GRAZIA
Home » Speciale » “Tito nuk pranon një ndërhyrje ndaj Shqipërisë nga territori jugosllav”

“Tito nuk pranon një ndërhyrje ndaj Shqipërisë nga territori jugosllav”

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian

Pjesë nga faksimilja e dokumentit të bisedimeve mbi zhvillimet Jugosllavi-Perëndim për çështjet shqiptare (21 tetor 1952)

Dokumenti i Shërbimit të Fshehtë Amerikan që botojmë sot është një memorandum sekret mbi bisedimet e zyrtarëve amerikanë me subjekt veprimet e mundshme diplomatike mbi Shqipërinë, ku marrin pjesë funksionarë të lartë të Departamentit të Shtetit. Në të bëhet fjalë për vlerësimin e ideve dhe planeve të Jugosllavisë ndaj Shqipërisë në fillimin e viteve ’50 dhe alternativat e ish-Mbretit Zog dhe krerëve të emigracionit për rrëzimin e regjimit të Hoxhës. Në numrat e kaluar, zbardhëm një pjesë të raporteve sekrete të CIA-s mbi dyshimet e amerikanëve mbi një plan të fshehtë britaniko-jugosllav për Shqipërinë dhe sjelljet konfuze të lidershipit politik të emigracionit shqiptar në Perëndim. Në aq sa raportojnë zyrtarët e Departamentit të Shtetit të SHBA-ve në memorandumin që botojmë sot, bëhet e ditur se ky bashkëpunim për çështjen shqiptare nuk ka pasur zhvillime konkrete, por mbetet i paqartë qëndrimi i Titos për mënyrën e ndërhyrjes në Shqipëri. Siç raportojnë burimet nga terreni, Tito, në një përgjigje të ofertës së ish-Mbretit Zog, është përgjigjur se jo vetëm kundërshton një agresion të Perëndimit nga territori jugosllav, por për momentin nuk dëshiron rrëzimin e qeverisë së Hoxhës, duke synuar zëvendësimin e katër-pesë figurave kryesore të saj. Pjesa e dytë e dokumentit zbulon çështjet e konsumuara në takimin e një zyrtari të Departamentit të Shtetit me një nga figurat e larta të Beogradit, në maj të vitit 1952. Ky i fundit e ka befasuar me qëndrimin e Beogradit, i cili jo vetëm nuk e ka në axhendën e vet ndërhyrjen në Shqipëri, por i qëndron variantit për ta parë atë të pavarur, duke vlerësuar se aty ka grupe demokratike të pavarura nga HOXHA, ndërkohë që çdo tentative e pamatur ndaj Tiranes do të binte ndesh me qëndrimet e Moskës. Sakaq, në raportin e CIA-s përshkruhet me detaje edhe dinamika e lëvizjeve të krerëve politikë të mëragtes shqiptare në Perndim, e cila e pret me padurim një rrëzim të Hoxhës dhe regjmit të Tiranës… TOP SEKRET 21 tetor 1952 MEMORANDUMI I BISEDËS Subjekti: Veprime të mundshme diplomatike mbi Shqipërinë Të pranishëm: Robert Joyce, Departamenti i Shtetit Walworth Balbour, Departamenti i Shtetit Henry.P.Leverich, Departamenti i Shtetit (Emri i fshirë) CIA 1. Si rezultat i takimeve të shumta në të kaluarën me zotërinjtë Joyce dhe Balbour nga Departamenti i Shtetit, organizuam një takim në zyrën e z. Balbour më 14 tetor 1952, me qëllim diskutimin jo zyrtarisht të disa ideve me subjekt planet e Jugosllavisë karshi Shqipërisë, të cilat Departamenti i Shtetit mund t’i marrë në konsideratë dhe të parashikojë çdo plan të njëanshëm të Jugosllavisë, me qëllim rrëzimin e regjimit shqiptar të kontrolluar nga Kominterni. PJESA E DYTË: Shënime: Mbi zhvillimet Jugosllavi-Perëndim për çështjet shqiptare 1. Në fillim të 1948-s, Tito u konsultua me Perëndimin për ta lënë Shqipërinë staliniste “të hante kokën e vet” . Po në 1949-n, ambasadori amerikan në Beograd, Cavendish Cannon, raportoi se në një bashkëbisedim që kishte pasur me TITON, ky i fundit kishte shprehur shqetësimet e tij se çdo veprim anti-HOXHA mund të merrej si një pretekst nga Bashkimi Sovjetik për një agresion të mundshëm kundrejt Jugosllavisë. 2. Me formimin e komitetit “Shqipëria e Lirë” në 1949-n dhe me aprovimin e operacionit FIEND, si një nga qëllimet kryesore për rrëzimin e regjimit të ENVER HOXHES, Departamenti i Shtetit dhe Ministria e Punëve të Jashtme britanike filluan të shqetësohen seriozisht mbi pozicionin delikat të Jugosllavisë. Si rezultat i këtij shqetësimi, operacioni FIEND u rishqyrtua dhe qëllimet e tij u zvogëluan për të qenë në të njëjtin nivel me politikat e Departamentit të Shtetit dhe Foreign Office. (Të plotë e lexoni në numrin e sotëm të gazetës Panorama) AURON TARE  

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

10 Komente per ““Tito nuk pranon një ndërhyrje ndaj Shqipërisë nga territori jugosllav””

 1. Perse na hyjne ne pune keto? Dihet qe Tare boton ato qe ngrejne Hoxhen dhe shajne Zogun.

 2. O BIna! Tare boton dokumente dhe jo sharje. Kthjellohu pak.

 3. Sipas ketyre letrave del qe Tito na paska mbrojtur,,,,,,,,,,,,,e po rrofte “shoku Tito” . Te gjithe te huajt qe permenden aty kishin hallin mos u prisheshin ekuilibrat rajonale dhe vendosen qe krimineli Hoxha te qendroje ne pushtet anipse 1/3 e shqiptareve e paguan shume shtrenjte. Te tjerat jane dokrra……

 4. O SHOKU tare TITO E KA DITUR ME KOH SE PO TI LEN SHQIPTARET NEN enverin DO TE HEQIN TE ZIT E ULLIRIT PRA ME KEQ SE SA JU BEN ENVERI NUK JA BAN AS STALINI E TITO:NJETE shoku tare SIQ PO JU BEN PARTIA JOTE ME RAMEN SOT ME MOSNENSHKRIMIMN E TRE LIGJEVE.

 5. Dokumentet e tilla qe i afrohen lexuesit jane menyra me e drejte e ndergjegjes njerezore.Mbase na jemi mesuar te ndertojme histori ashtu sic thone babaxhanet.E verteta gjithmone vonohet,prandaj duhet pritur.Jo se me mire eshte qe te shajme atehere kur na duhet e pastaj te buzeqeshemi.Kjo eshte dyfytyresi.

 6. Pse Zogu nuk bashkepunoi me Titon dhe Amerikanet qe ta shkeput Kosoven nga Jugosllavia?Se mos valle ai njehere do clironte Shqiperine e pastaj do te nisej per ne Kosove.Le ta thoshte kete! pse e mori kete ide ne arkivol!

 7. ..TARE thote TE VERTETEN ashtu sic eshte E BARDHE MBI TE ZEZE ne ARKIVAT E SHBA….!!

 8. Amerika dhe Europa nuk kane qene te interesuara aspak per Shqiperine. Kjo na shtoi dhimbjen me teper. Me kujtohet se si babai im degjonte “zerin e amerikes” per dite,me shprese se nje dite ato do te na hiqnin qafe ate dictature te eger e mizore. Mallkuar ajo kohe.

 9. KOMENTUES ! DUHET TE DINI NJE GJE QE : POZICIONI i SHQIPERISE dhe i gjithe EUROPES TE PAKTEN ESHTE PERCAKTUAR NE KONFERENCEN E jaltes ne 1945 NE SHKURT ku merrnin pjese . U.S.A me ROOSWELT-IN. B.R.S.S. me JOSIF STALIN ,dhe ANGLIA ME WINSTON CHURCHILL-in. Bashke me ata ishin dhe MINISTRAT E JASHTEM TE TYRE TE KOHES . Te tjerat qe fliten nga te 2 krahet jane APOTEOZE dhe sulme ELEKTORALE ,por nga pozita e me te DOBTIT PER PARTITE E ‘ASHTUQUAJTURA TE DJATHTA TE SHQIPERISE ,TE CILAT gjate luftes perfaqesoheshin nga mbeturinat POLITIKE dhe OBSKURANTISTE TURKE (( JO NE GJAK por me IDE ) .DHE SOT KETO FORCA TE DJATHTA perfaqesohen nga NIPERIT E TYRE por ne menyren me GROTESKE . Per PARTITE E MAJTA QE FLASIN SI KAPOSHI ne maje te plehut ,kane afer 70 vjet qe i thurin ditirambe bllokut ALEAT ME TRE MOSQUETERET ..

 10. Lexuesit dy gjera duhet te dine mire bota ne te gjitha kohrat ka patur dy dhelpra ,ne perndim dhelpren Curcill qe futi ameriken ne lufte me gjermanet,dhe ne lindje te europes Tito kroati qe kur Shqiptaret e kosoves kerkonin te pakten republik dhe jo krahin autonome Titua udha te drejte te emigronin dhe te perdornin flamurin Shqiptar ,prandaj dhe cetniket kroat nuk jane me pak nga ustashet serbe

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS

Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy