GRAZIA
Home » Sociale » Punësimi online, 600 vende të lira pune me ofertat në internet

Punësimi online, 600 vende të lira pune me ofertat në internet

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
Qytetarët nuk kanë qenë indiferentë ndaj mundësisë të gjetjes online të një vendi pune. Pas më shumë se një muaji nga inaugurimi i portalit e-punësim, numri i aplikimeve ka arritur  në 3028. Janë persona që janë regjistruar me CV-të e tyre personale në këtë faqe në pritje të aprovimit. Po kështu edhe numri i punëdhënësve, që japin ofertat e tyre të punës nuk është i ulët. Janë zyrtarisht të regjistruar 2877 prej tyre. Në portalin e-punësim, deri dje në darkë ishin 600 vende të lira pune, për të cilat aplikantët mund të garojnë me formimin e tyre personal. Të gjithë hapat që duhet të ndjekin janë lehtësisht të aksesueshme në www.epunesim.gov.al. Ky portal u inaugurua me jo pak bujë më 25 shkurt të këtij viti. Nëpërmjet tij qytetarët shqiptarë do të mund të kërkojnë dhe aplikojnë për vende të lira pune, si dhe kompanitë private mund të publikojnë pozicionet e tyre të lira në kohë reale, në mënyrën më të shpejtë dhe transparente nëpërmjet internetit, nga kompjuteri i tyre ose telefoni celular, në portalin zyrtar të Shërbimit Kombëtar të Punësimit. Projekti është i shtrirë në 12 zyrat rajonale të punësimit, 24 zyrat lokale të punësimit, si dhe përfshin informatizimin e plotë të sistemit të brendshëm të Shërbimit Kombëtar të Punësimit. “Në këtë mënyrë shmangen abuzimet dhe bëhet një lidhje e drejtpërdrejtë punëdhënës-punëmarrës”, thonë specialistët e Ministrisë së Punës. Aktualisht në të gjithë vendin raportohen zyrtarisht rreth 141 mijë të papunë. Të rinjtë dhe të sapodiplomuarit ankohen vazhdimisht për mungesë të vendeve të punës. Një kategori tjetër më pak e preferuar janë gratë mbi 45 vjeç. Në anketime të ndryshme ka rezultuar se pjesa më e madhe e tyre, ndonëse të pakualifikuara, e kanë të vështirë të gjejnë një vend pune, madje edhe paragjykohen.

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

5 Komente per “Punësimi online, 600 vende të lira pune me ofertat në internet”

  • me gjith deshir isha shku te punoj ne shtetin e kanadas qe te bej nje jet sa me te mir se ne kosov ska respekt e as qe mundesh te bej diq te tjeter une jam me profesijon saldator me CO2 Elektro po kisha punu edhe pun tjera si p.sh moler qeramik laminat fasader apo edhe me bujqsi pse jo edhe pun te ndertimit

  • te nderuar miq , edhe une jam duke kerkuar nje vend pune, por ketu ka shume korrupsion, me falni qe shprehem keshtu. por ky eshte realiteti. ju faleminderit

 1. i jap te drejt lindites edhe une ne kerkim te punes jam kam punuar sezonalisht duke gjetur vet pune edhe pse jam i rregjistruar ne zyrat e punes kan nje indiference keto zyrat e punes i gjejne vetem militanteve vet dhe ketej bejne propagan jo kemi 600 jo 1600 vende pune po te kishte vertet do ishim punsuar

 2. Puna eshte nje e drejte e domosdoshme dhe e patjetersueshme per cdo shtetas. Duhet te jemi te barabarte mes te barabarteve dhe cdo kush duhet te mos perjashtohet apo diferencohet nga shancet e barabarta per pune dhe per te jetuar! C`DUHET te them une , me profesion ing.nafte-specialist me nje kontribut gati 20 vjet ne kete fushe , me moshe 45 vjec, familjar me dy femije ?!!! Nuk e di nese Sherbimi Kombetar i Punesimit do te me bente pjese te strategjise se tij per tu ripunesuar, pasi jam force aktive dhe i afte ?! Te shpresosh eshte bere tashme rutine ! C`duhet te bejme ? Sa do te presim? Deri kur….? Gjykimi me i keq per ne familjaret eshte kur po na gjykojne femijet me pyetjen e perditeshme : _ Babi kur do te fillosh pune ? Pergjigja jone eshte heshtja dhe vetem heshtja ! Cdo prind lumturohet kur sheh femijet te lumtur .Po ne qe na i kane ngrire buzesheshjen ne buze femijeve tane me ” Pushim kolektiv ” qe na behet me preteksin e Reformave , per te cilat nuk zbatohen kritere ! Me ndjeni , ju lutem qe ju percjell kete emocion dhimbjeje ! Me shqeteson fakti se si une mund te jene shume e shume te tjere! Duam pune , nuk duam privilegje! Duam te jetojme me dinjitet dhe jo te diskriminuar dhe te perjashtuar! Mbrojini femijet tane se ata jane e ardhmja ! Me falni qe me duhet te komunikoja kete realitet te vertete dhe te veshtire , qe nuk po shtirem si viktime e kesaj qe sqaroj , por jam vertete nje viktim reale e vendit tim! Vetem nje gje vazhdoj te di , qe vazhdoj te egzistoj. Shpirti im eshte nje tynel i erret brenda te cilit vrapoj te dale ne drite per te pare te ndricuar fytyren e dy femijeve te mi!
  Deri kur….? Deri kur me…..? Ju lodha , me falni, sepse fati me mesoi ti fal te gjithe , sepse e di qe nje dite zoti ndoshta te gjithe ata qe do te qeshin me mua ,do ti ofroje fatin tim!
  Faleminderit!

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy