GRAZIA
Home » Flash, Shqiperia voton 2013 » Votimet në Shqipëri, ja si raportojnë mediat e huaja

Votimet në Shqipëri, ja si raportojnë mediat e huaja

  • Albanian
  • English
  • French
  • German
  • Italian
Mediat e huaja duke pasqyruar procesin e votimit ne Shqiperi i kane kushtuar rendesi ngjarjes se ndodhur ne Lac. Lexoni me poshte se si disa nga mediat e huaja me prestigjoze e kane raportuar kete lajm per lexuesin e tyre.

Deutsche Welle
 
Aktivisti vritet afër qendrës së votimit
 
Policia në Shqipëri tha se një aktivist i opozitës u vra dhe një kandidat i Partisë Demokratike u plagos në një shkëmbim zjarri ditën e zgjedhjeve. Votimi i së dielës do të luajë një rol vendimtar mbi përpjekjen e Shqipërisë për t’u bashkuar me BE.
Incidenti ndodhi në qytetin e Laçit, 60 kilometra (37 milje) në veriperëndim të kryeqytetit, Tiranës.
Votimi filloi të dielën në mëngjes, me sondazhet që sugjerojnë një garë të ngushtë mes Kryeministrit aktual Sali Berisha dhe kundërshtarit të tij socialist Edi Rama. Të tjerë thonë se Rama do të marrë një fitore të ngushtë.
Një komision me personel të shkurtër zgjedhor ka ngritur gjasat e një rezultat të kontestuar.


Global Post
 
Një i vdekur nga të shtënat gjatë votimit në Shqipëri 

Një burrë u vra dhe tre u plagosën në një shkëmbim zjarri pranë një vendvotimi në Shqipëri, në procesin e zgjedhjeve parlamentare, njoftoi policia.
Incidenti në qytetin verior të Laçit “mund të jetë i lidhur me votën”, tha zëdhënësja e policisë, Alma Katragjini për AFP pa dhënë hollësira. Viktima ishte një aktivist i opozitës së majtë, tha një burim i afërt me koalicionin e kryesuar nga socialistët e drejtuar nga Edi Rama, ish-kryebashkiaku i Tiranës, por kjo nuk mund të konfirmohet në mënyrë të pavarur.


Euronews
 
Zgjedhjet parlamentare në Shqipëri  
 
Një aktivist i opozitës shqiptare u vra dhe një kandidat i partisë në pushtet u plagos në një shkëmbim zjarri, në votimet e hapura në zgjedhjet e tensionuara në Shqipëri. Procesi i votimit është duke u monitoruar nga afër për shkak të shqetësimeve mbi gjendjen e demokracisë në vend. Një e majtë e bashkuar shpreson për të larguar kryeministrin Sali Berisha i cili konkurron për një mandat të tretë radhazi. Sondazhet e opinionit në Shqipëri nuk janë të besueshme, megjithatë ata tregojnë se ish-kryetari socialist i Tiranës mund të jetë në krye.
Dështimi që të ketë zgjedhje të lira dhe të ndershme do të pengojë shanset e vendit për t’u bërë një anëtar i Bashkimit Europian.


The Times of India
 
Shkëmbim zjarri vdekjeprurës dëmton votimin në Shqipëri
 
Një burrë u vra dhe tre persona u plagosën në të shtëna me sa duket të motivuara politikisht në Shqipëri, të dielën gjatë një vote vendimtare që mund të përcaktojë nëse një nga vendet më të varfra të Evropës ka një shans për t’u bashkuar me BE. Shkëmbimi i zjarrit në qytetin verior të Laçit “mund të jetë i lidhur me votën”, tha zëdhënësja e policisë Alma Katragjini, pa dhënë hollësira.
Një nga të plagosurit ishte një kandidat nga Partia Demokratike e kryeministrit Sali Berisha, i cili kërkon mandatin e tij të tretë për të drejtuar Shqipërinë pas tetë vitesh në pushtet.
Ekziston shumë frikë se mosmarrëveshjet ndërmjet përkrahësve që votojnë Berishën dhe Ramën mund të shpërthejnë në dhunë dhe rreth 6000 policë ishin në detyrë të dielën në përpjekje për të mbajtur paqen.

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

Beni nje Koment

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Linkedin
  • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy