GRAZIA
Home » Sociale » I filmuan familjarët, u hiqet licenca dy infermierëve

I filmuan familjarët, u hiqet licenca dy infermierëve

  • Albanian
  • English
  • French
  • German
  • Italian
U pezullohet licenca e ushtrimit të profesionit  për tre vjet dy infermierëve. Për 100 të tjerë janë vendosur gjoba nga 30-50 mijë lekë si dhe vërejtje me paralajmërim. Këto janë masat e para ndëshkuese që ka marrë Urdhri i Infermierit pas sinjalizimeve që ka pasur për shkelje të etikës profesionale nga personeli i mesëm. Dje gjatë një konference për shtyp, presidenti i Urdhrit të Infermierit, Sabri Skënderi, theksoi se infermierët që kanë marrë qoftë dhe një vërejtje, pezullohen dhe nga e drejta për të kandiduar në strukturat drejtuese. “Rasti i parë i pezullimit ishte i atij infermierit në Pogradec, i cili kishte kërkuar para për të realizuar shërbimin. Kjo u provua sepse ishte filmuar nga familjarët. Rasti i dytë, ai i infermieres në Spitalin Ushtarak, ishte për tejkalim kompetencash. Ajo kishte marrë përsipër punën e mjekut për qepjen e një plage të hapur”, tha Sabri Skënderi. Sipas tij, infermierët që kanë marrë qoftë dhe një vërejtje, pezullohen edhe nga e drejta për të kandiduar në strukturat drejtuese. Ky urdhër këto ditë po merret me zgjedhjet e strukturave në rang vendi. Në Urdhrin e Infermierit janë regjistruar 16 mijë punonjës që i përkasin personelit të mesëm në spitale publike dhe private.  Të diplomuarit për infermieri, fizioterapi e mami duhet të japin provimin e shtetit përpara se të marrin licencën e ushtrimit të profesionit. Sipas ligjit, ata duhet të regjistrohen domosdoshmërisht në Urdhrin e Infermierit dhe të kryejnë praktikën profesionale pranë këtij Urdhri. Në rast se nuk kalojnë me sukses këtë fazë, u duhet ta ripërsërisin. Pa praktikën profesionale infermierët e rinj nuk mund të japin provimin e shtetit. “Kujdesjet infermierore përbëjnë 70% të kujdesjeve shëndetësore në Shqipëri edhe rëndësia e tyre në shërbimin shëndetësor është shumë e madhe si nga shtrirja, ashtu dhe nga kohëzgjatja në shërbim të publikut. Roli i tyre është i pazëvendësueshëm në drejtim të profilaksisë, të vaksinimit dhe të edukimit shëndetësor të popullatës”, tha presidenti i Urdhrit të Infermierit, Sabri Skënderi. Sipas tij, në strategjinë e vet UISH ka rritjen e cilësisë së kujdesjeve infermierore, ngritjen e saj në nivel europian, dhe kjo do të arrihet me përmirësimin e formimit bazë, duke e ngritur formimin e këtyre profesionist në nivel universitar, por sigurisht, duke vlerësuar punën dhe eksperiencën e profesionistëve me përvojë, si dhe kontributin që kanë dhënë në kujdesin shëndetësor në Shqipëri ndër vite. “Është shumë i rëndësishëm edukimi i vazhdueshëm profesional i këtyre profesionistëve. Aktualisht te ne sot ekziston legjislacioni i duhur që e bën të detyruar atë, ekziston tashmë QKEV, e cila vlerëson dokumentet, akrediton dhe certifikon të gjitha aktivitetet në këtë fushë”, tha Skënderi. ZIRINA LLAMBRO

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

Beni nje Koment

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Linkedin
  • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy