GRAZIA
Home » Flash, Lajmi i Fundit, Politike » Qeveria e re, zv.ministrat do merren nga shoqëria civile

Qeveria e re, zv.ministrat do merren nga shoqëria civile

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian

Qeveria Rama

Kryeministri i ri ka kërkuar propozime për numrin dy të ministrive

Zëvendësministrat e qeverisë së re pritet të jenë figura pa përvojë qeverisëse. Kjo mësohet se është thënë nga Kryeministri i zgjedhur Edi Rama si porosi ndaj ministrave të emëruar prej tij. Rama u ka kërkuar atyre që t’i propozojnë atij dy emra për njërin nga postet e zv.ministrit të ministrisë që ata drejtojnë. Por, sipas tij, ata duhet të jenë figura të reja, të papërfshirë më parë në qeverisjet e mëparshme, edhe pse mund të kenë qenë të papërfolur për afera apo dyshime gjatë ushtrimit të detyrës.

Shoqëria civile duket se do të jetë ambienti nga do të merren njerëzit që do të vendosen në pozicionet politike, pasi pozicionet që i përkasin statusit të nëpunësit civil do të duhet të kalojnë në filtrin e konkursit që Departamenti i Administratës Publike do të zhvillojë. Mësohet se Rama u ka kërkuar ministrave të kenë si burim të tyrin në përzgjedhjen e emrave data base-n e krijuar pas apelit të bërë nga vetë kryetari i PS-së pas zgjedhjeve dhe fitores së tyre. Emra drejtuesish të OJFve që janë marrë me projekte kryesisht nga financime të huaja mësohet se i janë dërguar Edi Ramës në tryezën e tij për postet e zv.ministrave, por dhe të drejtorëve të rëndësishëm të këtyre dikastereve.

ALEATËT

Për disa nga pozicionet politike, edhe aleatët e koalicionit opozitar që kontribuuan në fitoren e së majtës, presin që të zhvillojnë negociata me kryetarin e Partisë Socialiste, Edi Rama. Përveç drejtorive që disa prej aleatëve do të marrin, kryetarët e tyre janë në pritje dhe të pozicioneve politike si ato të zv.ministrit, për të cilat nuk kanë ende asnjë informacion.

I vetmi person që ka kontaktuar, por pa pasur mandatin e negocimit, ka qenë Gjet Ndoj, koordinatori i ri i tryezës së koalicionit, i cili do të mbajë lidhjet mes aleatëve dhe Kryeministrit të ri Rama. Aleatët kanë si synime të tyre tani që kabineti qeveritar është bërë publik, postet e zv.ministrave dhe prefektëve, por dhe drejtorive rajonale. Më të vështira negociatat për Ramën duket se do të jenë me PBDNJ-në dhe PKD-në, dy parti të koalicionit fitues që morën dhe mandat deputeti.

Edhe pse në marrëveshjen parazgjedhore ishte përcaktuar se ato parti që marrin një deputet do të kenë të drejtë të përfaqësohen me ministër, të dyja këto parti mbetën jashtë kabinetit të ministrave. Paskal Milo, Skënder Gjinushi, Petro Koçi, Artur Dojaka, por dhe Zef Bushati, janë parti që pritet të marrin poste të rëndësishme në qeverisjen e vendit, ndërsa pjesa më e madhe e pushtetit do të ndahet mes Partisë Socialiste dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim. Aristir Lumezi/PANORAMA

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

4 Komente per “Qeveria e re, zv.ministrat do merren nga shoqëria civile”

 1. nese vendos rendin ,nese nuk lejon ndertimet qe po planifikon bashkia qe per ne eshte betonizim i pa pare i Tiranes ,nese ndryshon ekonomine e vendit ti ke per te qene shpetimtare i vendit dhe populli nuk do te leshoje kurre.Nese per cdo familje te regjistruar ne gjendje civile i puneson te pakten nje person sipas profesionit te tyre atje ku ka te papune ti do te jesh 1 ,nese per te pastrehet qe banojne me qera ti ngre ndertesa dhe ata ta paguajne muaj per muaj sic paguajne qerane qe i shkon dem ti do te jesh 1.

 2. ide e papare , gjeniale

 3. Ide e papare, gjeniale. do te funksonoje me se miri.

 4. A mund te me sqaroje kush se c’kuptohet me termin “shoqeri civile”.A egziston ne Shqiperi shoqeria civile.C’kushte duhet te plotesoje nje individ per te “hyre”ne shoqerine civile.Mund ta demostroni duke permendur personalitete te shoqerise civile.

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy