GRAZIA
Home » Kronike » Korrupsioni në gjykatë, pafajësi tre të akuzuarve

Korrupsioni në gjykatë, pafajësi tre të akuzuarve

  • Albanian
  • English
  • French
  • German
  • Italian
Një arrestim i bujshëm i tre personave për korrupsion në drejtësi në vitin 2010 ka përfunduar me një vendim të gjykatës që shpall të pafajshëm tre të akuzuarit.  Më 7 nëntor 2013, Gjykata e Tiranës ka deklaruar të pafajshëm tre të pandehurit, mes të cilëve ndodhet edhe ish-kancelarja e Gjykatës së Krujës. Flutura Meço, ish-kancelare e Gjykatës së Krujës, i shoqi i saj Almir Meço dhe shtetasi Edmond Kalaja janë shpallur të tre të pafajshëm për akuzën e ushtrimit të ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike, në bashkëpunim. Vendimi i gjykatës ende nuk është zbardhur, ndërsa mësohet se Prokuroria e Tiranës ka bërë ankim kundër këtij verdikti në datën 15 nëntor 2013. Në pretencën e saj, prokuroria kishte kërkuar dënimin me dy vjet burg për shtetasin Almir Meço, deklarimin fajtore të ish-kancelares së Gjykatës së Krujës, Flutura Meço dhe dënimin e saj me 18 muaj burgim dhe 500 000 lekë gjobë, si dhe deklarimin fajtor të shtetasit Edmond Kalaja dhe dënimin e tij me dy vjet burgim e 600 000 lekë gjobë. Ndërsa arsyetimi i Gjykatës së Tiranës ende nuk është i qartë, Prokuroria e kryeqytetit pretendon se kishte zbardhur tërësisht episodet korruptive për të cilat akuzoheshin tre të pandehurit.
Lirimi i dy të burgosurve
Prokuroria ka pohuar në Gjykatë se të pandehurit janë akuzuar për dy vendime gjykate, për të cilat janë dhënë shuma parash. Bëhet fjalë për vendimin e datës 19 janar 2010, “për ndryshimin e llojit të sigurisë së burgut nga e lartë, në të zakonshme” dhe 800.000 lekë për vendimin e dhënë më datë 27.7. 2010 për “qëndrim në shtëpi”. Sipas Prokurorisë, pasi merrte paratë nga të afërmit e personave, policja e burgjeve, Adriana Xeba, ka shfrytëzuar njohjen që kishte me të akuzuarën Flutura Meço me detyrë kancelare në Gjykatën e Rrethit Krujë. Kancelarja e Gjykatës Krujës, sipas Prokurorisë, nuk është shfaqur vetë në këtë histori, por ka angazhuar shtetasin Almir Meço, bashkëshort i saj, i cili është avokat i licencuar. Ai kishte edhe një lokal pranë Gjykatës së Krujës, ku kanë ndodhur edhe shumica e takimeve informale dhe ku janë bërë pagesat e ryshfetit. Nga metodat speciale të hetimit, Prokuroria ka provuar se policja Adriana Xeba u ka dhënë kancelares Flutura Meço dhe bashkëshortit të saj Almir Meço shuma nga paratë që ajo merrte prej personave të burgosur, në mënyrë që ata të rregullonin punët në gjykatë. Në të njëjtën skemë, si në rastin e Edison Harizaj, policja e burgut të Fushë-Krujës, Adriana Xeba, ka vepruar edhe në rastin e të dënuarit Enton Nika, për të cilin i kishte folur pikërisht Edison Harizajt dhe Admir Tafilit gjatë komunikimit që gardiania ka pasur në burg me këta persona.

Të akuzuarit
1. Flutura Meço
Ish-kancelare e Gjykatës së Krujës

2. Almir Meço
Avokat

3. Edmond Kalaja
Qytetar

Vepra penale:
Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike, në bashkëpunim.

TRAZHGIM SOKOLAJ

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

Beni nje Koment

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Linkedin
  • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy