GRAZIA
Home » Aktualitet » Edhe bregdeti. Pronat ,zbardhet harta e re e çmimeve

Edhe bregdeti. Pronat ,zbardhet harta e re e çmimeve

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
Tabelat me vlerën e trojeve për qytetet dhe fshatrat e Tiranës. Çmimet për kullotat dhe pyjet në bregdet. Zbardhen çmimet për bregun e Jugut. Harta për fshatrat e Vlorës dhe Sarandës. Në Zvërnec, 393 lekë për metër katror. Sa vlejnë livadhet, pyjet dhe tokat bujqësore pranë Jonit. Këshilli i Ministrave nxjerr vlerën e tokës për 63 zona të bregut të detit. Sa u përket këtyre zonave, Ekzekutivi e ka ndarë tokën në tri kategori, tokë bujqësore, livadhe e kullota dhe tokë pyjore. Zona më e shtrenjtë është Zvërneci, ku sipas përllogaritjeve që ka bërë qeveria, një m2 tokë bujqësore kushton 393 lekë, një m2 tokë livadh ose kullotë kushton 168 lekë, ndërsa një m2 tokë pyjore 255 lekë. Toka më e lirë regjistrohet në fshatin Tragjas të Vlorës, ku një m2 tokë bujqësore kushton 191 lek. Në hartën e miratuar nga Këshilli i Ministrave në vitin 2008 toka më e shtrenjtë ishte në hyrje të Sarandës dhe në kurorën e qytetit. Sipas relacionit të Ekzekutivit, miratimi i këtij projektvendimi bën të mundur përcaktimin e vlerës së pronës sipas çmimit të sotëm të tregut, duke garantuar në këtë mënyrë të drejtën e ish-pronarëve për kompensimin e tyre sipas çmimit të tregut, sikundër ka qenë dhe mbetet prioriteti dhe premtimi i qeverisë shqiptare. Përllogaritja Ministria e Drejtësisë ka sqaruar edhe metodologjinë e ndjekur për përcaktimin e hartave të vlerës së tokës. “Për zonat kadastrale ose fshatrat që nuk ka pasur transaksione për një grup të llojit të pasurisë së paluajtshme, vlera për ato zona është përllogaritur sipas metodës indirekte, duke grupuar kontratat e shitjes në një nivel më të afërt përfshirës si komunë, dhe më pas rrethi, për atë grup të llojit të pronës”, thuhet në relacion.  Ministria ka sqaruar gjithashtu se kur kontratat kanë ekzistuar për çdo grup tjetër të llojit të pasurive për atë zonë kadastrale, vlera është llogaritur në nivelin e zonës kadastrale, ndërsa hedhja e të dhënave është realizuar pasi janë llogaritur vlerat për m² për çdo lloj pasurie të paluajtshme, si dhe vendosjes së tyre në një tabelë përmbledhëse. (Artikullin e plote e lexoni sot ne gazeten Panorama) ADI SHKEMBI

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

3 Komente per “Edhe bregdeti. Pronat ,zbardhet harta e re e çmimeve”

 1. More po na cudisni me cmimet (jane shume te ulta) ,e keni fjalen ne leke te vjetra ,te reja apo EURO.Une kam degjuar qe ne vlore dhe radhime cmimet ishin nga 100 EURO m2 dhe ju thoni e keni rritur cmimin dhe me e larta eshte afersisht gjysem euro!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!111

 2. Mendoj qe cmimet jane te arsyeshme!Behet fjale per toke bujqesore,livadh ,are dhe jo per toke truall ndertimi.Jane katundaret tane te trashe qe mendojn se gjithe andej mund te ngrihen bisneze duke vene cmime te larta!

 3. Harta e pronave eshte mashtrimi i radhes i Berishes, Sa te jete kryeminister Berisha, nuk ka kthim te prones. Antaret dhe simpatizantet e Partise Republikane qe i tradhetoi pronaret, dhe antaret dhe simpatizantet e LZHK-se duhet t’i a japim voten FRD nese duan pronat.

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy