GRAZIA
Home » Ekonomi, Flash, Lajmi i Fundit » Rritja e pagave e pensioneve në qershor, pas parave nga “Kurum”

Rritja e pagave e pensioneve në qershor, pas parave nga “Kurum”

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
Sa do jetë shtesa më 1 qershor. Vendimi i qeverisë për rimbursimin e TVSH dhe marrjen e 109 milionë eurove. Arkëtimi i 4 HEC-eve në mes të muajit, më pas rritja e pensioneve.  Qeveria do të vijojë politikën e rritjes së pagave dhe pensioneve edhe për këtë vit dhe duke qenë se jemi në një vit elektoral, rritja pritet të jetë efektive nga data 1 qershor. Edhe pse të ardhurat në arkën e shtetit nuk kanë qenë dhe aq optimiste për shkak se realizimi i planit nuk është arritur, duket se kjo politikë synohet të mbështetet me paratë që do të merren nga privatizimet. Nuk bëhet fjalë për asnjë privatizim të ri, por për paratë që qeveria pret të marrë nga kalimi në pronësi të kompanisë “Kurum International” të katër hidrocentraleve Ulzë-Shkopet dhe “Bistrica 1” dhe “Bistrica 2”. Procesi i privatizimit të tyre ka qenë paksa më i komplikuar, pasi në marrëveshjen që qeveria ka arritur me kompaninë është përfshirë edhe një pikë që parashikon kthimin e TVSH-së që shteti i detyrohet kompanisë. Paratë për privatizimin e katër hidrocentraleve pritet që të arkëtohen nga data 15 maj. “Kurum” bleu katër hidrocentralet me një çmim 109.5 milionë euro, ndërkohë që shteti i detyrohet kësaj të fundit 30 milionë USD si TVSH e parimbursuar. PAGAT Arkëtimi i parave të shitjes së katër hidrocentraleve do t’i japë pak më shumë “frymëmarrje” buxhetit dhe do të shtojë shanset që qeveria të rrisë në kohë pagat dhe pensionet, madje t’i rrisë ato që nga qershori. Çdo vit rritja e pagave bëhej efektive në muajin korrik, ndërsa një masë e tillë pritet që tanimë të merret më herët. Në buxhet qeveria ka parashikuar që për rritjen e pagave të administratës të shkojnë 10 milionë dollarë. Në draftin që do të paraqitet në qeveri për rritjen e pagave nuk pritet që të ketë surpriza, pasi më herët kreu i qeverisë, Sali Berisha, ka theksuar se politika do të jetë e njëjtë si në vitet e kaluara. Madje, më të detajuara përqindjet e rritjes janë dhënë në programin buxhetor afatmesëm. Për këtë vit, administrata do të ketë rritje pagash në nivelin 2 për qind për pagat e larta dhe deri në 5 për qind për pagat e ulëta. Trajtimi i diferencuar për sektorë të veçantë që shihen si prioritarë do të vijojë edhe përgjatë këtij viti. Shëndetësia dhe arsimi do të kenë një rritje që do të variojë nga 3-4 për qind. (Lajmin e plote nga Nertila Maho e lexoni sot ne Panorama)

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

3 Komente per “Rritja e pagave e pensioneve në qershor, pas parave nga “Kurum””

 1. Te lumte Z. Berisha. ti je nje njeri me vizion, e ate qe e thua e mban. Une jam ne Universitet e rrogat kane pasur nje ndryshim te dukshem, dhe pse ne ne kohen e socialisteve, pedagoget merrnin nje page prej 210 mije lekesh.

 2. Per Arjolen
  200 mije leke ndoshta merrnin mesuesit e filloreve/gjimnazeve, jo pedagoget, se e ke gabim. Pale pastaj qe i referohesh para 8-10 viteve.
  Vizion i madh te rrisesh rroga, do shume fantazi!!! pffff
  Shoqe, vizion eshte te rritet cilesia e universitetit (publik), programet e shkembimit, etj etj, jo rritja e rrogave. Fol per cilesine ti sa eshte permiresuar per 8 vjet.

 3. PO tani . Por pa nje program zhvidhimi afatgjate keto pare mbarojne shpejte dhe pastaj fillon kerkesa per borgje e keshtu vendi shkaterrohet me keq.

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy