GRAZIA
Home » Une Gruaja » Libra te rinj: Të lexosh mendimet e të tjerëve është e … rrezikshme

Libra te rinj: Të lexosh mendimet e të tjerëve është e … rrezikshme

  • Albanian
  • English
  • French
  • German
  • Italian

Alyson Noël
“Përgjithmonë”
E përktheu: Andi Lamko
Nr. i faqeve: 342
Çmimi: 1000 lekë

Të gjithë do të donim t’u lexonim mendimet të tjerëve, e ndoshta më së shumti njerëzve që duam… Apo ndoshta më mirë jo, sepse zbulimi mund të jetë i dhimbshëm. “Përgjithmonë” i Alyson Noël, libri i parë i serisë së jashtëzakonshme “Të pavdekshmit”, vjen në shqip nga shtëpia botuese “Bota shqiptare”, nën përkthimin e Andi Lamkos.
Libri
Para aksidentit, Ever Blum ishte një adoleshente si të tjerat. Ajo ka humbur të gjithë familjen e saj në këtë episod tragjik dhe fiton papritmas një dhunti të tmerrshme: atë për të lexuar në mendimet e njerëzve, të shikojë ndjesitë dhe të njohë jetët e tyre duke i prekur. Atëherë ajo mbyllet në vetvete dhe u shmanget kontakteve. Nxënësit e liceut e shikojnë si një çudi, e tregojnë me gisht… deri në ditën kur ajo takon Dejmën Augustin. Dejmëni është misterioz, shumë i bukur, gjithë nur. Të gjitha vajzat e liceut grinden për të, por ai interesohet vetëm për Everin. Mirëpo, ai është njeriu i vetëm, të cilit ajo nuk mund t`ia zbulojë mendimet. Dhe asnjeri nuk e di me të vërtetë kush është ai dhe nga cili vend vjen. E vetmja gjë për të cilën Ever ndihet e sigurt, është që ka rënë thellësisht dhe pashërueshmërisht në dashuri me të. Por, të dashurohesh me Dejmënin, është e rrezikshme… ai mund të mos jetë ai që duket. Por, nëse Dejmëni është vetë fati i saj, si do të mund të shpëtojë Everi?
Shkrimtarja
Alyson Noël ka lindur në Orange County, Kaliforni. Me mbi 8 tetë libra bestseller në listën e “New York Times” në 2 vjet dhe mbi 6 milionë kopje të shtypura, librat e saj janë përkthyer në 37 gjuhë dhe janë botuar në mbi 50 vende. Gjithashtu librat e saj kanë qenë në krye të klasifikimeve si librat më të shitur në USA Today, Publishers Weekly, Wall Street Journal, La Times etj. Është fituese e mjaft çmimeve letrare. Shtëpia botuese “Bota Shqiptare” po publikon në Shqipëri serinë e saj mjaft të suksesshme “Të pavdekshmit” (Përgjithmonë, Hëna blu, Vendi i hijeve, Flaka e errësirave, Ylli i natës, Përjetësia).


AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

Beni nje Koment

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Linkedin
  • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy