GRAZIA
Home » Flash, Kronike » Toponimet, emigrantët ndahen me fëmijët në doganën greke

Toponimet, emigrantët ndahen me fëmijët në doganën greke

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
Problemi i toponimeve me fëmijët e emigrantëve, i cili prej kohësh nuk po gjen një zgjidhje, është reflektuar edhe në shifrat e hyrjes së emigrantëve të cilët çdo vit në muajin gusht kthehen në vend për të kaluar pushimet e tyre pranë familjarëve. Mungesa e një zgjidhjeje përfundimtare për këtë çështje, përveçse ka reduktuar ndjeshëm fluksin në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës, po ndan në mes edhe familjet emigrante, duke bërë që fëmijët e tyre të privohen nga mundësia për të pushuar në atdhe. Ndryshe nga çdo vit kur shqetësimi i emigrantëve kanë qenë radhët e gjata në pikën e kalimit kufitar, tashmë ata ndajnë shqetësimin për fëmijët të cilët duhet t’i lënë në shtetin helen me të afërmit e tyre apo në rastet kur janë adoleshentë edhe vetëm.

Problemi i cili zgjat prej kohësh ka bërë që shumë emigrantë të detyrohen që të mos vijnë në vend, ashtu si çdo verë, ndërsa ata që vijnë pa fëmijët e tyre të kufizojnë ditët e qëndrimit. Sipas të dhënave nga Policia Kufitare, gjatë ditëve të para të muajit gusht kanë hyrë në vend mesatarisht 2000 persona, por kjo shifër mbetet relativisht e ulët krahasuar me atë të një viti më parë ku çdo ditë në vend përmes kësaj pike hynin 5000-6000 emigrantë.

“Kjo është e tmerrshme, çfarë ndryshimi ka nga koha e diktaturës?! Nuk vijmë dot bashkë me fëmijët, po na ndajnë si të ishte koha e turkut. Udhëtova të shtunën nga Athina dhe kur arrita në kufi pyeta nëse mund ta kaloja fëmijën, por policia greke më tha që jo. U detyrova që brenda së njëjtës ditë dhe me këtë të nxehtë të iki përsëri në Athinë, të lë fëmijën 3 vjeç me një kushërirën time dhe të vij të shoh prindërit. Shteti nuk ka bërë asgjë për ne, një herë na lënë në radhë, tani na i ndajnë familjet ca në një anë të traut e ca në anën tjetër. S’kemi shpresa që ndonjëherë mund të na trajtojnë si njerëz”, thotë Marika Stefani, një emigrante teksa hynte në pikën e kalimit kufitar.

Burime nga Policia Kufitare bënë me dije se gjatë këtyre ditëve kur zakonisht shënohej edhe fluksi më i lartë i kthimit të emigrantëve në atdhe, lëvizja e tyre ka qenë thuajse ajo e një dite normale dhe se nuk ka pasur ngarkesë.

DHORJELA ÇULE/PANORAMA

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

2 Komente per “Toponimet, emigrantët ndahen me fëmijët në doganën greke”

 1. kjo gje nuk ka the beje fare me toponimet’(edhe sikur the jete,fare mire pala greke tani do to lejonte as per pushime )poor me krizen ekonomike Ne greqi ,duke mos lejuar refugjatet data I detyrojne qe te ardhurat to shenzojne Ne greqi,,,llogarite bejini vete cfare fitimi Kane.!!!

 2. turp qe nuk ka qeveri per ne, te mbroj popullin nga keta nazista grek! te keni turp o legena qeveritar!

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy