GRAZIA
Home » Lajmi i Fundit » Shkurtimi i pensionit të minoritarëve në Shqipëri, OMONIA: Qeveria greke ta rishikojë

Shkurtimi i pensionit të minoritarëve në Shqipëri, OMONIA: Qeveria greke ta rishikojë

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
Kreu i Omonia-s në Korçë, Ligoraq Karamelo ka kundershtuar sot ligjin grek që parashikon prerjen e pensioneve për 18 000 minoritarë nga Shqipëria. Ne nje deklarate per mediat ai ka thene se Omonia nuk e ka pritur mire kete vendim. “Do dëmtohen interesat ekonomike të minoritarëve, prandaj i bëjmë thirrje qeverisë greke ta rishikojë. I kemi dërguar edhe lutje zyrtare qeverisë greke”, thote ai. Një ditë më parë Omonia përshëndeti interpelancën e deputetit grek të Demokracisë së Re Jani Mihelaki, i cili bëri thirrje për të mos u shkurtuar pensionet e minoritarëve grekë në Shqipëri. “Ne mirëpresim nismën e deputetit Mihelaki në lidhje me rastin e pensioneve të OGA. Edhe një herë zoti Mihelakis tregoi ndjeshmëri për vuajtjet e grekëve Epirin e Veriut. Ne i kuptojmë vështirësitë që po kalon atdheu vitet e fundit, dhe mbështesim përpjekjet e bëra nga popullit grek dhe qeveria për përmirësimin ekonomik. I dërgojmë një apel shtetit grek, dhe palëve politike në qeveri, të bëjnë përpjekje të ngjashme, që të mos ketë implikime të tjera financiare për Epirin e Veriut”, thuhet në deklaratën e Omonias. Një ligj i imponuar nga Trojka në Greqi, parashikon prerjen e pensioneve për 18 000 minoritarë nga Shqipëria, të cilët që nga viti 1998 merrnin cdo muaj një pension minimal prej 330 euro.

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

7 Komente per “Shkurtimi i pensionit të minoritarëve në Shqipëri, OMONIA: Qeveria greke ta rishikojë”

 1. Me mire te mos ju jape se u mesuan njerezit parazite me para qyl. Greqia po nxit parazitismin ne Shqiperi.Duhet ta kallzojme te strukturat evropiane.

 2. Mire ti u behet , shesin vendin per nje grusht leke !!!

 3. Mua vec per nje gje me vjen keq,sepse kur te behet regjistrimi i ri i popullates do te ulet me se paku edhe 18.000 fryme numuri i “Vorjo-Epirioteve”,perfshire edhe ty,qe s`ke asnje lidhje e prejardhje me greket,pervec parase se mercenarit.

 4. Me behet qejfi per ato muslimanet e vorio epirit qe na dolen me greke sesa greket per ca para te qelbura qe i ofronin vetem qe te thonin qe jane greke.God bless ALBANIA!

 5. SKENDER BEU I VJETER

  TU THA ZORA LIGORAQ..SHTRENGO RIPIN LIGORAQ…ATHINA AS KARAMELE NUK TE JEP DOT TANI ,JO ME PENSION ,SEPSE JA KA TREDHUR PILON EVROPA.

 6. Vorio epiri mund te kete qene ne mbreterine e Alexandrit por poujt kane qene te perzier dhe kjo nuk do te thote qe ishin grek te gjithe, psh edhe Londra eshte nje qytet romak qe u the melua nga romaket por italia nuk e kerkon, nen sundimin grek ka qene dhe jugu italise duke perfshire ishujt Sicili etj, pse nuk i kerkojne dhe ato toka, pr ne shqiperi na dolen ca grek qe as greqisht s’dine te flasin se sjan greke por e pranojne humbjen e identitetit pe 330euro, pra mos urreni greket por shqiptaret ne ia bejme vtetes.

 7. chfar parash kerkoni akoma boll e keni shitur veten ju akoma nuk dini se chfar jeni ???? po vjen koha qe shqipria do beet me mire se greq do thoni pastaj qe nuk e njoim greq por ju jeni njeres shum te ulet aq te ulet sa shisni vendin tuj dhe mesa kuptoj une me keto lloj njerezish qe kemi e mire te mos njien neharten e shqiprise nk e di a me kuptoni………… por politika e grekut di se ku godet dhe ky popull qe i ka syte e mbyllur nuk i hap dot me sepse nuk e len paraja 300ero qe marrin mir bene qe j pree te punojne ti marrin me djerse ato para nglen duke shitur veten edhe te been lart grekut ne e di se si sillen minuritaret e greqi edhe shof se sfar mund te bejne per te shitur autoritetin e tyre

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS

Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy