GRAZIA
Home » Panorama Plus » “Sulejmani i madhërishëm” tronditet nga dy tragjedi

“Sulejmani i madhërishëm” tronditet nga dy tragjedi

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
Temë kryesore në sezonin e katërt të serialit “Sulejmani i madhërishëm” do të jetë vdekja e Sulejmanit dhe Hyrremit, dhe është interesante të shihet se kush dhe si do ta zëvendësojë sulltanin. Edhe pse kryeministri turk, Erdogan, ka dashur që seriali të ndërpritet për shkak se prish imazhin e trashëgimtarit, Gjykata e Lartë ka refuzuar të gjitha kërkesat dhe seriali ka vazhduar xhirimin. Në sezonin e fundit në këtë serial, do të aktrojë dhe aktori i njohur Kivanc Tatlitug, i cili do të aktrojë pasardhësin e Sulejmanit, pra Selimin II. Pikërisht në këtë sezon do të ketë ndryshime në skenografi dhe në veshje; sulltanesha Hyrrem vdes tetë vite para Sulejmanit, i cili nuk e zëvendëson me asnjë grua tjetër. Pas vdekjes së Ibrahim pashës, sulltani ngel pa asnjë mik, ndërkohë që urdhëron të ndërtohet xhamia e Sulejmanit (1557). Në 1543 vdes edhe Mehmeti, djali më i madh i Sulejmanit, i cili bëhet i popullarizuar për shkak të pjesëmarrjeve nëpër luftëra dhe shihej si një nga trashëgimtarët e të atit. Pasi Sulejmani humb djalin Mustafa, Hyrrem fillon të çmendet. Ndërkohë që një aferë me para fillon të trondisë pallatin, Rustem pasha bëhet vezir i madh (1555). Pas gjithë kësaj dhe pas vrasjes së Ibrahim pashës, mikut të Sulejmanit, qëndron Hyrremi, gjë që nuk mund ta vërtetojë askush. Në 1553, Hyrremi humb djalin tjetër, dhe ajo nuk mund ta përjetojë më këtë tragjedi, kështu që i ngelet vetëm vajza e vetme Mehrimah, djali 22 vjeç Selimi dhe djali tjetër, 21 vjeç, Bajaziti, të cilët i ngjajnë shumë babait të tyre. Vitet e fundit të jetës së saj, Hyrremi mundohet që të qetësojë rivalitetin mes dy djemve të saj. Ajo vdes në vitin 1558-n dhe nuk arrin të përjetojë ambicien dhe ëndrrën për pushtet të djalit, Bajazitit, i cili organizon dhunën ndaj vëllait të tij për të marrë pushtetin së bashku me të atin. Selimi me katër djemtë e tij arrijnë të largohen drejt Iranit, duke kërkuar ndihmë nga mbreti Tahmaspu, i cili në fillim i pranon pas pagesës prej 400 mijë lira që merr nga Sulejmani e më pas i tradhton duke i dorëzuar. Nga i vetmi fëmijë që Sulejmani nuk është dëshpëruar asnjëherë, përveç Giangira, është vajza Mihrimah, e cila më vonë merr rolin e të ëmës, si këshilltare e të atit. Djali, Selimi II, e zëvendëson atë si sulltan. Tetë vite më pas vdes Sulejmani, në vitin 1574, teksa është dehur me verë dhe shkon në tualet duke prerë kokën e tij.

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

25 Komente per ““Sulejmani i madhërishëm” tronditet nga dy tragjedi”

 1. Wow qenka shum interesante

 2. keshtu perfundojne te pasurit

 3. Gjate gjithe filmit sillet kamuflueshem perbuzja ndaj “te pafeve” apo “te paudheve” dhe inferioriteti i tyre ne qyteterimin otoman. Po pervec nje arti te sukseshem ushtarak (jo i vetmi, as per kohen) c’te mira te tjera i solli dijes e kultures boterore Turqia, vellezer shqiptare. Nje mulli kafeje i paperfunduar thoshin me perbuzje, si reagim legjitim te paret tane.

  • Mendoj se cdo ngjarje i perket nje kohe te catuar, dhe nji mentaliteti te caktuar te asaj kohe , me gjithse kane kaluar 500 vjet dhe njerzimi
   mendohet se ka evoluar njerzit jane po ata ,gjithmone i kane dhene rendesi portretit dhe kornizes sesa te thenave te krishtit ,muhametit ,budes dhe 300.000 mije perendive te indise, ne fund : (besimi lind nga shpresa dhe paralizon trurin per te pare me tej)

 4. do te thote se keshtu do te perfundoj seriali .. SULLTANI..

 5. s eshte e mundur shume keq……joooooooooooooooooooooo

 6. esht telenovela qe mka pelqy me shum nga tgjitha,po edhe ne jeten reale kur vdesin prindit ne shumicen e rasteve femijet shkatrrojn njeri tjetrin nga gjelozia

 7. per mendimin tim, Sulltan Sylejmani gjithhere mori vendime te gabuara dhe i besoj gruas me teper se cdo kujt. Perveq kesaj Sulltani u martua me nje te krishtere dhe kurr mendoj qe pagoi nga gabimet dhe ju besoj njeryzve tradhetar dhe tinxar!…….te shofim edhe pjesen e fundit se si do te hecin gjerat.

 8. Per mendimin tim nje serial historik mjaft i realizuar…aktore te mrekullueshem e nuk te lene pike dyshimi qe ngjarjet jane xhiruar tani! Ky serial na njeh me jistorine e Perandorise me te madhe ne Bote… si ne cdo perandori vendin kryesor e ze rivaliteti dhe intriga e te gjitha keto per fron apo tash per pushtet…une shoh perparime per kohen , ne raport me te sigurisht , Sulejmani ishte prind i mire ne raport me femijet.Solli risi ne permiresimin e ligjeve te vjeteruara te Perandorise duke bere nje rishikim total te tyre…vuri ligjin e marteses duke e zbatuar vete i pari ate dhe duke u martuar …gje e pamundur per sulltanet…zbatoi me perpikmeri ligjin duke sakrifikuar njerezit me te dashur per te dhe i la nje fare lirie seksit femer konkretizuar kjo me Hyremin mendimet e se ciles jo rralle here i mori ne konsiderate si ne emerime etj.Perfundimisht eshte nje serial per t’u vleresuar si nga loja e mrekullueshme dhe origjinale e aktoreve…si dhe nga kostumografia qe ze vendin e pare ne kete serial!

 9. Pallidhje paska mu kry. E me Mahidevranen shka ka me ndodh

 10. kur fillon sezoni i 4 ?

 11. ky serial eshte shume i mire dhe dot vazhdoj ta shikoj. edhe une dote behem ne te ardhmen si hyremi apo meryemi sepse kjo eshte endrra ime

 12. kam fatin qe i perngjaj hyremit shume

 13. do me vijë shum keq per sulltan sulejmanin dhe per sulltaneshe hyrremin qe do te vdesin

 14. a keq ferfundoka

 15. Kam qene nje teleshikuese e perpikte e ketij seriali.
  Opinioni im qe gjerat te mos arrinin ne kete pike eshte se zoti Bali duhet te ishte martuar me mihrimane ,megjithate jeta eshte e veshtire dhe plot dhimbje ,me vjen keq per mihrimane e vertete,jo aktoren,qe ra pre e nenes se saj…bukuria e kesaj vajze ishte dielli i hyrremit dhe lotet e saj ndeshkimi per hyrremin….nese hyrremi sdo e kishte martuar mihriman me rustem “morrin” shume fatķeqesi mund te ishin evituar.

 16. Ne cfare date fillon sulejmani I madherishem te rtv 21 (2014)

 17. .
  ky serial tregon qart se sa dem ika sjell perndoria osmne kombit tone ky sirjl duhet te mos shikohet nga shqipetaret kanlet televizive nuk duhet ta transmetojn

 18. shume interesante

 19. me pelqen shume

 20. shume interesante kjo seri

 21. sa trishtuese

 22. sa keq me vjen

 23. sikur tish martue mihrimani me shqiptarin gjerat ndryshe ishin zhvillue

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS

Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy