GRAZIA
Home » Aktualitet » Taksa për makinat, Berisha: Përgjysmohet. Kush përfiton

Taksa për makinat, Berisha: Përgjysmohet. Kush përfiton

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
Shefi i Qeverisë u kërkon ministrave Bode e Olldashi të hartojnë vendimin. Koeficientët e rinj për taksën. Kryeministri tërhiqet nga supertaksa vjetore e makinave të përdorura. Koeficientet do pjesëtohen me dy, sa do përfitojnë qytetarët. Qeveria do përgjysmojë taksën e qarkullimit për makinat e përdorura. Vendimi i vitit 2011, i cili e rriti në shifra marramendëse taksën vjetore për makinat, do të rishikohet në prag të fushatës.  Kryeministri u kërkoi dje dy ministrave të Financave dhe të Transporteve hartimin sa më të shpejtë të vendimit. Duke atakuar edhe zvarritjen e procesit të integrimit, kjo edhe pas deklaratave negative të Komisionerit për Zgjerimin Fyle, Berisha theksoi se ligjet shqiptare janë 10 vite përpara atyre të BE. Sipas tij, udhëzimet e djeshme adresojnë problematika të lidhura me moskonceptimin e duhur të zhvillimeve. “Kemi një mani të vrapojnë e t’u dalim objektivave që BE do t’i arrijë pas 10 vitesh”, nënvizoi Berisha, duke i kërkuar Bodes dhe Olldashit hartimin e nismës për përgjysmimin e taksës së qarkullimit. Në fakt, taksë ligjërisht titullohet “Taksa e mjeteve të përdorura të transportit”, por në zhargonin e përditshëm njihet si taksa e qarkullimit. Fjalimi i djeshëm i Berishës është një tërheqje e qartë nga politika e vendosur në shtator të vitit 2011, për rritjen disa herë të taksës së qarkullimit. Berisha Në rast se vendimi do miratohet ashtu siç e kërkoi Berisha, dhe kjo ka shumë gjasa të ndodhë, atëherë të gjithë qytetarët që kanë një makinë të përdorur do të paguajnë vetëm gjysmën e taksës së qarkullimit. “Ju garantoj se kam shqyrtuar të gjitha taksat e vendeve të tjera dhe nuk kam gjetur të bëhet një pabarazi e tillës as në vendet e Bashkimit Europian dhe as në vende të tjera. Taksa e makinave të përdorura do të përgjysmohet. Siç janë futur koeficientet, do të pjesëtohen për dy.” Në vitin 2011, vetë Berisha e mbrojti rritjen e taksës së qarkullimit me ruajtjen e mjedisit, por tani para fushatës duket se ka ndryshuar qëndrim. “Mjedisi mbrohet nga karburanti dhe ne kemi ndaluar D2, pra jemi vend që nuk djegim D2. Ndalimi i D2 është një vendim shumë i mirë, por nuk mund të penalizojmë qytetarët, sepse del që, ai që ka, ndihmohet dhe, ai që nuk ka, ndëshkohet. Kjo nuk mund të pranohet”. (Artikullin e plote e lexoni sot ne gazeten Panorama) NERTILA MAHO

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

23 Komente per “Taksa për makinat, Berisha: Përgjysmohet. Kush përfiton”

 1. u korigjua nje padrejtesi. edhe policet rrugor duhen pergjysmuar duke dyfishuar kamerat

 2. Shume e drejte kjo ulje, sado elektorale….

 3. OKEJ VENDIMIT TE QEVERISE PER TAKSEN E QARKULLIMIT

 4. ksaj i thon:palla dhe rrumpalla.

 5. Nga ky vendim une fitoj 25 000 leke, çdo vit. Flm

  • kristo varesi

   ka qene nje vendim teper i gabuar i shtetit shqipetar per rritjen e taksave per makinat e perdorura se nje ne pese makina nuk kan qene te pajusur me dokomenta qe e cila kan shkuar ne xhepat e policis rrugore uroj te mos jet nje vendin per rastin e zgjedhevje

 6. kur mund te hy ne fuqi ky ligj

 7. Shume mire do behet, ska pse paguan ai qe ndot me pak, makinat e reja diesel e kane co2 me te larte.

 8. Me mire vone se kurre se ato qe mbajne makina te perdorura i mbajne nga halli se nuk kane jo se nuk duan dhe taksa i ka renduar shume.

 9. o rrofsh o Sal se nuk po me dilte hesapi per sivjet..me kurseve nja 100mij lek..ishalla behet para muajit maj:-)

 10. Ky vendim per uljen e takses se qarkullimit per mjetet e perdorura eshte shume i drejte.Biles eshte i vonuar. Ka qene nje vendim absurd. Jane disa pseudo-ambjentaliste dhe perr hir te asaj qe duhet te jene ne oponence me qeverine kepusin mbrockulla.Per makinat qe ndotin ambjentin ka nje kontroll teknik qe kryhet dhe ne se makina nuk ploteson kriteret mos e lejo te qarkulloje por jo ti vesh takse dy dhe tre here me te larte. Ne qe nuk kemi mundesi me blere makina te reja nuk duhet te perdorim makina??? Ambjenti ndotet nga faktore te tjere me shume se nga makinat ajde se bashku te punojme per nje ambjent me te kulturuar dhe te paster.

 11. Mire qe po i ul per fushate o Sali,por po te pyes une,-pse na i ke ngritur keto 2 vjete dhe mendimin e kujt pale te interesuar more…?Me qe po na i ul tregon qe e ke pasur gabim,atehere na demshperble demin keto 2 vjet ore zoteri,apo do voten nje here…?Doc i docerve je zotrote..!!!!!

 12. mire qe po i ul se po na kursen 18000 leke te reja nuk po na dilte hesapi por udheroi ministrat ta beejne sa me shpejt projektligjiin
  duhet kontrolluar me shume nafta qe te ulet ndotja e mjedisit dhe po te ulet dhe cmimi aq me mire
  respekte

 13. Sevasteriotos@hotmail.com

  Ky eshte bere Si zoti lam te filmi vlashi.naten te vret e diten te qan.po ky ishte qe e vuri taksen dhe tAni thote qe eshte gabim.Y

 14. Shume mire u be.Taksa te jete simbolike.

 15. Une kam dy vjet pa i paguar. Me bllokoj policia dhe mu desh te jap nen dore 500 Euro. Isha betuar tu lija makinen, ne se me kapin perseri. Por tani do ti paguaj ne se lejohet. Rrofsh o Sali se ja u preve riskun policeve.

 16. sali berisha esht si sulejmani madherishem qe dilte ne popull i maskuar dhe i degjonte per hallet dhe padrejtesit qe atyre u beheshin por ndryshimimi ne mes ktyre te dyve esht se sulejmani i ndeshkonte ato qe benin pa drejtesi

 17. Vendim i drejte por i vonuar. Shume njerez makinen e mbajne nga halli. Kush nuk do donte ta kishte makinen te re, pse jo dhe fluturuese ? Ambientalistet thone qe pas 10 vitesh bota i çon per skrap. Le te me thone nje shtet e une do i them 5 kunder (Ne Suedi gjen makina te viteve 50 – 60 akoma ne perdorim). Mjafton te hapesh internetin e te kerkosh makine te perdorur e do gjesh me mijera per te blere. Pra jo vetem nuk i çojne per skrap por ne Itali p.sh. paguajne dhe me pak takse pasi ruhen si makina epoke. Ka makina te vjetra por qe mund te jene perdorur shume me pak se nje qe ka me pak se 10 vjet. Makinat e vjetra blihen si rrobat, nga halli. Me shume njerez ka te Gabi se ne Butik. Mbase gabimin e ka kuptuar me vonese dhe kthesen do e beje me vonese. Per hajer ishalla e jo per zgjedhje se une taksen time per kete vit e pagova.

 18. Faliminderit o kryeminister qe je i ndjeshem ne hallet e shqiptarve.keshtu vazhdo se kurr nuk do te thyesh.respekte.

 19. Edhe mua me shpetoi makina.Desha me e shite per skrap.Kam nje mercedes 250.Thank`s Doktor!

 20. Shume mire, vleresim maximal exekutivit dhe kryeministrit per nisma te tilla qe ju vijne ne ndihme qytetareve! Taksa e qarkullimit realisht ishte shume e larte, u vendos drejtesia perfundimisht!

 21. Sales nui i dilninhesapet e votave prandaj, pasi mblodhi parate qe i duheshin ne menyre te padrejte, tani e zhben ligjim,duke u thene shqiptareve se ai eshte per zgjidhje sociale.Po shqiptaret duhet ta pyesin Salen: pse e vendose taksen per makinat para dy vjetesh? C’fare ka ndryshuar qe tani e heq? Keshtu veprojne vetem qeverite autoritare, qe drejtohen nga individe qe e shikojne vendin si prone dhe popullin e vet si hysmeqr te qeverise.

 22. Makina eshte mjet pune , dhe jo per qef , qe te kete nje takse kaq maramandese , dhe une personalisht mendoj se per 70% te popullsise eshte e paperballueshme taksa per ta paguar , me sa kam degjuar nga miqte e mi, nje pjese e njerzeve marrin borxhe ke ta afermit e tyre , per te paguar taksen,
  Vendimi eshte shume i drejte por i vonuar.

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy