GRAZIA
Home » Lajmi i Fundit, Speciale » Koeficientet për lëndët me zgjedhje. Formula për llogaritjen e pikëve për të fituar shkollën e lartë

Koeficientet për lëndët me zgjedhje. Formula për llogaritjen e pikëve për të fituar shkollën e lartë

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
Publikohen koeficientet për lëndët me zgjedhje dhe profilet e shkollave të mesme sipas degëve të universiteteve. Tashmë maturantët do ta kenë më të lehtë për të plotësuar formularin A1, duke zgjedhur ato lëndë që u mundësojnë grumbullimin e më shumë pikëve për degën ku duan të konkurrojnë. Koeficientet shërbejnë për të llogaritur pikët mbi bazën e formulës së publikuar nga MASH pak kohë më parë. Sa më i lartë të jetë koeficienti që u korrespondon lëndëve me zgjedhje, aq më shumë pikë grumbullon kandidati për në shkollë të lartë. Me anë të formularit A1 maturantët do të kenë mundësi të caktojnë dy lëndë me zgjedhje. Afati i fundit i plotësimit të tij është data 20 mars. Këtë vit koeficientet janë publikuar më vonë se të mëparshmit, çka u ka vështirësuar maturantëve zgjedhjen. Ata nuk kanë ndryshime të rëndësishme në krahasim me vitin e kaluar. Koeficientet janë katër. Përkatësisht (1, 1.1, 1.2, 1.3, 1.4). Në ditët që kanë mbetur ata do të kenë mundësi të jenë më të qartë në preferencat e tyre. Në varësi të degës së shkollës së lartë ku duan të konkurrojnë, janë koeficientet e lëndëve me zgjedhje. P.sh., lëndët natyrore kanë koeficiente më të larta, në degë si Matematika, Fizika, Kimia apo inxhinieritë. Ndërsa lëndët shoqërore, si Letërsia, Sociologjia, Historia, kanë koeficiente më të larta në lëndë si Historia, Gazetaria, Shkencat Sociale. Edhe koeficientet e shkollave ku janë arsimuar maturantët janë në vartësi të shkollave të larta. FORMULARI A1 Formulari A1, për herë të parë këtë vit plotësohet online. Faza e parë e plotësimit bëhet nëpërmjet portalit të shërbimeve publike e-Albania. Faza e dytë mbyllet në shkolla. Fillimisht çdo kandidat duhet të klikojë te www.ealbania.al. Pasi ka zgjedhur gjuhën shqip, kandidati duhet të plotësojë fushat përkatëse për t’u regjistruar në portalin qeveritar. Në momentin e regjistrimit celulari duhet të jetë prezent, pasi aty do të dërgohet kodi i aktivizimit të profilit (kod 4-shifror). Nëse maturanti nuk ka celular, le të japë numrin e celularit të mbikëqyrësit në mënyrë që të vijojë procesi”, thuhet në udhëzimin e MASH. Më tej kandidati duhet të shtypë butonin “Vazhdo”, ku i kërkohet kodi i aktivizimit. Pasi të ketë vendosur këtë kod, klikohet mbi butonin “Përfundo” dhe do të shfaqet mesazhi që tregon se regjistrimi në portalin qeveritar është kryer. Në faqen e shfaqur maturantët duhet të klikojnë mbi butonin (Hyr) për të aksesuar profilin personal në portalin qeveritar. “Shfaqet faqja në të cilën na kërkohet të plotësojmë kredencialet tona për të bërë autentifikimin nga portali. Zgjedhim gjuhën ‘Albanian’ sipër dhe klikojmë mbi butonin ‘OK’. Te fusha ‘Kodi i përdoruesit’ plotësojmë ‘Numrin Personal’ dhe te fusha ‘Fjalëkalimi’ plotësojmë fjalëkalimin tonë (fjalëkalimin që zgjodhëm në momentin që plotësuam fushat për regjistrimin)”, sqarohet në udhëzim. Zirina Llambro

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

4 Komente per “Koeficientet për lëndët me zgjedhje. Formula për llogaritjen e pikëve për të fituar shkollën e lartë”

 1. lendet qytetari dhe gjeografi berthame kane koficente per shkolle te larte

 2. po pike per shkolle te larte

 3. ca shkolle me del per llogaritjen e pikeve ne lendet qytetari gjeografi

 4. mendoj qe duhet te zbatosh formulen duke pasur parasysh 5 komponentet e sh.mesme,(d1+d2)*xk1+(t1+t2)xk2=x

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy