GRAZIA
Home » Lajmi i Fundit, Politike » Fleta e votimit, e vlefshme me çdo shenjë

Fleta e votimit, e vlefshme me çdo shenjë

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
Në zgjedhjet e 23 qershorit, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do t’i cilësojë si të vlefshme të gjitha fletët e votimit, pavarësisht se cili simbol do të përdoret nga qytetarët për të shënuar preferencën e tyre politike në fletën e votimit. KQZ miratoi dje me 7 vota pro udhëzuesin që do të përdorin komisionet zonale të administrimit të zgjedhjeve dhe grupet e numërimit të votave për të vlerësuar fletët e votimit në zgjedhjet e përgjithshme të qershorit. Edhe pse KQZ ndër vite ka zhvilluar fushata sensibilizuese që qytetarët të shprehin vullnetin e tyre në fletën e votimit vetëm me shenjat (X),(+) dhe shenjën “mirë”, këtë vit do të pranohet çdo shenjë. Fletë të vlefshme sipas KQZ-së do të konsiderohen edhe ato fletë që shënohen me simbole, siç përdoret në mesazhet telefonike simboli i buzëqeshjes (smile). Fletë të vlefshme votimi do të konsiderohen edhe në rast se votuesi vendos simbolin e tij jashtë kutisë, apo qarkon me rreth emrin e subjektit. Një rast “ekstrem” që do të pranohet si i vlefshëm është dhe ai kur votuesi në fletën e 23 qershorit i vendos vizë të gjitha partive politike dhe le të pashënuar një subjekt zgjedhor. Ky rast, sipas KQZ-së, do të vlerësohet si i saktë dhe se qytetari i ka “hequr vizën” partive që nuk preferon, duke lënë vetëm atë subjekt që ai kërkon të mbështesë. Po ashtu do të pranohet edhe fleta e votimit, kur qytetari do t’i heqë një vizë nga fillimi deri në fund subjektit që ai preferon. Sipas kryetares së KQZ-së, Lefterije Lleshi: “Nuk ka rëndësi nëse është vizë apo ke hequr të gjitha viza dhe ke lënë vetëm një, apo i ke vënë të gjitha partive jo dhe ke lënë vetëm një me po. Në qoftë se identifikohet qartë vullneti i zgjedhësit, për ne është fletë votimi e vlefshme”. (Fation Binjaku/Panorama)

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

1 Koment per “Fleta e votimit, e vlefshme me çdo shenjë”

 1. Sali Hipokriti

  Eshte i pa pare.Dashka ta nxjerre edhe nje marifet tjeter qe ta kete gjate numerimit te votave .Aty e ka suksesin Berisha tek numerimi. Ah i shkreti popupull i shkreti popull nuk ja lane nje here te vetme voten te shkoje ne vend.

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy