GRAZIA
Home » Kulture » Nis “Marije Kraja”, 15 këngëtarë në garë

Nis “Marije Kraja”, 15 këngëtarë në garë

  • Albanian
  • English
  • French
  • German
  • Italian

Nga edicionet e shkuara të Festivalit “Marie Kraja”

Festivali ndërkombëtar operistik “Marije Kraja” rikthehet pas një viti mungese në edicionin e tij të 13-të, në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit me emra të rinj, artistë të huaj e shqiptarë, që do të jenë në garë për trofeun me emrin e këngëtares së madhe lirike shqiptare. Janë 15 këngëtarë lirikë nga Europa, Azia, Amerika e për herë të parë nga Australia, që do të konkurrojnë për dy ditë, në datat 30 nëntor dhe 1 dhjetor. Regjia, gjithashtu si një rikthim pas disa vitesh, është në duart e regjisorit Pali Kuke. Një nga risitë e këtij edicioni është pjesëmarrja në të e pesë tenorëve. Për producenten Zana Çela, ky është një fakt i rëndësishëm, duke ditur tashmë “krizën” e tenorëve në shkallë botërore. Tashmë, një mik i mirë dhe i përhershëm i festivalit është dirigjenti i mirënjohur italian, Leonardo Quadrini, i cili do të drejtojë aktivitetin. Ndryshe nga edicionet e mëparshme, pritet që skenografia nën kujdesin e Bashkim Zahajt të jetë krejt ndryshe. Përfaqësuar nga një statujë që simbolikisht përfaqëson “Operan” në skenë, rreth të cilës do të sillen gjithë motivet e tjera. Vitin e shkuar, festivali ndërkombëtar operistik, i vetmi i këtij lloji në Shqipëri, u mungoi aktiviteteve të skenës shqiptare. Kjo për shkak të mungesës së mbështetjes financiare nga ana e institucioneve shtetërore. Duke qenë se një vit më parë aktiviteti u anulua shumë pranë ngritjes së siparit, ky edicion do të sjellë një pjesë të emrave që arritën vjet deri në fazën e përzgjedhjes e më pas u hasën me pezullimin e koncertit. Një element i shtuar në këtë festival është çmimi “San Prize”, i cili do t’i shkojë këngës më të mirë klasike. Pra, përveç dy interpretimeve të arieve, këngëtarët do të interpretojnë edhe një këngë klasike, në bazë të së cilës do të vlerësohen me këtë çmim special. Një ndër mbështetësit kryesorë të festivalit është TVSH, në ekranin e të cilit do të transmetohen të dy netët e spektaklit. Festivali i Vokalit Operistik “Marie Kraja” lindi si ide e Zana Çelës në vitin 1998. Juria që në edicionin e parë të këtij festivali e deri sot përbëhet nga artistë që vijnë nga vende të ndryshme të botës, drejtorë të operave nacionale europiane, këngëtarë e kompozitorë nga më të njohurit, presidentë agjencish operistike nga më të suksesshmet në Europë. Për këtë edicion, kryetari i jurisë është Brajan Diki, që ka kaluar më shumë se gjysmë shekulli në fushën e operës, shoqëruar nga Nancy Rhodes, drejtore e Operës së Re të Nju Jorkut, si dhe Danusa Luknisova e Xhovana Lomazi.

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

Beni nje Koment

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Linkedin
  • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy