GRAZIA
Home » Sociale » Zhvillimi njerëzor, Shqipëria e 70-ta mes 148 vendeve

Zhvillimi njerëzor, Shqipëria e 70-ta mes 148 vendeve

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
Shqipëria renditet e 70-ta mes 187 vendeve, sa i përket zhvillimit njerëzor dhe e 41-ta mes 147 shteteve për barazinë gjinore. Raporti u prezantua dje nga PNUD-i. Përfaqësuesja e Përhershme e OKB-së, Zineb Touimi-Benjelloun, gjatë prezantimit  bëri të ditur se Shqipëria pozicionohet midis vendeve me zhvillim të lartë njerëzor. Raporti thekson se Vlera e Treguesit të Zhvillimit Njerëzor për Shqipërinë për vitin 2012 është 0,749, duke bërë pjesë në kategorinë e zhvillimit të lartë njerëzor, duke u renditur në vendin e 70-të nga 187 shtete dhe territore. Nga viti 1985 deri në vitin 2012, vlera e HDI-së në Shqipëri është rritur nga 0,651 në 0,749, një rritje prej 15 përqindësh, ose një rritje vjetore mesatare prej 0,5 përqindësh. Nga viti 1980 deri në vitin 2012, jetëgjatësia në lindje në Shqipëri është rritur me 7,4 vjet, vitet mesatare të shkollimit janë rritur me 3,6 vjet dhe vitet e pritura të shkollimit janë ulur me 0,6 vjet. Treguesi i zhvillimit njerëzor është një matje mesatare e arritjeve bazë në zhvillimin njerëzor në një shtet. Njësoj si të gjitha mesataret, TZHNJ-ja mbulon pabarazinë në shpërndarjen e zhvillimit njerëzor në popullsi në shkallë vendi. Një tjetër tregues është ai i Pabarazisë Gjinore (TPGJ), i cili pasqyron pabarazitë me bazë gjinore në tri dimensione: shëndeti riprodhues, fuqizimi dhe veprimtaria ekonomike. Shëndeti riprodhues matet me anë të niveleve të vdekshmërisë amtare dhe fertilitetit të adoleshentëve; fuqizimi matet me anë të numrit të vendeve në Parlament që zë secila gjini dhe arritjet e secilës gjini në arsimin e mesëm dhe atë të lartë; veprimtaria ekonomike matet nga niveli i pjesëmarrjes së secilës gjini në tregun e punës. Raporti pasqyron edhe pabarazinë në përfaqësim të grave. “Në Shqipëri 15,7 për qind e vendeve në Parlament janë zënë nga gratë dhe 78,8 për qind e grave në moshë madhore kanë arritur një nivel arsimi të mesëm ose të lartë, krahasuar me 85 për qind të kolegëve të tyre meshkuj. Për çdo 100 000 lindje, 27 gra vdesin nga shkaqe që lidhen me shtatzëninë; dhe niveli i fertilitetit te adoleshentët është 14,9 lindje për 1000 lindje të gjalla. Pjesëmarrja e femrave në tregun e punës është 49,6 për qind krahasuar me 71,3 për qind për burrat”, thuhet në raport.
Statistika Zhvillimi Njerëzor - Shqipëria e 70-ta nga 148 shtete - Barazia Gjinore - Shqipëria e 41-ta nga 147 shtete Vdekjet - 27 gra në 100 000 lindje Fertilitetit te adoleshentët: - 14,9 lindje për 1000 lindje të gjalla. - Pjesëmarrja e femrave në tregun e punës: - 49,6 nga me 71,3 për qind për burrat

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

1 Koment per “Zhvillimi njerëzor, Shqipëria e 70-ta mes 148 vendeve”

 1. Cja fut kot PNUD sikur nuk e dime se ne cvend jetojme ne
  Duhet te jemi nga vendet e fundit ose ka mundesi qe shumica e vendeve te studiuara jane vende te botes se trete!

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS

Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy