GRAZIA
Home » Bota&Rajoni » Zyrtari amerikan, Filip Riker, vizitoi Kosovën: Vetëvendosja, palaço!

Zyrtari amerikan, Filip Riker, vizitoi Kosovën: Vetëvendosja, palaço!

  • Albanian
  • English
  • French
  • German
  • Italian

Riker me Thaçin dje gjatë konferencës për shtyp

Zëvendësndihmëssekretari amerikan i Shtetit, Filip T. Riker, i ka cilësuar veprimet e lëvizjes “Vetëvendosje” javën e kaluar, ditën e ratifikimit të Marrëveshjes Kosovë-Serbi, si palaço dhe me sjellje nihiliste. Ai theksoi se sjellje të tilla janë të papranueshme në shekullin XXI në Europë. Pas një takimi në Prishtinë me Kryeministrin e Kosovës Hashim Thaçi, Riker tha se SHBA-të i dënojnë veprat e dhunshme që janë parë nga ato parti të cilat thjesht duan të shtrembërojnë procesin dhe tregojnë mungesë të respektit për institucionet, Kuvendin dhe diplomatët e bashkësisë ndërkombëtare. “Palaçot që duan të luajnë dhe të Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç, ka deklaruar se pret që Kuvendi i Kosovës ta miratojë ligjin mbi amnistinë (falja e krimeve të serbëve), si parakusht për zbatimin e shumë pikave të tjera të Marrëveshjes së Brukselit. “Për ne është befasi e pakëndshme fakti që ai ligj nuk është miratuar. Kjo është diçka që e ka propozuar Thaçi në takimin e parë dhe mbi këtë me siguri do të bisedojmë të hënën në Bruksel”, tha Daçiç. jenë të dhunshëm duhet të mendojnë dy herë se çfarë po i bëjnë pjesës tjetër të vendit. Kjo sjellje nihiliste është e papranueshme në shekullin e 21-të. Kjo porosi është shumë e qartë, ne jemi për t’u takuar me përfaqësuesit e Vetëvendosjes kur ata sillen mirë, si njerëz normalë, në një botë bashkëkohore me demokraci bashkëkohore”, tha Riker. Autoritetet amerikane janë zemëruar me anëtarët e lëvizjes “Vetëvendosje” pasi gjatë protestës së tyre jashtë Parlamentit u sulmua edhe ambasadorja amerikane Trejsi Xhekobson dhe stafi i saj, kur do të ndiqnin procesin e votimit të Marrëveshjes. Ambasadorja u shfaq pas përplasjes me protestuesit me krah të nxirë. Dy deputetë të Vetëvendosjes kërkuan falje për incidentin, por personalisht, jo në emër të Lëvizjes. Diplomati amerikan, i cili vizitoi dje Kosovën, ka përgëzuar Kryeministrin dhe popullin e Kosovës për përparimin e arritur në MSA me BE, që sipas tij është një hap shumë i jashtëzakonshëm dhe Shtetet e Bashkuara janë krenare. Riker ka përgëzuar edhe punën e Kuvendit të Kosovës për ratifikimin e zbatimit të Marrëveshjes Kosovë-Serbi”. Sa për ligjin për amnisti, ai tha se është shumë mirë që Kuvendi dhe qeveria të vazhdojnë të përmbushin përgjegjësitë e tyre. Riker, pas takimit me Thaçin, ka zhvilluar një takim edhe liderët e opozitës.

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

Beni nje Koment

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Linkedin
  • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy