GRAZIA
Home » Lajmi i Fundit, Politike » Ligji i SHISH, Bode kundër spiunimit të shefave

Ligji i SHISH, Bode kundër spiunimit të shefave

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian

Komisioni i Sigurisë

Ministri i Financave, Ridvan Bode, kundërshton projektligjin “Për mbikëqyrjen parlamentare të shërbimeve informative dhe të Sigurisë”. Në Komisionin e Ligjeve, Ministria e Financave ka autorizuar Drejtorinë e Parandalimit të Pastrimit të Parave, drejtuar nga Arben Doçi, për të dorëzuar ndryshimet në projektligjin e propozuar nga demokrati Leonard Demi. Ministria e Financave kundërshton nenin 19 të projektligjit, ku parashikohet që punonjësit e shërbimeve informative mund të denoncojnë shefat e tyre për korrupsion apo shkelje të ligjit në Nënkomisionin e Sigurisë në Kuvend. Sipas ekspertëve të Financave, nëse një gjë e tillë do të kryhej nga vartësit në “kurriz” të shefave, atëherë ajo do të konsiderohet si vepër penale. Në argumentin ligjor të paraqitur thuhet se, nëse spiunohet ndaj eprorëve, shkelet Kodi i Procedurës Penale dhe ndaj punonjësve nuk do të ruhet anonimati, por do të nisë procedimi penal. “Lidhur me pikën 1 të nenit 19 të projektligjit, shprehemi se nëse punonjësit e SHISH, SHIU etj., e bëjnë një gjë të tillë, ‘Punonjësit e Shërbimeve Informative dhe të Sigurisë, mund të informojnë Nënkomisionin mbi paligjshmërinë e pretenduar të një procedure të caktuar të mbikëqyrur, apo zbatimin e saj, si dhe mbi rrethanat dhe provat përkatëse’, ata po kryejnë një vepër penale të parashikuar në nenet 294 apo 295/a të Kodit Penal”, thuhet në vërejtjet e Ministrisë së Financave. BURIMET Në materialin dorëzuar nga Ministria e Financave dhe që është hartuar nga Drejtoria e Parandalimit të Pastrimit të Parave, thuhet se Nënkomisioni nuk mund të ketë akses tek dokumentacioni, pavarësisht nga burimi i tyre. Inspektimi i dokumentacionit nga Nënkomisioni i posaçëm shkel dy ligje, që kanë të bëjnë me ruajtjen e anonimatit dhe ruajtjen e sekretit shtetëror. “N.q.s Nënkomisioni kërkon në një institucion korrespondencën që ka pasur me SHISH, ky institucion nuk ia vë dot në dispozicion, pasi këtë e ndalon parimisht ligji për sekretin shtetëror”, thuhet në sugjerimet e Financave. (Shkrimin e plote nga Fation Binjaku e lexoni sot ne Panorama)

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

1 Koment per “Ligji i SHISH, Bode kundër spiunimit të shefave”

 1. Eh more Ritvan Rakicka sa frike ke nga kjo temë. Nuk te largohen hijet e kooperatives: Je i mençur ti e kupton “stilolapsin” e “finacierit”!

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy