GRAZIA
Home » Argument » Ligji i ri, hiqet tatimi për pagat 30 mijë lekë. Kush përfiton

Ligji i ri, hiqet tatimi për pagat 30 mijë lekë. Kush përfiton

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian

Nga mbledhjet e qeverisë

Zbardhet projekti i qeverisë për heqjen e tatimit 10 për qind mbi pagat. Përfitojnë 158 mijë të punësuar. Hiqet tatimi 10 për qind mbi pagën. Shtesa mesatare 1200 lekë në muaj. Qeveria do të rrisë me 20 mijë lekë limitin e aplikimit të tatimit mbi pagën. Gazeta boton sot projektvendimin, i cili do të çojë në 30 mijë lekë pagën që përjashtohet nga pagesa e tatimit 10 për qind. Sipas relacionit nga vendimi i ri, pritet të përfitojnë rreth 158 mijë të punësuar në sektorin privat dhe shtetëror. Kostoja financiare llogaritet në rreth 2.2 miliardë lekë, ose rreth 22 milionë USD në vit. Po kaq pritet të jetë dhe shtesa në pagë e përfituesve, të cilët me një llogari të thjeshtë, do të kenë një rrogë prej 1200 lekësh në muaj. Ky është ndryshimi i parë i skemës së tatimit mbi të ardhurat, që nga viti 2007 kur nisi aplikimi i taksës së sheshtë. NDRYSHIMI Ligji ekzistues parashikon që të ardhurat nga pagat nga 0 deri në 10 mijë lekë nuk janë të tatueshme për efekt tatimi mbi të ardhurat personale, ndërsa të ardhurat nga 10.001 deri 30 mijë lekë tatohen 10% të shumës mbi 10.000 lekë. Të ardhurat nga 30.001 e më tepër tatohen 10% të shumës mbi zero lekë. Për ta bërë më të thjeshtë, një person me pagë 30 mijë lekë, sot paguan tatim vetëm 2 mijë lekë. Nga paga e tij përjashtohet nga tatimi 10%, pjesa prej 10 mijë lekësh, dhe tatohet me 10% pjesa prej 20 mijë lekësh. Pra, paguan 20 mijë lekë tatim mbi pagën. Ndërsa një person që e ka pagën 50 mijë lekë paguan 5 mijë lekë tatim. Pasi paga e çdo personi që kalon 30 mijë lekë në muaj nuk përfiton nga përjashtimi i pataksueshëm prej 10 mijë lekësh. (Artikullin e plote e lexoni sot ne gazeten Panorama)

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

7 Komente per “Ligji i ri, hiqet tatimi për pagat 30 mijë lekë. Kush përfiton”

 1. ky eshte andikapi i rradhes i kesaj qeverie, pasi ky ndryshim eshte pa sens. pagat nen 30000 leke nuk tatohen fare dhe punonjesve me kete page u zbriten vetem sigurimet shoqerore, kurse pagat mbi 30000 leke tatohen 10%. keshtu i bie qe page neto (leke ne dore) merr me shume ai qe e ka pagen 27000 leke deri ne 30000 leke se ai qe pagen e ka nga 30001 leke deri ne 33000 leke.

 2. po nuk qartesojne dote shume mire e ka sqaruar komentuesi me lart pra sot me ligjin e ri Pagat nen 30000 nuk kane tap por paguajne vetem sig .shoq. e shend.pra i bie qe tapi te kthehet ne te ardhura per keta persona.ndersa mbi pagen 30001 e larte tatimi i pages 10% kjo eshte shume e leverdiseshme per punonjesit .taksa e sheshte eshte me e qarte dhe me e paster sesa taksa progresive qe kerkon ps qe nuk dine te llogarisin,

  • nuk e qarteson dot ti, por duhet ta dish se ky sistem taksash qe kemi eshte sistem regresiv, dmth, kush merr me pak paguan me shume. Per kete duhet te dish se ne vendin tone taksa baze tek e cila mbidhen gati 80% e te ardhurave nga taksat eshte TVSH-ja e cila eshte 20 % mbi te gjitha artikujt qe konsumon cdo njeri e familje . pra eshte e thjeshte qe per nje person qe e ka pagen 50 000 leke te reja ne muaj pervec tatimit 10% paguan dhe 20% per cdo blerje qe kryen dhe ne fund te muajit i prish te gjitha leket. Nje person qe e ka pagen 200 000 leke te reja ne muaj paguan 10% per tatimin per te ardhurat. Per te nxjerre muajin supozojme se blen artikuj si personi i mesiperm por duke pasur pagen me te madhe supozojme se shpenzon 90 000 leke te reja per te cilen paguan 20% TVSH e cila eshte ne vleren e cdo artikulli qe konsumon. pra ne fund te muajit i ngelen 90 000 leke te reja per te cilat ka paguar vetem 10% taksa. Pra ai qe merr me pak paguan rreth 30 % te te ardhurave taksa, ndersa ai qe merr me shume paguan rreth 23% te te ardhurave taksa, pasi kursimet taksohen vetem 10%. si perfundim ky sistem taksimi eshte per te pasurit, te cilet nga shuma e te ardhurave paguajne shume me pak taksa, dhe ne perqindje se te varferit dhe ata me ardhura mesatare, Dhe nje shembull tjeter: Kryeministri u fliste ne Elbasan mesuesve per taksen e sheshte, te cilet per pagen qe marrin besoj se e di se futen tek kategoria me te ardhura deri ne 50 000 leke te rinj ne muaj dhe ata nga inteligjenca e madhe apo frika e degjonin me vemendje dhe bile e duartrokisnin per nje sistem taksash i cili nuk i favorizon. kjo eshte si puna e litarit ne shtepine e varurit.

 3. Ajo qe thote Arbeni eshte e vertete ! Perpara e kisha rrogen 29000 leke dhe kaq merrja ne dore.Tani ma rriten ne 31000 leke,por duke me taksuar me 10% marr ne dore 28000 leke,pra 10000 leke me pak ! Dhe e bukura eshte se thone te eshte rritur rroga !!!??? Pa llogaritur ketu inflacionin!

 4. Sh dakort me Arbenin, Ky fakt do coje ne rritjen e informalitetit, pasi sh punonjes te sektorit privat do duan te deklarojne nje page me te ulet se 30000 leke me qellim qe ti shmangen tatimit dhe per rrjedhoje uljes se pages, dukecuar keshtu edhe ne pakesimin e mbledhjes se sig shoq.

 5. Jam dakort qe do perfitojne te punesuarit e sektorit shteteror.Sa per privatin s mund te thuhet e njejta gje.do ndryshoje vetem raporti banke/kesh per pjeset e rroges.

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy