GRAZIA
Home » Politike » Ligji i ri, amerikanët të barabartë me shqiptarët

Ligji i ri, amerikanët të barabartë me shqiptarët

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian

Falmur Noka

Parlamenti miratoi dje ligjin e ri për të huajt, i cili në një dispozitë më vete i trajton shtetasit amerikanë të barabartë me ata shqiptarë. Në një njoftim të Ministrisë së Brendshme thuhet se “neni 147 i ligjit ka një dispozitë për qytetarët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, për të cilët zbatohet një regjim më i favorshëm, se për shtetas të tjerë. Qytetarët amerikanë qëndrojnë në Republikën e Shqipërisë të paktën 1 vit pa leje qëndrimi, si dhe leja fillestare e qëndrimit për këtë kategori mund të lëshohet për një periudhë deri në 5 vjet. Gjithashtu, parashikohet se shtetasit e Shteteve të Bashkuara të Amerikës gëzojnë të drejta të barabarta me shtetasit shqiptarë në fushën e punësimit”. Sipas kësaj Ministrie, për herë të parë, pas 90 vitesh, shprehet edhe ligjërisht vlerësimi për qeveritë e Shteteve të Bashkuara.

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

3 Komente per “Ligji i ri, amerikanët të barabartë me shqiptarët”

 1. mendoje se shteti shqiptar me kete ligje , nuk ben asgje tjeter vetem servilizem amerikes, ,
  por une mendoje se nje shtet sovran duhet ti trajtoje si te barabarte te gjithe shtetasit te huaj ne shqiperi si te barabarte, dhe jo disa prej none dhe disa prej babe,
  ne nje demokraci reale dhe te konsoliduar nuk fuksjonon keshtu,

  ky ligj duhet te kthehet mbrasht , dhe te korigjohet , se nuk eshte i drejt,

 2. PERSE AMERIKANET TE RRIJNE DHE TE PUNOJNE FARE LEHTESISHT NE SHQIPERI BILES DHE NJE VIT PA LEJE PUNE? JU E QUANI QE NE NA TRAJTOJNE SI SPECIALE ATA? ME KE TALLENI JU? SHQIPTARET NUK VENE DOT AS TE VIZITOJNE AMERIKEN SE DUAN VIZA DHE VIZAT MEZI JA U JAPIN DHE AQ ME TEPER TE PUNESOHEN NJELLOJ SI AMERIKANET DHE TA HAPIN BISNESE ATJE, ATJE PA KARTE TE GJELBER DHE BILES PA PASHAPORTE AMERIKANE NUK GJEN DOT PUNE TE MIRE DHE NDERKOHE QE AMERIKANET VIJNE PA PROBLEM DHE JETOJNE NE SHQIPERI.

 3. Po shtetasit shqiptare qe po I kthen emigracioni amerikan dhe vete I merr ne mes te nates si qen dhe megjithese jane me bisnese dhe me qendrim prej 14 vjetesh ata trajtohen si kafshe dhe deportohen vetem se nuk kane marre leje pune se nuk ja jep qeveria Amerikane? Po pse te veme me vize ne ne Amerike ? ana trajtojne amerikanet si te barabarte? CFARE SERVILIZMI I PAPARE DHE KOLONI E PESHTIRE

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy