GRAZIA
Home » Lajmi i Fundit, Sociale » Arkitektura, hiqet konkursi 1 vit shkollë pa kuota fikse

Arkitektura, hiqet konkursi 1 vit shkollë pa kuota fikse

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
Pas krijimit të Fakultetit të Arkitekturës dhe Urbanistikës pritet që të ndryshojnë edhe kriteret e pranimit të studentëve. Konkursi i përvitshëm treditor me shumë gjasë do të hiqet vitin e ardhshëm akademik. Ai kishte 70% të peshës për t’u shpallur fitues në këtë degë. “Ne po shohim si mundësi që ky proces të kalojë në stade të tjera. Përzgjedhja do të bëhet mbi bazën e kërkesave të tjera, siç është Matura Shtetërore, rezultatet e provimeve apo dhe elementeve të tjera specifike, duke e bërë të hapur Fakultetin për vitin e parë”, sqaron rektori i Universitetit Politeknik të Tiranës, Jorgaq Kaçani. Sipas tij, në këtë mënyrë do i jepet mundësi çdokujt që ka dëshirë të bëhet arkitekt, të regjistrohet dhe të ndjekë studimet për vitin e parë. “Më pas, kalimi nga viti i parë në të dytin të jetë me një seleksionim me kuota fikse. Me pak fjalë, ato kuota që parashikohen për vitin 2013-2014, janë bie fjala 200 vende për Arkitekturën, atëherë në bazë të cilësisë do të bëhet e mundur përzgjedhja e kandidatëve që do kalojnë për frekuentim të Fakultetit në vitin e dytë”, shprehet Kaçani. Sipas tij, ky ndryshim bëhet në funksion të përthithjes së studentëve më të mirë dhe të vetëseleksionimit të atyre që nuk kanë prirje për arkitekturë. “Secili nga kandidatët do të mbajë një kosto përsipër për një vit studime që do shpenzojë, por e vë në këtë rast veten në provë, në mënyrë që ai të ketë hyrje të lirë në Fakultet. Në këtë rast kemi të bëjmë me një liberalizim sa i takon hyrjes në Fakultet, më pas do bëhet seleksionimi mbi bazën e aftësive, siç e kanë shumë universitete të Europës e më gjerë”, shprehet Kaçani. Ai nënvizoi se kontingjenti që do jetë pjesë e këtij Fakulteti do jetë shumë i mirë. “Kjo eksperiencë do të vlejë shumë, pasi mendimi i arkitektëve dhe urbanistëve çmohet në të gjithë botën, madje dhe në vendin tonë”, thotë rektori i UP-së. Në Fakultetin e Arkitekturës, përveç arkitektëve dhe urbanistëve, do të ketë dhe restaurues. “Ka ardhur koha që tashmë në Shqipëri të dalin dhe restaurues veprash, pasi janë të domosdoshëm. Këta restaurues që do të dalin nga ky Fakultet, do të jenë mjaft të përgatitur, po ashtu do të restaurojnë veprat e artit që ka vendi ynë. Në këtë kuadër, ne vendosëm që të ngremë dhe një qendër pranë këtij Fakulteti që do të merret me projekte konkrete”, është shprehur Kaçani.            Zirina Llambro/Panorama

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

6 Komente per “Arkitektura, hiqet konkursi 1 vit shkollë pa kuota fikse”

 1. nqs studenti mbaron vitin e pare dhe nuk arrin te futet ne vitin e dyte, a ka te drejte te aplikoje ne dege te tjera ,

 2. Jemi përdhes për arkitektur.

 3. Cilat jane piket minimale per tu pranuar?

 4. Nuk jam shume i qarte mbi kriteret e pranimit , do jete hyrje e lire pra thjesht do rregjistrohemi dhe do vazhdojme studimet , apo do jete me pike , cfare kriteresh ka ….

 5. nese nuk arrijme te futemi ne vit te 2 ..kemi mundesi per tu regjistruar ne dege tjeter?

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy