GRAZIA
Home » Sociale » Problemet mendore, 1 në 4 persona vuan nga çrregullimet

Problemet mendore, 1 në 4 persona vuan nga çrregullimet

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian

Dje gjatë dorëzimit të dhomës për fëmijët në Psikiatrinë e Tiranës

Çrregullimet e shëndetit mendor prekin 25% të njerëzve gjatë jetës së tyre. Në çdo 4 persona, një shfaq probleme të kësaj natyre. Për mjekët specialistë këto lloj sëmundjesh janë njësoj si të tjerat dhe mund të shërohen.
 Sipas OBSH-së, në vitin 2030 pritet që këto çrregullime të jenë kontribuuesit kryesorë të barrës së sëmundjeve në botë. Por për një sërë faktorësh, nga vitit në vit po rritet ndjeshëm numri i fëmijëve të prekur nga këto çrregullime. Në Shqipëri, vetëm në Shërbimin e Psikiatrisë së fëmijëve dhe adoleshentëve të Tiranës paraqiten çdo vit 1000 fëmijë me probleme të ndryshme. Në një kohë kur vendet e zhvilluar ofrojnë një gamë të gjerë terapish rehabilituese, trajtimi i fëmijëve në vendin tonë është bazuar vetëm në ndihmën psikiatrike dhe atë të psikologut. Kjo ndihmë ofrohet vetëm në kushte spitalore, pa pasur ambientet e nevojshme rekreative ku ato të ofrohen si duhet. Duke marrë shkas nga kjo mungesë, ankesat e prindërve që presin në oborrin e spitalit, si dhe kërkesa e vetë specialistëve, Lidhja e Gazetarëve të Shëndetit (LGSH), në bashkëpunim me fondacionin “Soros”, mundësoi për herë të parë gjatë këtyre 20 viteve të fundit krijimin e një dhome rekreative terapeutike për fëmijët. Dje, në Ditën Botërore të Shëndetit Mendor, LGSH u dorëzoi drejtuesve të Spitalit Psikiatrik këto ambiente, duke u dhënë kështu mundësinë qindra fëmijëve të kenë një ambient të përshtatshëm për të luajtur e për të marrë ndihmën e specialistëve. Të pranishëm në ceremoni ishin zv.ministri i Shëndetësisë, Klodian Rrjepaj, Avokati i Popullit, Igli Totozani, drejtori i Institutit të Shëndetit Publik, Ardian Hoxha. “Nuk është thjesht një dhomë rekreative, është një koncept, të cilin me ndihëm e aktorëve të tjerë ne do ta shtrijmë në të gjithë Shqipërinë”, tha zëvendësministri i Shëndetësisë, Klodian Rrjepaj. Avokati i Popullit, Igli Totozani, ngrit me shqetësim problematikën e shërbimeve psikiatrike në burgje. “Është problem i madh psikiatria në burgje. Të gjithë ata pacientë me mjekim të detyrueshëm gjenden sot me regjime burgjesh, çka është një shkelje flagrante e të drejtave të njeriut. Prej disa vitesh Avokati i Popullit është duke e ngritur këtë problem. Duhet gjetur zgjidhje për këto probleme që janë  drejtpërdrejt të lidhura me të drejtat e njeriut”, tha Totozani.

ZIRINA LLAMBRO

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

1 Koment per “Problemet mendore, 1 në 4 persona vuan nga çrregullimet”

 1. kisha 1 pyetje private per 1 person te afert reth ksaj tematike ku mund te drejtohem?

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy