GRAZIA
Home » Kronike » Banda e drogës, 8 në pranga në Shqipëri, bosi kapet në Itali

Banda e drogës, 8 në pranga në Shqipëri, bosi kapet në Itali

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
Një rrjet i trafikut të drogës dhe armëve, i cili shfrytëzonte edhe prostituta, është goditur dje në mënyrë të njëkohshme në Shqipëri, Itali, Zvicër, Belgjikë dhe Francë. Tetë persona janë vënë në pranga në Shqipëri dhe tre të tjerë janë shpallur në kërkim, ndërkohë që 12 shqiptarë janë nën akuzë në Itali, edhe pse prej tyre janë kapur vetëm një pjesë. Britan Hoxha, një shqiptar që konsiderohet si bos i pjesës së bandës që vepronte në Itali, i njohur me pseudonimin “Mendjemadhi”, ka rëndë dje në prangat e Policisë italiane së bashku me shtetasen shqiptare, Matilda Boja, 22 vjeçe. Kjo e fundit ra në pranga teksa po përpiqej të largohej nga banesa ku qëndronte në Varese pasi, me sa duket, kishte mësuar mbërritjen e policisë. Ndërkohë që Dritan Hoxha akuzohet se ka drejtuar e koordinuar veprimtarinë e trafikut të drogës, armëve dhe prostitutave, tutorja e vërtetë në terren sipas hetuesve italianë ka qenë 22-vjeçarja shqiptare. Duke shfrytëzuar të qenët femër, ajo qëndronte mes vajzave në rrugë dhe i kontrollonte ato nga afër teksa ofronin shërbimin e tyre për klientët e ndryshëm. Një tjetër shqiptare e arrestuar gjatë aksionit të koduar me emrin “Sotto Traccia” mësohet se është një e re me profesion infermiere me leje qëndrimi në Francë. Ajo dyshohet se është kujdesur për shëndetin e prostitutave gjatë aktivitetit të tyre në disa zona të Francës, ku banda kishte vendosur monopolin e saj. Banda në Shqipëri Tetë anëtarë të bandës javë vënë dje në pranga në Shqipëri, edhe pse në vendin tonë nuk është konsumuar asnjë nga episodet kriminale të grupit. Drejtori i Drejtorisë Kundër Narkotikëve dhe Trafiqeve në Policinë e Shtetit tha dje se ndaj bandës në fjalë ka nisur edhe hetimi pasuror. “Janë grumbulluar materialet, kanë filluar hetimet pasurore dhe janë në proces në momentet kur do të vendosim bashkë me prokurorët e çështjes, do të bëhen edhe sekuestrot për pasuritë që kanë të gjithë këta persona”, tha Rizaj. Ndërkohë, kryeprokurori i Krimeve të rënda, Eugen Beçi, theksoi se aksioni i djeshëm është një nga operacionet më të mëdha të organizuara nga Prokuroria e Përgjithshme në bashkëpunim të ngushtë me EuroJust. Kryeprokurori i krimeve të Rënda tha se nuk ka asnjë femër të trafikuar nga Shqipëria, pasi nuk ka asnjë aktivitet kriminal të rekorduar deri tani për personat e arrestuar. “Ky grup është hetuar nga autoritetet e Zvicrës dhe Francës në lidhje me trafikimin e disa femrave nga Rumania që shfrytëzoheshin për prostitucion në të gjithë zonën, Holandë, Francë e Belgjikë”, tha kreu i Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Eugen Beçi.
Të arrestuar në Shqipëri •     Sokol Qamil Tafani, vjeç 39, banues në Belsh, Elbasan. •     Besnik Ahmet Lleshi, vjeç 33, banues në Librazhd. •     Festim Hajri Hoxha, vjeç 37, banues në Librazhd. •     Tigert Mazar Allko, vjeç 37, banues në Librazhd. •     Rezart Bashkim Tirana alias: Julian Jaho – Rezart Jaho, vjeç 27, banues në Elbasan. •     Brunild Besnik Ramaj, vjeç 27, banues në Vlorë. •     Altin Refat Poda alias: Rinor Hajdaraj, vjeç 27, banues në Tiranë. •     Bledar Kadri Shabani, vjeç 34, banues në Durrës

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

1 Koment per “Banda e drogës, 8 në pranga në Shqipëri, bosi kapet në Itali”

 1. Rezarti eshte i biri i Bashkim Jahos nga Lapardhaja dhe jo i Bashkim Tiranes me te cilin nuk e lidh asgje.

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy