GRAZIA
Home » Flash, Lajmi i Fundit » Rama fton opozitën për bashkëpunim: Fjala jonë puna dhe ju do na shikoni

Rama fton opozitën për bashkëpunim: Fjala jonë puna dhe ju do na shikoni

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian

Rama e Ndoka dje në Parlament

TIRANE- Kryeministri, Edi Rama mbajti një fjalë të fundit para votimit të programit të tij qeverisës. Ai ktheu përgjigje për disa nga shqetësimet e deputetëve të opozitës të shprehura në këto dy ditë diskutimesh.

Lidhur me pretendimet për qeveri dy kryeministrash, Rama tha se; ”Pa dyshim Aleanca për Shqipërinë Evropiane ka dy forca kryesore, njëri është  kryeministër, njëri kryetar i Kuvendit, të dy drejtues të Aleancës për Shqipërinë Evropiane”

Sipas Ramës, kjo aleancë ka marrë një mandat të fortë për të rilindur Shqipërinë për të ecur më shpejt dhe kanë përgjegjësinë historike ta përmbushim aspiratën e shqiptarëve, duke mos përsëritur gabimet e së shkuarës.

“Kalojmë nga një qeveri kur kryeministri e ndan qeverisjen me parcela, në një qeverisje ku përqindjet e marra në zgjedhe ndërthuren në përgjegjësi qeverisëse si partner strategjik.”- tha Rama.

Rama po ashtu ironizoi me opoziten lidhur me pretendimet e tyre, se gjate prezantimit te programit pak dite me pare kishte ushtruar dhune.

“Thatë se ushtrova dhunë? S’keni parë gjë akoma”- tha Rama, ndersa menjehere pati reagim nga deputetet e opozites ne Kuvend, duke i rene tavolinave.

Megjithate, Rama ftoi te gjithe deputetet e opozites, se nese kane propozime konkrete per reformat, jane te gjithe te mirepritur per te bashkepunuar ne te mire te vendit.

Lidhur me pretendimet e opozitës për përfshirje të familjarëve të tij në qeveri, Rama u ndal tek rasti i ministres, Milena Haritos. Ai paraqiti para deputetëve pemën gjenealogjike të nënës së tij.

“Kjo është për sekretarin e partisë që mungon në seancë. Lidhja e degëve kushurore shkon në vitin 1720. Unë nuk e di a keni ju ndonjë pemë familjare që zbret në shekuj. Kjo është një qeveri e zgjedhur nga 1 milion shqiptarë për ti dhënë fund një qeverisje familjare.”- tha Rama.

Ai foli edhe për krahasimin e bërë nga opozita me ish kryeministrin grek, Papandreu. Nëse është kështu, u përgjigj Rama, atëherë ju duhet të pranoni se po e lini Shqipërinë, ashtu siç ia lanë Greqinë Papandreut.

Ai i e ftoi opozitën që të bente një krahasim tjetër për qeverinë e tij, të cilin e quajti më të shpejtë, atë të Tiranës së para 13 viteve. Rama u zotua edhe njëherë se do të bëjë me Shqipërinë atë që beri me Tiranën.

Po ashtu kryeministri reagoi edhe për akuzat, siç tha ai përçarëse, për vizitën e tij në Kosovë.

“Në tërësi ka marrë fund një kohë e zymtë dhe turpëruese e eksportimit të luftës së brendshme politike jashtë vendit. Propaganda kundër opozitës ka marrë fund.  Kurrë më nuk do të shahet opozita në sytë të homologëve. Kurrë më! Kurrë më, në veçanti nga Tirana nuk do te nxiten më valët e përçarjes së shqiptarëve në rajon, për llogari dritëshkurtra të politikës këtu. Unë i neveris të gjithë komentet lidhur me adresën time. “- tha Rama.  Akuzat për shpërfillje të Rugovës gjatë vizitës së tij në Kosovë, Rama i cilësoi si bëma të Sali Berishës.

“Ka një ndryshim të madh mes nesh. Ibrahim Rugovës i doni emrin, se doni të rrisni emrin tuaj. Unë i adhuroj veprën, për të cilën shkova e u përula tek varri i tij, ashtu siç kam  bërë gjithmonë kur kam vizituar Prishtinë”- theksoi Rama.


AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

12 Komente per “Rama fton opozitën për bashkëpunim: Fjala jonë puna dhe ju do na shikoni”

 1. Vetem po te ktheje ato qe ka vjedhur Sali Berisha PROGRAMI i Edi Rames mund te behet realitet jo per 4 vjet por per 4 muaj. Por ketu lind pyetja:

  A ESHTE REALE KJO CUDI?

  Vetem po te ktheje ato qe ka vjedhur Sali Berisha bashke me Ilir Meten PROGRAMI i Edi Rames mund te behet realitet jo per 4 vjet, jo per 4 muaj por per 4 jave. Por ketu lind pyetja:

  A ESHTE REALE KJO CUDI?

  Po te pranojme qe nese Edi Rama detyron jo vetem Saliun dhe Ilir Meten te ktheje pasurite e grabitura ne aferat e tij korruptive duke vjedhur arken e shtetit dhe prona private si komuniste te babezitur por t’i futet me Plug Drejtesie dhe te plugoje historine e grabitjeve te Arkes se Shtetit dhe te Prones Private nga familja grabitqare e Enver Hoxhes si nje PREDATOR bolshevik atehere me siguri te plote PROGRAMI ambicioz i Edi Rames mund te behet realitet per 4 dite. Dhe me bindje te plote mund te themi se:

  KJO CUDI ESHTE KREJT REALE

  sepse ka ndodhur ne shume vende te Botes, pershembell sa per te freskuar kujtesen ne Kroacine fqinje, pa buje dhe pa zhurme fare.

  • Nastradini ka qene pernosiikimi i njeriut te zgjuar qe me anektodat e tij godiste ne shenje te gjitha te keqijat e kesaj bote.
   Tani ti more nastradin kujton se po na ben per te qeshur me keto brockullat qe shkruan ketu ?
   E para e punes. Cfare te ka vjedhur ty Berisha qe duhet te ta ktheje ?
   Te vodhi pronen dhe e ka mare per vete ?
   Une dij se ja mori pronen diktatoreve te kuq dhe ja ktheu pronareve.
   Nuk eshte realizuar plotesisht kjo.
   Na del se shume multimilionere te medhej socialiste kane gallberuar shume prona publike e private. Nga kjo nuk perjashtohet edhe ndonje “demokrat”.
   Ne mos per vete, di ti qe ndonje tjetri Bersha t’ja kete pervetesuar pasurine ?
   Berisha ndoshta te vjen disi e hidhur qe ja “vodhi” pushtetin komunisteve dhe e ktheu Shqiperine nga nje vend me sistem diktatorial, ne nje vend me siistem demokratik pluralist. ?
   Ndoshte te vjen e hidhur qe Berisha me moratoriumin, ju a “vodhi” kontrabandisteve kontrabanden e njerezve e drogave e ju dhuroi vizen e lire Shengen ?
   Mos u merzit ore byrazer, se te gjitha keto, Edi Rama po jep shenjat se do t’ja ktheje popullit opozitar e ketu do te perfitoje edhe nastradini

   • Ti je ne realitet Shqiptar qe se hengre apo e ha Sapunin per djathe ,qe Social-Komunistet jua futen ketij Poplli qe ka vuajtur me shume se cilido Komd sidomos ne Europen Lindore ,Une votova kur Berisha u zgjoll President ,dhe u largova per te ardhmen e femijeve ,Berisha vjen nga Familje fukarai ,dhe shkolla ,detyra qe kishte doemos do te ishe anetar partie ,Gjysma e SHQIPETAREVE kane qene Komuniste Doemos vetem nje parti kishte jo pluralizem dhe nje Bastaed dhe despot qe thonin se ishte PEDERAST(enveri)Njerezit atje kane goje te madhe dhe mendje te shkurter ,Per mu Berisha me shoke ,beri ate qe asnje nga ato qe llomotitin apo shajne skishin Bythe ta mendonin Demokracine e jo ti hynin asaj rruge ,Por pyetja eshte a e beri Demokracine perfekte ne nje kohe kaq te shkurter doemos jo Demokracia nuk eshte monopol por nje Ideal qe don rruge the njerez te zellshem ta ndihmojne qe rritet e zhvillohet me kohe ,per lumturine begatine lirine dhe njohjen e te drejtave te njeriut ,por natyrisht nuk vjen aq shpejt sa KOMUNIZMI ,REVANSHIZMI apo Diktatura te ndryshme ,Bota e fitoi me Gjak ,ne e moren si dhunti dhe falas Fale njerezve qe vetmohuan sakrifikuan Jeten dhe familjet e tyre ,aq sa asnje qe Llomotit nuk e imagjinonte dhe enderronin ate emer ,qe quhet DEMOKRACI,Por mos shko me gjate ai Popull duroi per 50 vjet Bishat ,gjakepiresit ,kasapet dhe komunistet me barbare ne Boten e civilizuar ,Kur ne Fshat pupolli nuk kishte te drejte te perdorte buke gruri ,Por buke Misri me DHALLE ,QE UNE I KAM PARE E JETUAR TE DHITHE ZONAT ,KURSE QYTETI MERRTE RACION FAMILJAR DJATHE 300 Gram ne muaj ,Kjo te con tek fjala qe Populli vete thonte: DO BRESHKA FERRE ,dhe uroj dhe besoj e gjeti ate qe kerkoi ,

 2. Te vetmet numra te programit qeveritar jane 100,300.

 3. Eshte per te ardhur keq ,se c’fare diskutojne deputetet e PD,sa poshte kemi rene si popull nga kultura, mire autokritike nuk ishin ne gjendie te benin, por te pakten te hiqnin dore nga fyerjet dhe sharjet ,me te vertet turp ,me vjen shum keq qe shtetin tim e perfaqesojne keta ,dheper kete arsye nuk ngurroj te them se eshte per te me ardhur keq qe kam nenshtetesi shqiptare ,po vras mendjen qe ai qe ka bere kengen ,,O SA MIRE ME QENE SHQIPTAR ,une do ta shkruaja O SA KEQ ME QENE SQIPTAR

 4. Po bën të pamundurën berisha të destabilizoj Qeverin e sapo formuar.

 5. Dolen kepurdhat e koperatives te lavderojne komunistat

 6. Qe Edi Rama di te punoje kete e kemi pare te gjithe. Por problemi nuk qendron tek puna, por a eshte pune per mire apo pune per keq. Po te shikosh Tiranen qe eshte kryevepra e tij do te vesh re nje supergeto qe e ka emrin komune e parisit, 100% veper e tij, do te shikosh pallate te panumert te mbjelle vend e pa vend, do te shikosh betonizim dhe ndotje. Une uroj qe mos te ta shikojme me kete lloj pune o Rame, kete lloj pune na e kurse. Nqs e ke ndare mendjen te punosh keshtu sic di ti, me mire lere fare e mos bej gje, se vetem per te shkaterruar ke.

 7. Notari duket ne te dale te lumit e jo ne te futur te lumit per ta kaluar. Do te shohi se sa do tja dali Rama ketij lumi. Une them jo se asnje qeverri deri me sote nuk ja ka dale qe nga koha e krijimit te shtetit shqiptar..

 8. Po cfare i ka bere Tiranes ky i ka bere pallatet si mos me keq prish ca kioska ku dhe tani mburrehet, po sa leke taksa mblidhen ne bashkin e tiranes, perse nuk e beni publike shumen vjetore po ju dalin te pah larat ne shesh:

 9. Se kush ka vjedhur dihet shikoni sa milioner ka në grupin e ps! Duke filluar nga koqo e me rradh po nga kush i ben këto miliona? Po pra nga edi.po më vjen keq për popullin shqipëtar se si u mashtruan nga gënjeshtrat e piktorit të deshtuar

 10. xhdo popull mer ate qe meriton edhe shqiptaret ta gezojn qeverin Rama se me te mir nuk e meritojn,

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy