GRAZIA
Home » Aktualitet, Flash » Për çdo degë: Matura, pikët për të fituar në universitet

Për çdo degë: Matura, pikët për të fituar në universitet

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
Universitetet, si t’i llogarisni  pikët që duhen për të fituar.

Tabela e plotë me pikët minimale që iu duhen maturantëve në çdo fakultet. Si duhet të plotësohet formulari A2.

Shembulli për përllogaritjen e pikëve

Maturantët kanë tashmë në duar rezultatet për të gjitha provimet e maturës. Të gjithë ata që kanë marrë nota kaluese bëhen pjesë e garës për në universitete. Formati i ri i formularit A2 është drejt përfundimit dhe shumë shpejt pritet të publikohet udhëzimi për plotësimin e tij online. Por, përpara se të zgjedhin 10 preferencat me anë të tij, maturantët duhet të llogarisin pikët me të cilat do të konkurrojnë. MASH ka vënë në dispozicion të të gjithë nxënësve formulën. Për t’iu ardhur në ndihmë, gazeta publikon një shembull për mënyrën si llogaritën këto pikë. Pasi të kenë përfunduar këtë hap, maturantët duhet të konsultohen me tabelën e pikëve të fituesve të fundit. Gazeta e publikon të plotë për të gjitha degët. Mbi bazën e kësaj tabele kandidatët për në shkollat e larta do të krijojnë një ide nëse i afrohen apo jo degës së tyre të preferuar. Në formularin A2 ata do të mund të zgjedhin 10 preferenca. Plotësimi i formularit do të bëhet në dy faza. Fillimisht do të kryhet regjistrimi on-line dhe më pas dorëzimi i dokumentacionit shtesë pranë institucioneve të arsimit të lartë publik ku janë shpallur fitues maturantët. Pasi MASH të shpallë datat që kanë në dispozicion për të plotësuar formularin A2, do të duhet të paguajnë edhe një tarifë prej 2000 lekësh. Mandatpagesën duhet ta kenë me vete ditën që paraqiten në shkollë për të plotësuar formularin. Kandidatët duhet të bëjnë kujdes në përzgjedhjen e 10 preferencave pasi do shpallen fitues vetëm në njërën prej tyre. Për pranimet në universitete do të ndiqet parimi i Meritë-Preferencës. Sipas këtij parimi, mbi bazën e kuotave të përcaktuar shpallet fitues kandidati që ka grumbulluar më shumë pikë për të njëjtën preferencë.

Pikët e fituesve të fundit (kliko ketu)

ZIRINA LLAMBRO

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

10 Komente per “Për çdo degë: Matura, pikët për të fituar në universitet”

 1. per ke vit jan kto pike, dhe ca universiteti ,tirane????

  • lere se ja kane futur kot …. keto jane piket me te uleta te gjithe historise se matures…ska mundesi te jene keto… po edhe po qene sdo ishte keq

 2. keto jane piket e fituesve te vitit te kaluar,2012? Por,keto pike nuk perputhen me ato qe ka shpalluar ministria e arsimit

 3. Keto piket qe jane ketu , a eshte e sigurte qe jane te ketij viti pasi jane shume te uleta si te para 5 viteve ? Ndoshta i keni marre gabim …

 4. piket jan te sakta apo jo

 5. Keto jane piket e fundit per formularin A3

 6. piket per vitin 2013 jan kto?

 7. ska mundesi te jene keto piket a me verte jan kto?

 8. Po dhe llogaritja e pikeve sipas ketyre te nxjerr rreth 100 pike mangut… Me formulen e pare dilnin me shume

 9. keto piket jane per nxenesit qe mezi kane kaluar ……..

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS

Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy