GRAZIA
Home » Argument » Publikohet harta e re zyrtare e pronave, çmimet në Tiranë dhe në gjithë qytetet

Publikohet harta e re zyrtare e pronave, çmimet në Tiranë dhe në gjithë qytetet

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
Gazeta publikon çmimet të gjitha çmimet, në Klos, një metër vlen 265 lekë. Në Tiranë, çmimi maksimal 120 mijë lekë, ishte 180 mijë lekë.

Harta e ndarjes kadastrale te Tiranes dhe tabela me çmimet

Vendimi i qeverisë, i publikuar në Fletoren Zyrtare, qartëson çmimet e trojeve në të gjithë vendin.  Gazeta boton çmimet për metër katror për të gjitha qytetet dhe periferitë e tyre të ndara sipas zonave kadastrale. Thuajse të gjitha çmimet e kompensimit janë ulur në krahasim me hartën e fundit të miratuar në dhjetor të vitit 2008. Çmimet e reja kanë penalizuar në këtë mënyrë të gjithë pronarët e vjetër, tokat e të cilëve janë zënë nga ndërtimet e kohës së komunizmit. Me vendimin e ri, trojet e tyre do të kompensohen me më pak para. Tirana duket se ka uljen më të madhe. Kjo edhe për shkak të vlerës së lartë të kompensimit që kishte toka në kryeqytet. Çmimi më i lartë në Tiranë është 120 mijë lekë, rreth 1200 dollarë për metër katror. Në vitin 2008, çmimi më i lartë, në zonën e Piramidës, stadiumit “Qemal Stafa” dhe zonën e ish-Bllokut, ishte 180 mijë lekë, rreth 1800 dollarë. Me hartën e re aty çmimi është vetëm 1200 dollarë. Kaq para do marrin ish-pronarët që do kompensohen nga qeveria për tokën e zënë. Ndërkohë që zonat e tjera, si ajo e Pazarit të Ri, rrugës “Myslym Shyri”, Kisha Katolike, Liqeni Artificial, Rruga e Elbasanit, stadiumi “Selman Stërmasi” dhe qendra e Tiranës, do të vazhdojnë të kompensohen si më parë me 120 mijë lekë m2. Zona e dytë më e shtrenjtë në Tiranë është ajo diku te ish-kafe “Flora”, me një çmim prej 31 mijë lekësh. Mesatarisht çmimi i një metri katror truall në Tiranë është 49 mijë lekë, por kjo për shkak të çmimit të lartë të zonave me çmim maksimal. Pjesa dërrmuese e trojeve do vlerësohet, siç duket, qartësisht edhe në hartë, me një çmim prej rreth 25 mijë lekësh metri katror. Të njëjtin fat kanë pësuar edhe çmimet e qyteteve të tjera. Ka ulje të forta deri në përgjysmim të çmimeve në qytetet e mëdha dhe një ndarje tjetër, jo sipas rrugëve, por sipas zonave kadastrale. Çmimi më i ulët në të gjithë vendin është në qytetin e Klosit, ku një metër katror sipas qeverisë vlen 265 lekë. Qyteti i dytë me çmimin më të lartë është Durrësi me një çmim prej 30 mijë lekësh metri. Çuditërisht në Vlorë, çmimi më I lartë është 11523 lekë metri katror. Publikimi zyrtar i listës së çmimeve të trojeve i hap rrugën ndarjes së fondit të kompensimit për ish-pronarët. Sipas të dhënave, Agjencia e Kompensimit të Pronave e ka përfunduar tashmë shqyr-timin e kërkesave, por pritet vetëm vendimi i qeverisë për lëvrimin e fondit dhe urdhërimin e ndarjes së parave. Për këtë vit parashikohen rreth 3 milionë USD për ish-pronarët. Ulja e vlerës së kompensimit ndikon në rritjen e numrit të përfituesve. Qeveria ka miratuar gjithashtu edhe hartën e vlerës së pyjeve dhe kullotave. Kjo hartë do të shërbejë për fillimin e kompensimit fizik. Kështu, një pronar që ka një truall të zënë me një vlerë të caktuar, do të marrë si kompensim fizik një copë të pyllit apo kullotave me vlerë të njëjtë. Miratimi i dy hartave e bën procesin lehtësisht të zbatueshëm. (Listen e plote me tabelat e cmimeve te pronave e lexoni sot ne gazeten Panorama) NERTILA MAHO

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

10 Komente per “Publikohet harta e re zyrtare e pronave, çmimet në Tiranë dhe në gjithë qytetet”

 1. falenderojme qeverine per keto ndryshime, do them pse; sepse cmimet e apartamenteve kane vajtur atje ku s’mban me dhe kjo vetem nga 20% i e. rames qe i zhvaste firmave te ndertimit, ky eshte nje turp dhe nje grabitje qe i eshte bere popullit,i cili u cfilit duke punuar dyerve te botes per te blere nje shtepi, turpi e. ramen e mbulofte per tere jeten.

 2. akoma mendojne dhe veprojne si komunistet.pa kthyer pronat duan te kompesojne me prona te njejtet pronare te tyre.Hajde gallate qe po behet me kete vend te mjere.Per me teper me kete gjendje pa shprese te gjykatave tona te mbushura plot me hajdute

 3. Mos u merzitni se cmimet do bien vetvetiu per arsye te mos shitjes dhe te taksave qe do te mbysin biznesin e ndertimit

 4. Ishallah po ulen cmimet e apartamenteve se jan ene kupe te qiellit nuk blejme dote shtepi .sa do donim te ndikonte shteti ne shitjen e banesave me cmime te arsyeshme.

 5. na kenaqet me cmimet,cdo jave i ndryshoni sipas qejfit dhe interesit qe keni per vehten tuaj.

 6. Mos blini edhe ne qofte se i keni te tera leket se cmimet ne Shqiperi kane vajtur ne stratotsfere duke mos blere i detyroni te ulin cmimet mos blini mos u genjeni beni durim vtem keshtu do te fitoni perballe gjakpiresave qe duan te pasurohen me njehere duan te kapin nivelin e miliardereve me nje te hapur te suve prandaj edhe nje here ju bej thirrje mos blini …………………..

 7. ESHT PER TU ÇUDIT NE GJITH BOTEN ÇMIMET JAN TE LIDHURA PAK ME FUQIN BLERESE NE VEND DISPONIBILITETIN E TRUALLIT ÇMIMIN RROGAT NE VARESI TE SAJ VEHEN ÇMIMET .NE SPANJ ÇMIMET U NGRITEN FIKTIVISHT SI NE SHQIPRI DHE SOT KAN RA 50 PERQIND .SE KUPTOJ ÇA FIRMA NDERTIMI JAN KTO NE SHQIPRI QE SDUN ME UL ÇMIMET KUR DIHET QE MATERIALET JAN CILESI E DOBET DHE KOSTOT JAN TE ULTA.ÇMIMET DO ULEN SIGURISHT HERET APO VON

 8. Nuk e kuptoj kush i blen keto toka me keto cmime ,une jetoj ne gjermani 10 min larg aviacionit te mynihut dhe ka shume vende pune pra eshte nje qytet shume i kerkuar dhe cmimet e tokave jane 700 euro por mos harrojme qe cfare rrogash kemi ne ,prandaj habitem kur thojne qe ne shqiperi jane shume te varfer .

 9. Monopol privati,/ monopol shtetrori,/ monopol dhe qielli,/ aman ore, na lini nje cope varr ne cmim tregu.

 10. Kompensimi me para pronareve per tokat ku jane bere ndertimet informale nuk ka perse te ulet cmimi i tokes,ne i duam parate me tabelat e caktuara me pare. kur do te merren keto para se votimet po vijne dhe po nuk i morem keto para perpara votimeve,nuk do tju votojme sepse u bene perseri 20 vjet e me shume dh akoma ne presim te marrim parate per ndertimet informale e ku ketu ne Tirane.Bamiri me shoke i mori.

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS

Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy