GRAZIA   UNION Bank
Lotaria Kombetare  
Home » Kronike » Krimet e Rënda: Dy kryeavokatët caktohen mbrojtës për Dajtin

Krimet e Rënda: Dy kryeavokatët caktohen mbrojtës për Dajtin

  • Albanian
  • English
  • French
  • German
  • Italian

Dritan Dajti në gjyq

TIRANE – Gjykata për Krimet e Rënda caktoi dje si mbrojtës kryesisht të Dritan Dajtit drejtuesit e Dhomës Kombëtare të Avokatisë dhe të Dhomës së Avokatisë Tiranë. Në zbatim të këtij vendimi, avokatët Maksim Haxhia dhe Fatmir Braka do të njoftohen për t’u paraqitur në seancën gjyqësore të datës 3 prill ndaj Dajtit, te Krimet e Rënda. “Manovra” e djeshme duket si një nga mundësitë e fundit për t’i siguruar një avokat mbrojtës të pandehurit Dajti, i akuzuar për vrasjen e 4 policëve. Seanca e djeshme, e 205-ta në radhën e seancave të këtij procesi, nuk u zhvillua normalisht. Shkak i shtyrjes ishte motivi “klasik” i këtij procesi gjyqësor: mbetja pa avokat mbrojtës e të pandehurit. Avokati Sajmir Visha, i caktuar së fundmi nga gjykata, nuk u paraqit dje në seancë. E gjendur para dhjetëra refuzimeve të avokatëve të caktuar kryesisht, për të marrë në mbrojtje të pandehurin Dajti, trupi gjykues vendosi dje që të caktojë drejtuesit e Dhomës Kombëtare të Avokatisë dhe asaj të Tiranës. Përzgjedhja e tyre është argumentuar nga trupa gjykuese me faktin se, me gjithë kërkesat e dërguara nga Gjykata në Dhomat e Avokatisë për gjetjen e një avokati për Dajtin, ky emër nuk është “servirur”. “Gjykata, duke pasur parasysh se i pandehuri Dritan Dajti ka ngelur pa mbrojtës, pasi mbrojtësit e caktuar kryesisht nga gjykata dhe të zgjedhurit nuk kanë marrë përsipër të realizojnë mbrojtjen, ka caktuar dy mbrojtës të cilët janë avokatët Maks Haxhia dhe Fatmir Braka, për faktin se me gjithë kërkesat që gjykata i ka drejtuar Dhomës së Avokatisë, ajo nuk ka caktuar mbrojtje për të pandehurin”, thuhej në arsyetimin e gjykatës. Në dy seancat e fundit, interesat e Dritan Dajtit u mbrojtën nga avokati Sajmir Visha. Visha u caktua si mbrojtës në kuadrin e një marrëveshjeje mes Komisionit Shtetëror për Ndihmë Juridike pranë Ministrisë së Drejtësisë me Shoqatën e Avokatëve Penalistë. Në vijim, Visha pretendoi se nuk mund të qëndronte si mbrojtës në proces, pasi emri i tij nuk ishte në listën e avokatëve kryesisht. Pas rrëzimit të kësaj kërkese, Visha pretendoi se ekzistonte një mosmarrëveshje mes tij dhe  kryesuesit të trupit gjykuese. Procesi gjyqësor në ngarkim të Dritan Dajtit qëndron prej më shumë se një viti i “bllokuar”. Dhjetëra avokatë të caktuar kryesisht nga gjykata nuk kanë marrë përsipër mbrojtjen e Dajtit. ar.ba

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

Beni nje Koment

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Linkedin
  • RSS

AMC

abissnet

Hotel Prestige

Gazeta Panorama Alexa toolbar
Njoftime pune nga gazeta Panorama

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2014 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy