GRAZIA
Home » Lajmi i Fundit, Sociale » Burgu i grave, një ditë në “lirinë” e 52 të burgosurave

Burgu i grave, një ditë në “lirinë” e 52 të burgosurave

  • Albanian
  • English
  • French
  • German
  • Italian

Oborri i Burgut 325

Janë 52 gra të dënuara për vepra të ndryshme penale, që vuajnë dënimin në Burgun 325 te zona e “Ali Demit” në kryeqytet. Është i rrethuar nga pallatet dhe së largu duket si një institucion shtetëror krejt i zakonshëm që ruhet me policë. Përpara se të na hapet dera për t’u futur brenda, duhet domosdoshmërisht të na bëhet kontrolli fizik në një dhomë ku vëzhgohemi me kamera nga çdo cep. “Janë në rregull”, dëgjojmë nga gardiania e ngarkuar për këtë punë, e cila na dorëzon te një tjetër që do të na shoqërojë brenda. Atje na pret punonjësja sociale, e cila njeh më mirë se kushdo historitë e gjithsecilës prej të burgosurave. Dera hapet dhe pamja që kemi përpara syve nuk ka kurrfarë lidhjeje me qelitë e errëta që jemi mësuar të shohim në filma. Përshkojmë një oborr të madh me pemë e në fund të tij ndodhet biblioteka ku do të takojmë disa prej të dënuarave. Duam të dëgjojmë rrëfimet e tyre për vitet e privuara nga liria, motivet, brengat apo pendimin pas dënimit që kanë marrë. Shumica nuk duan të flasin e vazhdojnë pa u bërë shumë kurioze në përditshmërinë e tyre. Pyesim për vendndodhjen e qelive dhe, kur gardiania na tregon me gisht se i kemi përpara syve në të dy anët e oborrit, s’na ngelet veçse të ngremë supet nga habia. Janë dhoma krejt të zakonshme, me dritare pa hekura, me dyer tek–tuk të hapura për t’u ajrosur. Nga njëra prej tyre dalin dy gra, të cilat nxitojnë të mbledhin rrobat e varura në tel. Pak nga pak, imazhi që kishim në kokë përpara se të shkelnim pragun e burgut të grave, zëvendësohet nga një pamje tjetër, shumë e ndryshme. BURGU PA QELI “Këtu nuk ka qeli nga ato që jeni mësuar të shihni, gratë janë të lira gjatë gjithë ditës dhe në aktivitet që nga mëngjesi”, na thotë punonjësja sociale. Futemi në njërën prej dhomave. Është farmaci për nga higjiena dhe i ngjan më së tepërmi një dhome çifti në natën e parë të martesës. Çarçafë të qëndisur me dorë, punime të tjera të varura në mur. Me dhjetëra fotografi familjarësh të vendosura në kornizë. Në një cep televizori dhe një radio. Gjithçka në vendin e vet, ndonëse brenda ka 3 shtretër. “Kështu janë pak a shumë të gjitha”, na tregon punonjësja sociale, duke na shpjeguar se fotot nuk lejohen brenda hapësirës “private”. E pyesim nëse ka ndonjë hapësirë brenda kësaj lirie të kufizuar që të jetë e ndryshme, por përgjigjja që marrim shumë qetësisht është “Jo, nuk ka dhoma me hekura burgu, as dhoma izolimi. Gratë këtu i kemi paqësore, e dinë vlerën e uljes së dënimit për sjellje të mirë”, thotë ajo. Teksa shohim gratë, pa pranga, e angazhuar gjithsecila në punën e saj, fjala burg nuk i shkon aspak për shtat ambientit, më së shumti mund ta quash kamp.
Pikturat-e-të-burgosurave-në-bibliotekën-e-burgut

Pikturat e të burgosurave në bibliotekën e burgut

Disa-prej-të-burgosurave-duke-hyrë-brenda-“qelive”

Disa prej të burgosurave duke hyrë brenda “qelive”

Dy-të-burgosura-duke-folur-në-telefon

Dy të burgosura duke folur në telefon

Një-e-burgosur-dhe-një-gardiane-në-oborrin-e-burgut

Një e burgosur dhe një gardiane në oborrin e burgut

Një-prej-të-burgosurave,-përballë-disa-prej-“qelive”

Një prej të burgosurave, përballë disa prej “qelive”

Oborri-i-Burgut-325

Oborri i Burgut 325

Pikturat e të burgosurave në bibliotekën e burgutDisa prej të burgosurave duke hyrë brenda “qelive”Dy të burgosura duke folur në telefonNjë e burgosur dhe një gardiane në oborrin e burgutNjë prej të burgosurave, përballë disa prej “qelive”Oborri i Burgut 325

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

Beni nje Koment

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Linkedin
  • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy