GRAZIA
Home » Kronike » Trazirat në Trikala, identifikohen 8 të arratisurit

Trazirat në Trikala, identifikohen 8 të arratisurit

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
Të arratisurit nga Burgu i Trikallës në Greqi janë të gjithë shqiptarë. Policia greke konfirmoi këtë fakt, ndërsa bëri publikë emrat dhe fotot e tetë prej personave që vazhdojnë të jenë në kërkim. Deri mesditën e djeshme u arritën të kapeshin tre prej të dënuarve që u arratisën pas sulmit me armë në këtë burg që ndodhet në pjesën veriperëndimore të shtetit grek të premten. Shqiptari i tretë i arratisur u bllokua në një zonë mes Trikallës dhe Larisës, për t’u transportuar drejt policisë, ku do të merret në pyetje për arratinë e bujshme, prej së cilës mbetën të plagosur dy roje burgu dhe mundën të largoheshin nga qelitë 11 të dënuar, kryesisht për vjedhje dhe grabitje. Tetë personat e shpallur në kërkim, që sipas policisë janë arratisur mbrëmjen e 22 marsit, janë: Flaulant Luli, 27 vjeç, Edison Lika, 25 vjeç, Ilir Kupa, 27 vjeç, Marjan Kola, 36 vjeç, Klement Cala, 25 vjeç, Admir Murataj, 41 vjeç, Ermal Lita, 35 vjeç dhe Fatos Sulaj, 31 vjeç. Emrat dhe fotot e tyre u janë dërguar policive në rajone të ndryshme të Greqisë dhe palës shqiptare. Sipas Policisë greke, në ngarkim të tyre rëndojnë disa akuza, duke filluar që nga “vrasja e mbetur në tentativë” ndaj dy rojeve të burgut, “arratisje nga vendi i vuajtjes së dënimit”, “krijim grupi kriminal”, “armëmbajtje pa leje” dhe “futje të celularëve në burg”. Aktualisht policia ka përqendruar kërkimet kryesisht përgjatë vijës kufitare me Shqipërinë, ku po kryhen patrullime me helikopter nëse ka shenja të të dënuarve të arratisur nga burgu. Dyshohet se katër prej të kërkuarve fshihen në këtë zonë, nëse nuk kanë arritur të hyjnë brenda territorit shqiptar. E gjithë policia greke u vu në alarm pas kësaj ngjarjeje, shënuar në orët e vona të së premtes. Dy mjete ku ndodheshin persona të armatosur me kallashnikovë dhe granata sulmuan nga jashtë Burgun e Trikallës, duke plagosur policët në vendet e rojës. Paralelisht reaguan nga brenda burgut të dënuarit, të cilët kishin arritur të prisnin me sharrë hekurat e qelive. Pas këtij sulmi nga brenda dhe jashtë, sipas të dhënave të Policisë greke, u gjetën 400 gëzhoja armësh zjarri, si dhe u konstatuan gropat e hapura nga shpërthimi i 7 granatave. Kjo ngjarje pasoi atë të një jave më parë, kur i riu nga Ballshi, Alket Rizai, mori peng punonjës të Burgut të Malandrinos ku po vuan dënimin me burg të përjetshëm. Pas 24 orësh ai u vetëdorëzua, duke i lënë të lirë ata. Në rastin e Burgut të Trikallës, zyrtarë të Ministrisë së Drejtësisë thanë se bëhet fjalë për një grup kriminal, të cilët mund të kenë shfrytëzuar armët e rrëmbyera nga depot e Ushtrisë në Shqipëri, gjatë vitit 1997. sh.d
burgu
Drebata Lita

Ermal Lita

Edison Lika

Edison Lika

Flaulant Luli

Flaulant Luli

Ilir Kupa

Ilir Kupa i arrestuar në Tiranë

Klement Cala

Klement Cala

Kolia Kola

Marjan Kola

Murat Murataj

Admir Murataj

Sylaj Sulaj

Fatos Sylaj i arrestuar dje në Tiranë

burguErmal LitaEdison LikaFlaulant LuliIlir Kupa i arrestuar në TiranëKlement CalaMarjan KolaAdmir MuratajFatos Sylaj i arrestuar dje në Tiranë

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

5 Komente per “Trazirat në Trikala, identifikohen 8 të arratisurit”

 1. Kemi marrveshje me Greqin për të burgosur.,përse s’vihet në jetë?.

 2. S’do zgjidh Rusia krizën e Qipros.

 3. Greket nuk duan te bin te denuarti Shqiptar te kryejne denimin ne Shqiperi,per arsyen se bejne biznes me lekuren e Shqiptarve,marrin leket nga Europa per te burgosurit!marrin shuma te medha dhe harxhojne shum pak,kjo gje ndikon ne vuajtjen e burgjeve grekeve te shum Shqiptarve,qe ndodhen edhe te pa fajshem,te ishin raza te tjera nga Europa nuk i arrestonin e jo ti fusnin ne burg!

 4. Me denimet qe jep greku normale qe do arratisen . Njeriu nje jete ka per te bere nuk do jetoje sa nje shqiponje.

 5. ne nuk kemi asnji ndenje nacionaliteti..me qen greke te denuar ne shqiperi gazetat greke as qe e cajn koken per te dhen lajmin jo me te publikohen fotot e tyre sikur bejm ne ketu.skane meshirte ndaj nesh ato qener

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy