkaqet dhe te mari masa per drejtuesit e automjeteve qe krijuan kete aksident

 2. punojs i ksaj toge

  per mua ky aksident ka ardh si pasoj e ndalimit te makines se par pasi ai ka identifikuar makinen e drejtorit te policis i cili kishte ber nje autostop ne kete pjes te rruges duke cen se ndalimi esht ber i menjehersh si rezulltat ka sjell keto pasoja .kjo esht e verteta.pastaj regullorja e carkullimit rrugor esht shkelu nga cdo shofer duke mos mbajtur largesin e duhur

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy